اخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

ناامیدی سهامداران خرد از عرضه سهام دولتی بیمه ها

در حالی سهام دولتی بیمه البرز و اتکائی امین برای بار سوم در خرداد ماه عرضه می شود که شواهد نشان می دهد ، قیمت هر سهم این دو شرکت از ۲۰ درصد حداقل قیمت تابلو بیشتر است که در این صورت این سوال ایجاد می شود که اگر هدف اصلی دولت تحقق خصوصی سازی به معنای واقعی و استفاده از ظرفیت سهامداران خرد است این نحوه خصوصی سازی چگونه این هدف را محقق می کند؟

به گزارش اقتصاد ناب کرباسیان با قرار گرفتن در مسند وزارت افتصاد، فروش سهام دولتی بیمه های آسیا ، البرز و اتکائی امین را کلید زد .

در حالیکه  بازار بیمه از اهتمام وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی برای فروش سهام دولتی شرکتهای مزبور خوش بین بودند اما در عین حال بسیاری منتقدان نیز نسبت به رسوخ شبه دولتی ها و همچنین نحوه عملکرد خصوصی سازی هشدار دادند.

یکی از انتقاداتی که بر نحوه عملکرد خصوصی سازی وارد است قیمت پایه ای است که جهت فروش سهام دولتی شرکتهای بیمه و البته سایر شرکتهای دارای سهام دولتی ،از سوی این سازمان اعلام می شود.

در حالیکه فروش سهام بیمه البرز و بیمه اتکائی امین دو بار با شکست مواجه شده ، سازمان خصوصی سازی مجددا اعلام کرده که این شرکتها در ۲۸ خرداد برای بار سوم روی میز فروش می رود؛ اما نکته قابل تامل اینجاست که با وجود شرایط متلاطم بازار سرمایه ، قیمتهائی که اعلام شده حتی از قیمت سهام فعلی این شرکتها در تابلوی بورس نیز بالاتر است.

این نحوه عملکرد سازمان خصوصی سازی برخی شائبه ها را افزایش می دهد و این سوال مطرح می شود که ایا عرضه سهام دولتی با قیمت بالا خریداران خرد ترغیب خواهد کرد؟

بدیهی است که در یک خصوصی سازی  واقعی ضمن اینکه حضور شبه دولتی ها کمرنگ است ، سازمان خصوصی سازی باید تلاش کند که قیمت عرضه را به گونه ای تعیین کند که سهامداران خرد نسبت به خرید اقبال نشان دهند؛ اما تجربه واگذاری سهام شرکتهای بیمه دولتی طی مدت اخیر نشان داده که نه تنها در خرید سهام این شرکتها حضور شبه دولتی ها معنادار بوده که تعیین قیمت پیشنهادی بالاتر از قیمت تابلو عملا برای سهامداران خرد جذابیتی ایجاد نکرده است.

با توجه به انچه گذشت ، عرضه های اخیر سازمان خصوصی سازی در فروش سهام دولتی شرکتهای بیمه ، شائبه خطر خصوصی سازی دکوری و  ادعای فروش سهام دولتی بنگاههای اقتصادی،صرفا جهت رفع تلکیف را ، افزایش داده ضمن اینکه افزایش رسوخ شبه دولتی ها نیز  مشاهده می شود.

گفتنی است ، به زعم بسیاری شائبه شبه دولتی بودن خریدار بیمه اسیا نیز این روزها بسیار نقل محافل است.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا