اجتماعیاخبار روزاخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیسیاسیپول وسرمایه

چرا بایدن، مناسب‌ترین گزینه برای مقابله با ترامپ بود؟

اقتصادناب_یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل، با بیان این که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به رفراندمی در مورد ترامپ تبدیل شد و بخش قابل توجهی از آرایی که داده شد، در واقع رای به اخراج ترامپ از کاخ سفید بود، اظهار کرد :بایدن مناسب‌ترین کاندیدا برای مقابله با ترامپ بود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادناب، کوروش احمدی،در پاسخ به این سوال که بر اساس آمار اعلام شده شاهد مشارکت گسترده مردم آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰ نسبت به دوره‌های قبل بودیم، چنان که هرکدام از  کاندیدها نیز طبق همین آمار، آرای بالایی به دست آورده‌اند، علت این حجم از مشارکت گسترده مردم  آمریکا در انتخابات چه بود؟ گفت: فکر می کنم که علت اصلی مشارکت خیلی بیشتر رای دهندگان در این انتخابات غیر عادی بودن و غیر متعارف بودن رئیس جمهوری بود که برای انتخاب مجدد تلاش می کرد.

ترامپ رئیس جمهوری غیرعادی بود با سیاست هایی خارج از عرف معمول طی بیش از ۷۰ سال گذشته. البته غیرمتعارف بودن الزاما بد نیست، اما وقتی غیر متعارف بودن با زبان غیر متعارف و پرخاشجویی، با هتاکی، با توهین به بخشی از مردم (مثلا در ارتباط با نژادها)، تمجید و همسوئی با عناصر نژادپرست افراطی و بسیاری دیگر مانند اینها جمع می شود، روح و روان جامعه را زخمی می کند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به رفراندمی در مورد ترامپ تبدیل شد

این کارشناس ارشد مسائل بین الملل افزود: درگیری مستمر ترامپ با رسانه های مستقل، با نخبگان و مثلا با دانشمندان در ارتباط با ویروس کرونا، حقه خواندن اجماع علمی دانشمندان در مورد تخریب محیط زیست و مانند اینها مسائلی است که ایجاد حساسیت می کند و منجر به قطب بندی و ایجاد شکاف در جامعه می شود؛ به نحوی که زندگی روزمره مردم از این طریق مختل می شود. همه اینها و بسیاری سوء سیاست های دیگر طی ۴ سال موجب التهاب در جامعه شده و شرایطی ایجاد کرده بود که موجب شد عملا این انتخابات به رفراندمی در مورد ترامپ تبدیل شد. البته ترامپ نیز به عنوان یک پوپولیست بر مشکلات مخاطبان خود متمرکز شده و راه حل های به ظاهر جذاب اما معمولا غیر عملی پیشنهاد می کرد و توانسته بود عمدتا از این طریق پایگاهی برای خود در بخشی از مردم ایجاد کند. همه اینها و بسیاری دیگر موجب ایجاد توجه و حساسیت در مردم شد و امکان چنین مشارکت بی سابقه ای در ۱۲۰ سال گذشته را فراهم کرد.

 چرا بایدن، مناسب ترین کاندیدا برای مقابله با ترامپ بود؟

احمدی در واکنش به این موضوع که به نظر وی چه میزان از این مشارکت را می توان به نوعی مشارکت سلبی دانست برای این که یکی از این کاندیداها رای نیاورد؟ خاطرنشان کرد: طبعا در چنین شرایطی که توصیف کردم، بخش قابل توجهی از آرایی که داده شد، در واقع رای به اخراج ترامپ از کاخ سفید بود. با این حال باید توجه داشت که شخص بایدن نیز در واقع مناسب ترین کاندیدا برای مقابله با ترامپ بود. شاید اگر “سندرز” یا “الیزابت وارن” کاندیدای دمکرات ها می شد، نتیجه ای متفاوتی به دست می آمد. ویژگی بایدن در سیاست آمریکا میانه رو بودن او و توانایی او برای کارکردن با همه طیف های سیاسی و توجه ویژه او به ایجاد ائتلاف و اجماع در بدنه سیاسی است. این ویژگی کمک موثری برای غلبه بر ترامپ بود.

چاش های بایدن در مدیریت جامعه دو قطبی شده آمریکا 

این کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سووال که برخی از کارشناسان معتقدند که این میزان آرا بیانگر حاکم شدن فضای شدید دو قطبی در جامعه آمریکا است به نظرم جنابعابی، منتخب این انتخابات با توجه به این موضوع با چه چالش‌هایی برای مدیریت این فضا روبرو است؟ تصریح کرد: به دلیلی که قبلا گفتم بسیاری معتقدند که اتفاقا بایدن برای تخفیف مشکلات ناشی از شرایطی که توسط ترامپ ایجاد شده، مناسب ترین فرد است. او قبلا یک جایی گفته بود که رئیس جمهور دوره انتقالی transitional  خواهد بود، به این معنی که سعی در برگردان شرایط کشور به وضع عادی خواهد داشت تا رئیس جمهور بعدی بتواند کار کند. توان ائتلاف سازی و اجماع سازی او که مشهور است و روابطی که طی بیش از ۴۰ سال در کنگره و واشنگتن برقرار کرده، وی را در موقعیت مناسبی برای توفیق در فضای بشدت ملتهب و رقابتی واشنگتن قرار داده است. اینکه طی ۹ هفته آینده تا انجام مراسم تحلیف چه خواهد شد و خروج ترامپ از کاخ سفید به چه صورت خواهد بود و جمهوریخواهان چگونه رفتار خواهند کرد، بسیار موثر خواهد بود. علائمی در جهت تلاش برای کاهش التهاب از ناحیه محافظه کاران نیز مشهود است. مثلا فاکس نیوز لحن و رویه ای کاملا مثبت و خوش آمد گو در قبال بایدن داشت. این برخورد می تواند تا حد زیادی در منفعل کردن و آرام کردن طرفداران ترامپ موثر باشد.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا