اخبار مهماقتصادیدلار و ارزسیاسیمجلسویژه

دلال‌های دلار دست به دامن مجلس شدند!

نماینده‌ها در کنار مردم یا دلال‌ها؟

اقتصادناب_دلال ها که روز و شب تلخی را پشت سر گذاشته اند، چشم امیدشان به صحن علنی مجلس است تا با تصویب نکردن FATF حداقل مسکنی بر این درد کشنده باشند.

به گزارش گروه اقتصادی اقتصادناب، دلار طی روزها و ماه‌های گذشته با سرمایه‌گذاری و البته ایجاد موج رسانه‌ای در فضای مجازی توسط آمریکا، عربستان و دلال‌های داخلی با سرعت افزایش قیمت پیدا کرد و تا کانال ۱۹هزار تومان هم رفت البته همه کارشناسان اقتصادی و حتی دولت به مردم هشدار می‌دادند که اسیر این فضاسازی رسانه‌ای نشوند و برای خرید دلار هجوم نیاورند اما بسیاری گوش شنوا نداشتند و در کنار دلال‌ها به التهاب بازار ارز دامن زدند.

این التهاب و تب خرید دلار با اقدامات جدید دولت برای تزریق ارز به بازار و همچنین مجوز به صادرکننده‌ها برای فروش ۱۰ درصد ارز ناشی از صادارت در بازار آزاد کاهش پیدا کرد تا حدی که روز گذشته دوباره صف‌های طولانی در صرافی‌ها تشکیل شد اما نه برای خرید بلکه برای فروش دلارهای خانگی. این کاهش شدید قیمت که دلار را تا کانال ۱۳هزار تومان هم رساند باعث شد صرافی‌ها و دلال‌ها جرات خرید نداشته باشند و همین تقاضای فروش و عدم خرید در بازار غیر رسمی دلار را تا ۱۲۵۰۰ تومان هم پایین بیاورد.

نقش رسانه هاو فعالان مجازی در کاهش قیمت ارز

در این میان نمی‌توان نقش برخی رسانه‌ها و فعالان مجازی که منافع ملی برای‌شان از هر چیزی مهم‌تر است را نادیده گرفت. در حالی که رسانه‌های جیره‌خوار انگلیسی مانند BBC و من‌وتو که نقش مهمی در التهاب بازار ارز داشتند پس از شکست سیاست‌های اربابان‌شان سکوت کردند و هیچ خبری از کاهش قیمت‌ها نمی‌دادند این فعالان رسانه‌ای و مجازی دلسوز بودند که وارد میدان شدند و لحظه به لحظه بازار دیروز را پوشش دادند و اطلاع رسانی کردند تا رسانه‌های دشمن و دلال ها نتوانند با ایجاد موج دروغ روند نزولی قیمت ارز را متوقف کنند.

نوبت مجلس است

اکنون که سیاست‌های دولت و همدلی همه گروه‌های رسانه‌ای به آرامش بازار ارز کمک کرده اند نوبت مجلس است تا با تصویب قانون FATF تیر نهایی را بر پیکر دلالان و دشمنانی که میلیاردها دلار خرج کردند تا بازار ایران را ملتهب کنند، شلیک و به ادامه این روند که از دیروز آغاز شده است کمک کنند. تصویب FATF باعث می شود کشورها با ریسک کمتری به سرمایه گذاری در ایران روی بیاورند و خود این اتفاق به آرامش بازار ایران کمک زیادی می کند. هرچند سیاست‌های ارزی و دیپلماسی فعال دولت مانند روز گذشته اجازه نمی‌دهد برنامه‌های تخریبی ادامه دار باشد و این ثبات را حفظ خواهد کرد اما تصویب این قانون می‌تواند به کمک دولت بیاید تا با هزینه کمتری به سمت ثبات اقتصادی برود.

دلال‌ها دست به دامن مجلس شدند

حال دلال‌ها که روز و شب تلخی را پشت سر گذاشته اند، چشم امیدشان به صحن علنی مجلس است تا با تصویب نکردن FATF حداقل مسکنی بر این درد کشنده باشند. آنها از شب گذشته با ایجاد موج‌هایی منفی علیه FATF به بهانه منافع ملی در حال تحریک و تشویق نماینده‌های مجلس برای مخالفت با این قانون هستند هرچند آنها هم می‌دانند دیگر نمی‌توانند به سودهای کلان برسند و با برنامه‌های دولت رشته‌های‌شان پنبه شده است اما به دنبال ایجاد حداقل روزنه امیدی هستند. اکنون دلال‌ها دست به دست برخی افراد که از شفافیت می‌ترسند داده‌اند تا مانع تصویب FATF شوند اما مجلس باید به کمک دولت بیاید و دست این افراد را از جیب مردم کوتاه کند.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا