اخبار مهماقتصادیبیمههمدانویژهپیشخوان

گفتگوی دکترهمتی در رابطه باپوشش اتکایی بیمه ها

دکتر همتی: ما حق بیمه پوشش های اتکائی خود را به اروپایی ها از طریق یورو پرداخت می کنیم و در عوض، خسارت های احتمالی را نیز به صورت یورو دریافت خواهیم کرد

دکتر همتی، رییس کل بیمه مرکزی ایران و تنها ناظر صنعت بیمه ایران در مصاحبه با رسانه های داخلی اعلام کرد: ما حق بیمه پوشش های اتکائی خود را به اروپایی ها از طریق یورو پرداخت می کنیم و در عوض، خسارت های احتمالی را نیز به صورت یورو دریافت خواهیم کرد.
وی افزود: تبادل ذخایر در بیمه مرکزی وشرکت های بیمه به صورت یورو است و بیمه گران اروپایی ۳۲ درصد پوشش های مربوط به حوادث فاجعه آمیز در کشور را که حدود ۱٫۲ میلیارد یورو می شود، تحت پوشش قرار داده اند.
ایده حذف دلار از سبد ارزی و مبادلات بین المللی ایران سابقه ای حدودا ۲۳ ساله دارد. این ایده اول بار زمانی طرح شد که بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۹۵ میلادی با صدور دو فرمان اجرایی متعاقب هم ابتدا تجارت این کشور با صنعت نفت ایران و سپس مجموعه تجارت با ایران را ممنوع اعلام کرد.
اولین اقدام اجرایی در این خصوص با کاهش سهم دلار در سبد ارزی ایران صورت گرفت اما با تقویت دلار آمریکا در ماه های پایانی سال ۱۹۹۵ میلادی و افت ارزش یورو در بازارهای جهانی، رسانه های ایران از زیان ۵ میلیارد دلاری این کشور از اجرای این سیاست خبر دادند.
جایگزینی یورو با دلار در گزارش گری نهادهای دولتی به این معنا خواهد بود که بخشی از آمار کلان کشور از جمله تولید ناخالص داخلی، صادرات و واردات بر مبنای ارز یورو اعلام خواهد شد. افزون بر این، مبنای تعهدات ارزی و مبادلات بین المللی دستگاه های دولتی نیز واحد پول اروپایی خواهد بود. …

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا