اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهمقالاتویژهپیشخوان

چگونه مدیران بیمه ای با ذخیره خسارات معوق بازی می کنند؟

حساب سازی سود با استراتژی حمام بزرگ

بازی با دخیره گیری خسارت معوق هنر مدیرانی است که می خواهند دوره مدیریت خود را بهتر از قبل نشان دهند و ادعا کنند سوددهی از زمان آنها اغاز شده است./ در روش حمام بزرگ زیان های شرکت تا جایی بزرگ نمایی می شوند که بتوانند سهامداران و سرمایه گذاران را گمراه سازند. حسابداری حمام بزرگ مقدار دارایی های نگه داری شده توسط شرکت را کاهش می دهد بنا بر این عملکرد دوره بعدی شرکت بسیار بهتر از آنچه در گذشته صورت گرفته، نشان داده می شود.

به گزارش اقتصاد ناب،آغاز فصل خرداد ، شروع ترافیک مجامع شرکتهای بورسی است زمانی که مدیران عامل در تب و تاب برگزاری مجامع و راضی نگاه داشتن سهامداران هستند.

در حالیکه سال گذشته بسیاری از بانک ها با تعویق به مجمع نشستند و بسیاری از انها از دادن سود به سهامدارانشان باز ماندند؛ اما مجامع شرکتهای بیمه طبق معمول بی سر و صدا برگزار شد .

اگر چه اذعان گردید که برخی شرکتهای بیمه به دلیل اعمال ذخایر بر اساس ابلاغ بیمه مرکزی که در اواخر سال ۹۵ صورت گرفت با سخت گیری های بیشتری در تنظیم صورتهای مالی روبرو شدند اما واکاوی مجامع برگزار شده نشان می دهد ،همچنان فدرت دستکاری صورتهای مالی یکی از هنرهای بزرگ مدیران ایرانی است.

در این راستا با توجه به شروع فصل برگزاری مجامع، سلسله گزارشاتی در خصوص حفره های دستکاری صورتهای مالی  و حساب سازی در سود از سوی این رسانه کلید زده می شود.

استراتژی حمام بزرگ راهکاری برای  ارایش صورتهای مالی توسط مدیران جدید

حمام بزرگ یک اصطلاح حسابداری است و زمانی به کار برده می شود که استراتژی تیم مدیریت آن است که صورت وضعیت درآمد یک شرکت را دستکاری می کند تا وضعیت حال شرکت را بدتر از آنچه هست نشان دهد، تا بدین روش وضعیت آینده شرکت را بهتر از وضعیت قبلی ترسیم کند.

این استراتژی اغلب در زمانی به کار برده می شود که وضعیت شرکت در آن سال مالی نامطلوب بوده باشد تا بدین طریق به صورت مصنوعی درآمد شرکت در سال آینده را بهبود بخشند با به کارگیری این روش شرکت می تواند میزان فروش محصولات خود را کاهش دهد تا مقدار خسارات آینده را کمتر از حد معمول نشان دهد.

همچنین روش حمام بزرگ زمانی می تواند استفاده شود که تیم مدیریت می خواهد در آینده پاداش به دست آورد. آنها در سالی که زیان می دهند و احتمال گرفتن پاداش به هیچ طریقی وجود ندارد این روش را به کار می برند؛ یعنی نشان می دهند در سال آتی شانس افزایش سود بیشتر خواهد بود لذا با این ترفند احتمال گرفتن پاداش در سال آینده را افزایش می دهند.

در این روش زیان های شرکت تا جایی بزرگ نمایی می شوند که بتوانند سهامداران و سرمایه گذاران را گمراه سازند. حسابداری حمام بزرگ مقدار دارایی های نگه داری شده توسط شرکت را کاهش می دهد بنا بر این عملکرد دوره بعدی شرکت بسیار بهتر از آنچه در گذشته صورت گرفته، نشان داده می شود.

همچنین این روش معمولا در مدیران عامل جدید هم دیده می شود  مدیرانی که با حساب سازی و دستکاری صورتهای مالی تلاش می کنند وضعیت شرکت را بدتر از آنچه هست جلوه  دهند که عملکرد سال بعد بسیار بهتر نشان داده شود.

به عبارتی ترسیم وضعیت مدیریتی قبلی بسیار بدتر از انچه هست که این امر با جساب سازی صورتهای مالی امکان پذیر است تا در سال مالی بعد بتوانند وضعیت را بهتر ترسیم کنند و دوره مدیریتی خود را پربار نشان دهند .

معمولا جائی که به مدیران قدرت مانور بیشتری برای دستکاری صورتهای مالی می دهد در حوزه ذخیره گیری خسارات معوق است که با کم و زیاد گرفتن آن می توان به اهداف مورد نظر دست یافت.

در بسیاری مواقع مدیر برای نشان دادن زیان بیشتر دوره مدیریت قبل ،ذخیره خسارت معوق بیشتری لحاظ می کند ؛ اما در سال بعد ذخیره خسارت معوق را کمتر می گیرد که این امر سبب می شود وضع بهتر یا بدتر نمایش داده شود.

بازی با دخیره گیری خسارت معوق هنر مدیرانی است که می خواهند دوره مدیریت خود را بهتر از قبل نشان دهند  و ادعا کنند سوددهی از زمان آنها اغاز شده است.

روش حمام بزرگ معمولا توسط شرکت های دولتی به کار برده می شود که بیشتر بر روی ارائه اطلاعات درآمدی مطلوب به سرمایه گذاران تمرکز دارند که البته در شرکتهای بیمه خصوصی نیز به وفور یافت می شود.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا