اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهمقالاتویژهپیشخوان

یادداشت هفته/مقابله جهانی با تهدیدهای زیست محیطی و آب و هوایی

اقتصادناب_ خانم دکتر ویکی آرریو ، مدیر اجرایی مرکز آب و هوا شناسی ایالتی و استاد دانشگاه جورج تاون ،پس از یک تحقیق در مورد تغییرات اقلیمی و مسائل زیست محیطی رخداده در جهان ، بین سالهای ۲۰۱۳ الی ۲۰۱۶ تحت نظر ایشان و سازمان بهداشت محیط ایالت ،صورت پذیرفته بود ،در یک سخنرانی سال ۲۰۱۷ در دانشگاه جورج تاون به بیان خلاصه این تحقیق پرداخته است .

برایم بعنوان مطالعه گر و کارشناس بیمه ، سخنرانی ایشان حاوی نکات بسیار آموزنده بود و با توجه به موضوع خشکسالی چند سال اخیر ایران و خاورمیانه و نیز بارانها و سیل های شدید ابتدای فروردین ۱۳۹۸ کشورمان، که کارشناسان رشته هواشناسی این پدیده را به دوره بازگشت صد ساله بارش در سلسله جبالهای زاگرس و البرز و گرمایش اتمسفر زمین و … نسبت میدهند، سخنان مهم این خانم دانشمند و محقق را بعلت موضوعیت زمانی و مکانی حوادث طبیعی اتفاق افتاده مشابه سالهای اخیر کشورمان بطور خلاصه تنظیم و به هموطنان عزیز مطالعه این متن را پیشنهاد مینمایم :

در طوفان کاترینا سال ۲۰۰۵ میلادی ،۱۸۳۶ نفر کشته شدند و ۳۰۰۰۰۰ نفر خانه هایشان را از دست دادند .در گردباد نرگس و عواقب بعد از طوفان ۱۳۸۰۰۰ نفر در میانمار کشته شدند .
این تجربیات و هزاران تجربه دیگر میگویند که:

ما باید آماده باشیم برای مقابله با حوادث در هر اندازه و هر زمانی
تغییرات آب و هوایی زیادی در راه است ، خانه ها ، شهرها ، زمین ما را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

در نئورلئان ، خانه های زنان سرپرست خانوار یا دارای افراد مسن و معلول آسیب پذیرترین گروه از ساکنین بودند.

برای آدمهایی که در مناطق کم ارتفاع زندگی میکنند ، حفظ اموال و سرمایه در اینگونه حوادث بسیار مهم است ، سئوال اساسی اینست که خسارتها چگونه جبران میشوند؟

سه مثال میزنم تا ببینیم برای مقابله با حوادث سیل و طوفانهای شدید ، چه کارهایی میتوان کرد !!!!!

اول : پیش بینی خطر که بوسیله ماهواره ها همواره شروع رخدادها پایش و اعلام خطر با سیستم متنوع اطلاع رسانی بهنگام به عموم
که جان انسانها را نجات میدهند . کاری که در مناطق سیل زده کشورهای مختلف انجام میگیرد.

تدارک وسایل حمل و نقل کافی برای انتقال سریع و بهنگام مردم از مناطق در معرض خطر سیل و طوفان به مکانهای امن که همیشه با امکانات لازم آماده پذیرش هستند و حفظ سرمایه های شهروندان قبل از رخداد حوادث و در زمان حضور نداشتن مردم در محل سکونتشان و جبران خسارتهای وارده بعد از فروکش کردن بحران

دوم : آماده شدن برای گرما و خشکسالی که دامنه آن ،آسیا تا آفریقا، از اروپای غربی تا روسیه را در بر گرفته و در دو دهه اخیر هزاران کشته بر روی زمین بجا گذاشته است.

سوم : بررسی موقعیت سازه ها در مناطق ساحلی که با افزایش سطح آب اقیانوس ها ، بسیاری از مناطق زیر آب میروند ، مردم و دولت ها خسارتهای فراوان خواهند خورد ، همچون دلتای دی مکونگ در ویتنام که نصف برنج آن کشور در این منطقه تولید میشود.

شهرها و روستاها در این مناطق جدا در معرض خطر غرق شدن هستند و برنامه ریزی انتقال جمعیت و کارهای عمرانی متناسب ضروری است.

صنعت بیمه در دنیا در تقلاست از عهده مدیریت خسارتهای فزاینده بلایای طبیعی ناشی از شرایط بد آب و هوایی بر آید.

آکسفام ، سوئیس ری به همراه بنیاد راکفلر به طروق مختلف برای بقا زندگی و شغل کشاورزان در مناطق کم بارش کره زمین کمک میکنند.نظیر کمکهای در این زمینه به کشاورزان اتیوپی در طی سالهای اخیر.

چند نکته کلیدی :

وظیفه ماست که مراقبت کنیم از خانه ها و جوامع مان ، از در معرض خطر قرار گرفتن و شناسایی نقاط آسیب پذیرمان ،راههای نجات و موفقیت را به دقت بیابیم و پیاده سازی کنیم .

برنامه ریزی کنیم و آماده شویم و از دولتهایمان بخواهیم که آنها نیز برنامه ریزی کنند و همواره برای مقابله با هر گونه حوادث طبیعی برنامه پیشگیری و اجرایی منظم داشته باشند.

بدانیم هیچ راه حل یگانه و استاندارد برای تمام حوادث در دنیا وجود ندارد و هر منطقه شرایط اقتضایی مختص جغرافیایی و بنا به نوع حادثه را دارد.

ما همه از تجربیات هم میاموزیم .

اصل بر عمل است ، هر گونه عمل اصلاحی و ساختاری در مقابل حوادث طبیعی را باید به سرعت و با جدیت و به موقع پیاده سازی نمود.

به قلم یک کارشناس بیمه

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا