اخبار مهماقتصادیسیاسیویژه

نقشه اروپا برای دور زدن تحریم‌های ایران

اقتصادناب_روزنامه فرانسوی ‘ لوپوئن ‘ روز شنبه نوشت : اتحادیه اروپا به دنبال نوعی ‘ مبادله پایاپای بسیار پیچیده با ایران ‘ است.

به گزارش اقتصادناب، در تارنمای این روزنامه فرانسوی آمده است : کشور های اروپایی قصد دارند این اقدام را به منظور جلوگیری از پیامد های تحریم های آمریکا علیه ایران به اجرا بگذارند.
در این گزارش به نقل از یک مقام دولتی در کاخ الیزه که خواست نامش فاش نشود، آمده است: ما از این ساز و کار به عنوان ‘مبادله پایاپای بسیار پیچیده’ نام می بریم.
در واقع، کشورهای اروپایی می کوشند تا به این ترتیب بانک های بین المللی اروپا در معرض تحریم های ثانویه آمریکا قرار نگیرند.
سه کشور اروپایی امضاکننده توافق اتمی با ایران، یعنی آلمان،فرانسه و انگلیس، می کوشند ؛ توافق هسته ای را پس از خروج آمریکا از آن حفظ کنند.
از سوی دیگر ؛ تارنمای روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز دیروز در گزارشی نوشت : قدرت های اروپایی در چهارچوب ضدیت با تحریم های آمریکا و زنده نگاه داشتن توافق هسته ای با تهران، مشغول مذاکره بر سر راه اندازی مجرای پرداخت برای تجارت شرکت های اروپایی با ایران هستند.
به گفته دیپلمات ها، هدف سیاستگذاران اروپایی آن است تا به کسب و کارهای ایرانی و اروپایی کمک کنند تا منافع تجاری پسابرجام را حفظ نمایند.
آنها افزودند که کشورهای سه گانه اروپایی که توافق هسته ای را به همراه روسیه و چین امضا کردند، با کمیسیون اروپا و بخش دیپلماتیک این اتحادیه بر سر این مجرای تامین مالی مشغول همکاری هستند.
این روزنامه انگلیسی در ادامه گزارش خود نوشت که نظرات گوناگونی در مورد شکل و ساختار این مکانیزم مطرح شده است. یکی از سخنگویان وزارت دارایی فرانسه گفت: هنوز تصمیم سیاسی در مورد شکل این نظام مستقل تامین مالی اتخاذ نشده ولی فعالیت ها شدت یافته است.
دولت فرانسه مدت هاست که به دنبال یک مکانیزم جایگزین مالی است تا علیرغم تحریم های آمریکا تجارت با ایران ادامه یابد

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا