اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهمقالاتویژهپیشخوان

چند می گیری تصادف کنی

اقتصادناب- تصادف های ساختگی در سال های اخیر افزایش بی سابقه ای یافته تا جایی که به گفته مسئولان فارس در خوشبینانه ترین حالت بیش از ۳۰ درصد پرداخت های شرکت های بیمه صرف صحنه سازی های ماهرانه باندهای مافیایی می شود. تصادف های ساختگی در سال های اخیر افزایش بی سابقه ای یافته تا جایی که به گفته مسئولان فارس در خوشبینانه ترین حالت بیش از ۳۰ درصد پرداخت های شرکت های بیمه صرف صحنه سازی های ماهرانه باندهای مافیایی می شود.

آیین- به گزارش سایت تحلیلی- خبری اقتصادناب و اشخاصی هستند که با به کارگیری بی خانمان ها و اقشار ضعیف جامعه آنها را در ازای مبالغی ناچیز طعمه سوء استفاده های کلان خود و صحنه سازی برای تصادف می کنند و تا زمانی که استخوان سالمی در بدن آنها باشد از آنها بهره می برند و در نهایت این افراد را با تنی علیل در جامعه رها می کنند.

**معامله با قیمت جان
درآمدی که با خودزنی و معامله با جان انسانها حاصل می شود، به گفته مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس از سال ۹۴ به بعد با افزایش مبلغ دیه به تجارت تبدیل شده و شکل مافیایی پیدا کرده طوری که سالانه حدود ۱۵۰ میلیارد تومان از اعتبارات شرکت های بیمه ای این استان را چپاول می کند.
حکایتی که فقر مادی نیز به آن دامن زده و کار را به جایی رسانده که پدری معتاد برای تامین معاش خانواده، شبانه در اتوبان تن خود را زیر چرخ های خودرویی گران قیمت انداخته و یا دندان های فرزند خود را برای گرفتن دیه با چکش خرد می کند.
کار تا جایی پیش رفته که به گفته مسئولان، افرادی که در این زمینه به تنهایی و بر اثر سختی شرایط اقتصادی تن به انجام آن می دهند دیگر مشکل اصلی بحساب نمی آیند بلکه اکنون باندهایی که این امور را کارگردانی می کنند موجب دردسر هستند.
این باندها گاهی تا ۱۰۰ نفر زیرمجموعه دارند و از افراد بی خانمان و اقشار ضعیف در این گروه ها تا عضوهای تحصیل کرده با مدارج عالی یافت می شود وسالانه ده ها میلیارد تومان جیب بیمه هایی را که اغلب نیز دولتی هستند خالی می کنند.

**خودکفایی در صحنه سازی
در بسیاری از تصادف های ساختگی که بصورت باندی صحنه سازی می شود راننده، مصدوم و خودرو همگی در یک تیم هستند و بر اساس یک نقشه از پیش تعیین شده صحنه ای را می سازند.
شگرد این باندها اغلب این است که با سوء استفاده از افراد بی خانمان، معتادان و اقشار ضعیف جامعه،تصادفی صوری انجام می دهند و بعد از گذراندن روند قانونی، دیه را دریافت و درصد بسیار ناچیزی از مبلغ اصلی را به قربانی می دهند و بخش اعظم آن را خود برمی دارند.

**بیم شهروندان از خفت گیرهای خیابانی
یکی از شهروندان شیرازی در این باره می گوید: همیشه در حین رانندگی و بویژه شبها از این موضوع که ممکن است فردی خود را برای گرفتن دیه مقابل خودرو پرت کند واهمه و از این مساله بیم دارم.
محمدرضا کشاورز اظهار داشت: یک بار نیز این موضوع به سرم آمد بدین شکل که حدود دو سال پیش هنگام توقف پشت چراغ قرمز و در حالی که سرعت کمی داشتم فردی معتاد خود را مقابل خودرو من پرت کرد و در حالی که مشخص بود این کار عمدی است و آن فرد نیز صدمه ای ندیده بود اما تا مبلغی پول دریافت نکرد رضایت نداد.
او ادامه داد: شهروندانی که با این وضعیت مواجه می شوند از ترس دچار شدن به دردسرهای بزرگتر بعدی تن به درخواست های مالی غیرقانونی طرف مقابل می دهند در صورتی که باید راهکاری عملی برای این موضوع در نظر گرفته شود که مردم با چنین اخاذی های برنامه ریزی شده ای مواجه نشوند و یا اگر هم شدند قانونی از آنها حمایت کند.

***هزینه بر بودن تصادفات جعلی برای پزشکی قانونی
مدیر کل پزشکی قانونی استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن بیان اینکه برای تشخیص تصادفات ساختگی هزینه های زیادی به این سازمان تحمیل شده،گفت: در پی بروز این معضل از سالیان گذشته تاکنون لطمات سنگین مالی و جانی به منابع استان فارس و کشور وارد شده است.
سعید غلامزاده یکی از علت های افزایش تصادفات ساختگی را افزایش نرخ دیه دانست و افزود: دیه یک فرد در ماه های عادی ۲۳۱ میلیون تومان و در ماه های حرام ۳۰۸ میلیون تومان است که بر همین اساس دیه سایر اعضای بدن نیز بطور جداگانه محاسبه می شود.
وی با اشاره به پرونده های تصادفات ساختگی کشف شده در استان فارس بیان کرد: بطور میانگین در این نوع پرونده ها به هر فرد در ازای صدمات حدود ۵۰ الی ۶۰ میلیون تومان باید پرداخت شود که در نهایت بودجه سنگینی در استان و کشور سالانه در این زمینه هدر می رود.
وی اظهار داشت: برای حل این مشکل لازم است چندین دستگاه متولی نظیر پزشکی قانونی، دستگاه های قضایی و اطلاعاتی و همچنین نیروی انتظامی با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند، هرچند که معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس نیز تلاش هایی را در سالهای اخیر در این زمینه انجام داده است.
غلامزاده با بیان این مطلب که گاه دیده شده که افرادی از استانهای دیگر به فارس آمده اند و اقدام به انجام تصادف ساختگی کرده اند، گفت: برای بهبود وضعیت در حوزه تشخیص تصادف واقعی و ساختگی،پزشکی قانونی می تواند محکم تر اقدام و موارد را جدی تر به محاکم قضایی اعلام کند و محاکم قضایی نیز این موضوع را بررسی و برخورد قاطع کنند و همچنین نیروی انتظامی باید در این خصوص همکاری و تعامل بیشتری داشته باشد.
وی بیان کرد: پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی و دستگاه های اطلاعاتی نیز باید در شناسایی باندهای تصادفات ساختگی با تلاشی مضاعف و قاطع، اقدامات اصولی در این زمینه انجام دهند.

** شناسایی ساختگی بودن تصادف در دست کارشناسان خبره
مدیرکل پزشکی قانونی فارس در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه بررسی تصادفات مشکوک و کشف جعلی بودن آن،گفت: این موضوع بستگی به نظر کارشناس پزشکی قانونی دارد و کارشناسان با تجربه این سازمان به راحتی می توانند این موارد را تشخیص دهند و شناسایی کنند، گرچه شاید برای افراد غیر متخصص دشوار و غیرممکن باشد البته در برخی موارد نیز نیاز به همکاری و بررسی میدانی توسط نیروی انتظامی هست.
وی هدف اصلی در این زمینه را شناسایی باندهای موجود در استان فارس دانست که بصورت منسجم،تیمی و با برنامه ریزی اقدام به انجام این کار می کنند.

** بیمه ها درصدی از حق کشف را به پزشکی قانونی بدهند
غلامزاده در پاسخ به این سوال که آیا هزینه ای از طرف شرکت های بیمه بابت شناسایی جعلی بودن یک تصادف به پزشکی قانونی و یا کارشناس رابط این سازمان پرداخت می شود؟،گفت: در حال حاضر هیچ مبلغی به عنوان حق شناسایی به پزشکی قانونی و کارشناسان این سازمان پرداخت نمی شود که پرسنل پزشک قانونی نسبت به انجام با دقت تر این پروسه دلگرم شوند و قطعا اگر این امر مهم انجام شود تاثیر گذار خواهد بود و منجر به شناسایی حداکثری تصادفات ساختگی شده و ظرف یک الی دو سال این موضوع بطور کامل جمع می شود.
وی با اشاره به اینکه اکنون درزمینه کشف مواد مخدر اینگونه طرح تشویقی تعریف و جا افتاده و بهتر است که در حوزه کشف تصادفات ساختگی نیز اجرا شود، بیان کرد: در زمان حاضر شناسایی تصادفات ساختگی، برای پرسنل پزشکی قانونی دردسرساز است و مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند.
وی اظهار داشت: شناسایی پرونده های تصادف ساختگی منافع بسیار زیادی برای شرکت های بیمه دارد بگونه ای که در سال ۹۶ براساس پرونده هایی که پزشکی قانونی استان فارس کشف کرد و به بیمه اعلام شد بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال منافع به بیمه ها رسید.

**۳۰ درصد کل پرداخت های بیمه برای تصادفات جعلی
وی با اشاره به اینکه سالانه در استان فارس حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان از این مسیر به شرکت های بیمه ای زیان وارد می شود، گفت: براساس بررسی هایی که انجام شده حدود ۳۰ درصد خسارت هایی که بیمه ها در استان پرداخت می کنند متعلق به تصادفات ساختگی است.
غلامزاده افزود: اولین منبع تشخیص واقعی و یا ساختگی بودن تصادفات، پزشکی قانونی است و ممکن است دیه یک فرد زنده که دچار صدمه شده با احتساب تعدد دیات تا ۸۰۰ میلیون تومان نیز افزایش پیدا کند که این امر باعث شده عده ای طمع کنند و دست به اقدامات خلاف قانونی بزنند.
وی اضافه کرد: تعداد تصادفات صحنه سازی و جعلی که در سال گذشته (۹۶)در استان فارس توسط پزشکی قانونی شناسایی شد ۳۱۴ نفر بوده که از این تعداد ۲۴۴ نفر مرد و ۷۰ نفر زن بوده اند.
مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس اظهار داشت: براساس آمار در چهار ماه نخست ۹۷ در فارس ۸۳ نفر که به واسطه تصادف ساختگی مصدوم شده اند شناسایی شدند که ۶۶ نفر از این تعداد مرد و ۱۷ زن بوده اند که این آمار در مدت مشابه سال گذشته در مجموع ۱۳۲ نفر شامل ۱۰۶ مرد و ۲۶ زن بوده است.
وی گفت: براساس پیش بینی ها آمار واقعی که در این رابطه وجود دارد حدود هشت برابر ارقام شناسایی شده است.

** دادگستری هم وارد موضوع شده است
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،گفت: مقابله با تصادفات ساختگی از دو سال قبل بر حسب اعلام پزشکی قانونی فارس در دستور کار معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قرار گرفت.
احمد رحمانیان افزود: پزشکی قانونی استان فارس دو سال پیش به دادگستری اعلام کرد که بعضی افراد با تصادفات ساختگی به دنبال دریافت پول از شرکت های بیمه هستند که با بررسی این موضوع صحت آن تائید شد.
وی ادامه داد: به دنبال پیشگیری از بروز این معضل،کارگروهی متشکل از دبیر کارگروه شرکتهای بیمه ای،پزشکی قانونی، نیروی انتظامی و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس تشکیل شد و در حقیقت این کارگروه سیاست گذاری را در این باره تدوین کرده و عملیات اجرایی را نیز کارگروهی دیگر متشکل از شرکت های بیمه ای استان انجام می دهد.
رحمانیان اضافه کرد: در پی ایجاد این دو کارگروه در دو سال گذشته ،موارد مشکوک به تصادفات ساختگی به کارگروه شرکت های بیمه ای ارجاع می شود و بعد از بررسی دقیق و اعلام نظر پزشکی قانونی، نظر نهایی به مرجع قضایی اعلام می شود.

** کیفی که خریداری نشد
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس اظهار داشت:به لحاظ فنی نیز فرم های متحد الشکلی برای بررسی مراحل این پرونده ها تهیه و همچنین مقرر شده بود که یک کیف تخصصی حاوی دوربین فیلم برداری،عکاسی و تجهیزات نمونه برداری خریداری و به ماموران داده شود که تهیه این کیف به دلیل هزینه داشتن محقق نشد که اگر این کار انجام می شد می توانست کمک شایانی به این موضوع کند.
وی عنوان کرد: براساس اعلام بیمه ها سالانه در فارس بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از محل بیمه ها به افرادی که تصادف های ساختگی را صحنه سازی می کنند پرداخت می شود.
رحمانیان با اشاره به اینکه با تشکیل کارگروه ویژه بررسی تصادفات تاکنون چهار باند در سالهای ۹۶ و ۹۵ که بصورت حرفه ای و سازمان یافته در استان فارس و استان های مجاور فعالیت می کردند شناسایی و منهدم شدند ،گفت: فعالیت این کارگروه از نیمه سال ۹۵ کلید خورده است.

** مافیای ۸۹ نفره
مدیر شرکت بیمه ایران در استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: به تازگی باندی متشکل از ۸۹ نفر متهم در شهرستان جهرم شناسایی شد که حدود ۱۰ میلیارد تومان در این شهرستان به بیمه ایران خسارت زده اند که اکنون پرونده آن در دادگستری این شهرستان در جریان است.
حمیدرضا جمالی نژاد افزود: در بخش خفر از توابع شهرستان جهرم نیز یک باند امسال شناسایی شده که حدود شش میلیارد تومان از همه شرکت های بیمه ای پول دریافت کرده است.
وی ادامه داد: ازابتدای سال جاری تاکنون پرونده های بیمه ایران در استان فارس در زمینه تصادفات ساختگی با ارزش حدود ۱۲ میلیارد تومان شناسایی و کشف شده است.
وی با بیان اینکه بیش از ۳۰ درصد پرونده های بیمه ای در استان فارس تقلب و صحنه سازی است،گفت: اغلب این تصادفات به صورت باندی اجرا می شود به گونه ای که یک نفر در راس است و از افراد کم درآمد و ضعیف وکالت نامه تام گرفته و در پی صحنه سازی که انجام می دهد مبالغ هنگفتی از بیمه دریافت می کند و تنها حدود یک پنجم خسارت را به زیان دیده می دهد.
مدیر شرکت بیمه ایران در فارس با بیان اینکه تا زمانی که قوانین ناقص در این زمینه وجود دارد این باندها نیز فعالیت می کنند، افزود: قوانین باید فنی و با سیستم نیز همخوانی داشته باشد.

** دولت الکترونیک سد راه تخلفات
وی ایجاد زیرساخت های دولت الکترونیک و در پی آن کاهش بوروکراسی اداری را از جمله راهکارهای موجود برای جلوگیری از اینگونه تخلفات دانست و بیان کرد: دولت الکترونیک می تواند این مشکل را حل و برطرف کند،ما اکنون هیچ ارتباطی با پزشکی قانونی نداریم و این سازمان تنها دستور مقام قضایی را می شناسد.
جمالی نژاد اظهار داشت: تنها راهکاری که در یکی دو سال اخیر توانستیم انجام دهیم این است که شرکت های بیمه اکنون مبالغ خسارت ها را به حساب دادگستری واریز می کنند و اگر جعلی در مدارک وجود داشته باشد افراد نمی توانند مبلغ را دریافت کنند و این پول تا زمان تعیین تکلیف در حساب دادگستری می ماند.
وی یکی دیگر را راهکارهای بهبود این شرایط را استقرار نماینده های شرکت های بیمه در شوراهای حل اختلاف دانست و گفت: در حال حاضر این کار در شوراهای حل اختلاف شیراز و داراب انجام شده است.

** به پلیس بگویید
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان فارس دراین باره گفت: معضلی به نام تصادفات صوری در استان وجود دارد و ماموران ما نیز با این موارد روبه رو می شوند.
سرهنگ مصطفی عباسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران پلیس اگر با تصادفی ساختگی مواجه شوند سریعا پرونده را به دادگاه ارجاع می دهند.
وی ادامه داد: کارشناسان خبره راهنمایی و رانندگی موارد را بررسی می کنند و اگر با موردی که در آن صحنه سازی رخ داده باشد بر بخورند به دادگاه اعلام می شود.
عباسی عنوان کرد: هرگاه شهروندان با اینگونه مشکلات برخورد و یا احساس کردند که مورد کلاهبرداری و صحنه سازی در تصادفی قرار گرفته اند می توانند با شماره تلفن ۱۱۰ تماس بگیرند و مورد را گزارش کنند تا کارشناسان برای بررسی موضوع وارد عمل شوند.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا