اخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

۹ شرکت ۸۱ درصد حق بیمه تولیدی بازار را در اختیار دارند

آمار اولیه منتشر شده درباره عملکرد صنعت بیمه در سال ۹۶ نشان می‌دهد که ۹ شرکت ۸۱ درصد حق بیمه تولیدی بازار را در اختیار دارند و ۶۷.۸ درصد در اختیار بخش غیردولتی است.

آماری (اولیه) منتشر شده درباره عملکرد صنعت بیمه در سال گذشته نشان می‌دهد که‌تعداد ۹ شرکت بیمه ایران، آسیا، دانا، دی، البرز، پارسیان پاسارگاد، معلم و کوثر (هر یک دارای سهم بالاتر از ۳ درصد)، در مجموع ۸۱ درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده‌اند و ۱۹ درصد باقی مانده بین ۲۰ شرکت دیگر توزیع شده است.

به گزارش اقتصاد ناب براساس اعلام عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی، در حالی که مبلغ حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در سال ۹۶ حدود ۳۳۵.۹ هزار میلیارد ریال بوده، میزان خسارت پرداختی شرکت‌های بیمه حدود ۲۱۱.۲ هزار میلیارد ریال بوده است.

براین اساس رشد حق بیمه تولیدی و رشد خسارت پرداختی (نسبت به سال گذشته) به ترتیب ۲۱.۱ و ۱۶.۴ درصد است. به گفته رییس شورای عالی بیمه، نسبت خسارت بازار با ۲.۵ واحد کاهش (در مقایسه با سال قبل) به ۶۲.۹ درصد رسیده است و در حدود ۶۱ میلیون بیمه‌نامه صادر و حدود ۴۸.۱ میلیون فقره خسارت پرداخت شده است.

با این حال گزارش آماری منتشر شده حکایت از افزایش تعداد بیمه نامه‌های صادره و همچنین تعداد موارد خسارت پرداختی دارد. به نحوی که تعداد بیمه نامه‌های صادره ۱۱.۹ و تعداد خسارت‌های پرداختی ۵۱.۱ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.

همچنین آمارها نشان می‌دهند که سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه به ترتیب ۶۷.۸ درصد و ۵۸.۸ درصد است. از سوی دیگر سه رشته بیمه اجباری شخص ثالث در خودرو و مازاد آن با ۳۷.۴ درصد، درمان با ۲۳.۳ درصد و بیمه‌های عمر و زندگی با ۱۴.۴ درصد بیشترین پرتفوی حق بیمه تولیدی بازار را در اختیار داشته‌اند.

از سویی سهم بیمه‌های غیراجباری (کل رشته‌های بیمه به جز شخص ثالث و حوادث راننده) از حق بیمه تولیدی بازار بیمه به ۵۷.۵ درصد رسید.

عبدالناصر همتی با بیان اینکه شاخص هرفیندال در صنعت بیمه بهبود یافته، اعلام کرد: انحصار بازار بیمه بر اساس شاخص هرفیندال- هیرشمن معادل ۱۴۰۴ واحد است که در مقایسه با سال قبل ۳۶۲ واحد (معادل ۲۰.۵ درصد) کمتر شده و بهبود یافته است.

براین اساس، شاخص حق بیمه سرانه در سال ۹۶ به حدود ۴.۲ میلیون ریال می‌رسد که در مقایسه با سال گذشته ۱۸.۴ درصد رشد داشته و پیش‌بینی می‌شود شاخص ضریب نفوذ بیمه در سال ۱۳۹۶ حداقل به ۲.۳ درصد برسد.

 

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا