اخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

۴ دفتر بیمه اروپایی در ایران تاسیس می‌شود

به گزارش اقتصاد ناب، عبدالناصر همتی در ششمین همایش تجاری ایران و اروپا که در هتل اسپیناس پالاس در حال برگزاری است، با بیان این مطلب افزود: ریسک حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه را به شرکت‌های بیمه اروپایی واگذار کنیم و به تدریج انتظار داریم این رقم بالاتر رود و بتوانیم گستره جهانی این ریسک را توزیع کنیم.

وی با ابراز امیدواری برای اینکه این همایش بتواند به توسعه همکاری‌های ایران و اروپا کمک کند، پیشنهاد داد که بعد از برگزاری هر همایش میزان پیشرفت روابط دو طرف بررسی شود.

رئیس شورای عالی بیمه با بیان اینکه صنعت بیمه در ایران ظرفیت بالایی برای همکاری با اروپا دارد، گفت: مذاکرات خیلی نزدیکی را با سران شرکت‌های اصلی بیمه و تعیین‌کننده بعد از برجام داشتیم و به توفیقات خوبی رسیدیم.

وی با بیان اینکه صنعت بیمه ایران در طول دو دهه گذشته رشد خوبی داشته است، گفت: صنعت بیمه در ایران در ۲ دهه گذشته ۴٫۵ برابر تولید ناخالص داخلی رشد داشته و نفوذ بیمه به سرعت در حال پیشرفت است؛ براساس تصویب مجلس در پایان برنامه ششم نفوذ بیمه به مراتب باید از ۲٫۳ درصد بیشتر شود که این امر نیازمند سرمایه‌گذاری است.

همتی با بیان اینکه ضریب نفوذ در رشته‌های بیمه اجباری تقریبا کامل است، گفت: با این حال در بیمه‌های اختیاری کمتر از ۲۰ درصد زیر پوشش بیمه قرار دارد. به گفته وی، نفوذ بیمه عمر در ایران کمتر از ۲۰ درصد و بیمه آتش‌سوزی منازل کمتر از ۱۵ درصد است.

رئیس کل بیمه مرکزی همچنین گردش مالی صنعت بیمه در ایران در سال گذشته را بیش از ۱۳ میلیارد یورو اعلام کرد و افزود: با توسعه فرهنگ بیمه می‌توان رشد بیشتری را در صنعت بیمه ایران شاهد بود.

همتی با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی در زمینه پوشش بیمه‌ای نفتکش‌ها و کشتیرانی ایران وجود ندارد، اظهار داشت: اقدامات خوبی در بحث پوشش‌های اتکایی حوادث فاجعه‌آمیز انجام شده است.

وی با یادآوری تشکیل حساب ویژه اتکایی در زمان تحریم خاطرنشان کرد که امروز نیز صنعت بیمه آمادگی دارد تا در صورت خروج آمریکا از برجام همان ساختار را که حفظ کرده است، به‌کار گرفته و هیچ مجموعه‌ای در داخل ایران بدون پوشش بیمه باقی نخواهد ماند.

رئیس شورای عالی بیمه همچنین صنعت بیمه را یک صنعت بین‌المللی توصیف کرد و گفت: ما از ارائه پوشش اتکایی به خارجی‌ها و بالعکس استقبال می‌کنیم.

رئیس کل بیمه مرکزی از اعطای مجوز به سه شرکت بیمه‌گر داخلی برای کسب پوشش اتکایی مونیخ ری در زمینه بیمه‌های عمر خبر داد و گفت: امیدوار هستیم با این کار دانش فنی و محصولات جدید در زمینه رشته بیمه عمر را با آموزش نیروی انسانی به ایران منتقل کنیم.

همتی تصریح کرد که حق بیمه سالانه در رشته بیمه عمر ۴۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و این موضوع نشان‌دهنده ظرفیت بالا برای همکاری بین ایران و اروپاست.

همتی گفت: در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی کارهای خوبی را شروع کرده‌ایم که یکی از آنها توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است؛ این موضوع با شرکت توتال فرانسه در حال پیگری است و بیمه آن برعهده بیمه‌های داخلی است و در صورت به نتیجه رسیدن، می‌تواند یکی از اقدامات موفق صنعت بیمه ایران با اروپا باشد.

وی با بیان اینکه ایران یکی از ۱۰ کشور زلزله‌خیز اول دنیاست، اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم برای ایران داشتن پوشش‌های کافی در این زمینه است؛ ما قصد داریم از «کت مدلینگ» ریسک زلزله را بررسی کنیم.

رئیس شورای عالی بیمه همچنین موضوع تاسیس صندوق حوادث طبیعی را یادآور شد و گفت که تاسیس این صندوق که در مراحل نهایی خود است، می‌تواند زمینه خوبی برای همکاری ایران و اروپا باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به علاقه‌مندی شرکت‌های اروپایی برای خرید سهام شرکت‌های بیمه ایرانی اشاره کرد و گفت: شرکت‌های اروپایی علاقه‌مند به خرید سهام شرکت‌های ایرانی بودند اما بعد از مواضع خصمانه ترامپ شرکت‌های اروپایی دست نگهداشتند و امیدواریم این روند هم طی شود.

وی تاکید کرد: شرکت‌های بیمه ایران ظرفیت‌های بزرگی برای سودآوری دارند و صنعت بیمه می‌تواند زمینه خوبی برای همکاری با اروپا باشد.

همتی از شروع روابط اتکایی با شرکت‌های هندی، چینی و روسی خبر داد و در عین حال افزود که صنعت بیمه ایران به‌طور سنتی با شرکت‌های اروپایی در ارتباط بوده و قصد دارد این روابط را حفظ کند.

وی با اشاره به علاقه‌مندی برخی شرکت‌های اروپایی و تردید برخی دیگر برای همکاری با ایران گفت: رشد ۲۰ درصدی سالانه صنعت بیمه در ایران افق روشنی برای همکاری بین شرکت‌های بیمه ایرانی و خارجی است.

رئیس کل بیمه مرکزی همچنین از تاسیس ۴ دفتر بیمه اروپایی در ایران خبر داد و این موضوع را مقدمه‌ای برای توسعه روابط طرفین خواند.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا