اخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبیمهمقالاتپول وسرمایهپیشخوان

مهمترین سوالاتی که دارندگان وسایل نقلیه از شرکت های بیمه دارند به قلم حسن شاه حسینی

دیجیتالی شدن بیمه شخص ثالث

آنلاین شدن پروسه خرید، صدور و پرداخت خسارت بیمه با ورود فناوری اینشورتک به کشور، مقدمات حذف فیزیکی بیمه‌نامه را بوجود آورد. بر همین اساس، از سال ۱۳۹۹ بیمه‌نامه‌های فیزیکی شخص ثالث به فایل‌های PDF دارای QR کد تبدیل شدند. بنابراین، مالکان وسایل نقلیه می‌توانند فایل بیمه‌نامه‌شان را پرینت کنند یا صرفا کد یکتای آن را به همراه داشته باشند.

بهترین بیمه شخص ثالث

شرکت‌های بیمه تقریبا قیمت‌های یکسانی برای بیمه شخص ثالث ارائه می‌کنند. اما قیمت، به تنهایی نمی‌تواند عامل تعیین‌کننده در خرید بهترین بیمه شخص ثالث باشد. در انتخاب و خرید بیمه شخص ثالث باید عوامل مختلفی نظیر: توانگری شرکت بیمه، میزان پوشش مالی ارائه شده، کیفیت پرداخت خسارت، تعداد شعب، سهم از بازار و… مدنظر قرار گیرند.

مدارک مورد نیاز برای انتقال بیمه شخص ثالث :

برای انتقال بیمه شخص ثالث مدارک زیر را باید ارائه دهید:

  • اصل برگه اسقاط خودرو
  • الحاقیه فسخ ‌بیمه‌نامه شخص ثالث قبلی
  • تقاضانامه کتبی ‌بیمه‌گزار به همراه مدارک شناسایی وی
  • سند خودروی جدید
  • تصویر ‌بیمه‌نامه قبلی

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

شما در صورت داشتن تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث خودرو می‌توانید آن را به ماشین جدید یا بستگان درجه اول خود انتقال دهید. منظور از بستگان درجه اول پدر، مادر، همسر و فرزند بیمه‌گزار است. البته توجه کنید که قبل از انتقال باید اتومبیل خود را فروخته و خودرو را فک پلاک کرده باشید. وکالت‌نامه و قولنامه برای بیمه‌گر معتبر نیست. قبل از ثبت بیمه ثالث به‌نام مالک جدید، ابتدا به شرکت بیمه صادرکننده بیمه‌نامه شخص ثالث مراجعه نمایید. بیمه نامه ثالث قابل فسخ نیست اگر بیمه نامه هنوز منقضی نشده باشد و مالک خودروی خود را فروخته باشد با مراجعه به شعبه یا نمایندگی صدور بیمه نسبت به الحاقیه حذف و انتقال تخفیفات اقدام می نماید که برای این امر هزینه ای جهت الحاقیه از بیمه گذار دریافت نمی شود و بیمه گذار با الحاقیه ای که در دست دارد می تواند تخفیفات را به خودروی جدید و یا به خود انتقال دهد

درصورتی که از قبل پلاکی با بیش از ۵ درصد تخفیف دارید و هنوز بیمه‌نامه قبلی جاری است، می‌توانید با مراجعه به شرکت قبلی، الحاقیه انتقال تخفیفات را دریافت کنید. تخفیفات را می‌توان علاوه بر پلاک خود، به اقوام درجه یک یعنی پدر، مادر، همسر و فرزندان منتقل کرد.

باتوجه به شرایط اقتصادی و ریسک تصادفات، درصورتی که پوشش مالی شما بیشتر باشد، مبلغ تعهد بیمه برای پرداخت خسارت بالاتر می‌رود.

 عدم خسارت، درصد تخفیف بیمه شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد. در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث، تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت از ۸ به ۱۵ سال تغییر یافته است. جدول تخفیف‌های عدم خسارت در ذیل قابل مشاهده است:

سال تخفیف عدم خسارتدرصد تخفیف عدم خسارت
سال اول۵%
سال دوم۱۰%
سال سوم۱۵%
سال چهارم۲۰%
سال پنجم۲۵%
سال ششم۳۰%
سال هفتم۳۵%
سال تخفیف عدم خسارتدرصد تخفیف عدم خسارت
سال هشتم۴۰%
سال نهم۴۵%
سال دهم۵۰%
سال یازدهم۵۵%
سال دوازدهم۶۰%
سال سیزدهم۶۵%
سال چهاردهم۷۰%

کاهش پلکانی تخفیف در صورت بروز خسارت

طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، در صورت بروز خسارت، تمام تخفیفات بیمه‌گزار به یکباره از بین نمی‌برد بلکه کاهش تخفیفات به صورت پلکانی خواهد بود:

تعداد خسارتیک باردو بارسه بار و بیشتر
مالی۲۰%۳۰%۴۰%
جانی۳۰%۷۰%۱۰۰%

تخفیف بیمه شخص ثالث ارائه شده از طرف شرکت بیمه‌گر

شرکت‌های بیمه در بازه قیمتی که بیمه مرکزی هر ساله به آن‌ها ابلاغ می‎کند، مبلغ مطلوب را به عنوان حق بیمه ثالث خودرو به بیمه‌گزاران اعلام می‌‌کنند. بعضی از شرکت‌ها با لحاظ تخفیف‌های مجاز، قیمت بیمه شخص ثالث پایین‌تری به بیمه‌گزاران پیشنهاد می‌دهند. البته حق بیمه شخص ثالث پرداختی بیمه‌گزار، نباید از حداقل مبلغ حق بیمه‌ای که بیمۀ مرکزی اعلام کرده است، کمتر باشد.

مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث

اعتبار بیمه‌ شخص ثالث می‌تواند بلندمدت یک ساله یا کوتاه مدت یعنی چند روزه باشد. خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون به صرفه‌تر است. بااین‌وجود، ممکن است شرایطی پیش بیاید که بخواهید در عرض چند ماه آتی وسیله نقلیه خود را بفروشید. بعضی اوقات هم مشکل در پرداخت نقدی حق بیمه شخص ثالث دارید. در این شرایط بیمه‌نامه کوتاه مدت یا حتی چند روزه شخص ثالث بهترین گزینه برای شما است. مدت بیمه شخص ثالث اگر سالانه باشد را می‌توانید به‌صورت قسطی هم تهیه کنید.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا