اخبار مهماقتصادیبیمهفرهنگیمصاحبهمقالاتویژهپیشخوان

مصاحبه بامهندس مشکانی مدیر بیمه های آتش سوزی بیمه پارسیان

 

اقتصادناب_این روزها با توجه به وقوع آتش سوزی های متعدد در منازل مسکونی و عدم وجود بیمه نامه، مالکین و مستاجران متحمل خسارت های زیادی می شوند که جبران این خسارات با توجه به شرایط تورم و افزایش قیمت ها ی بازار سخت و گاهی با توجه به سطح درآمد غیر ممکن است.از این رو کارشناسان بیمه در کشورهمیشه ما را به خرید بیمه های آتش سوزی سوق می دهند.بیمه نامه های با هزینه های اندک سالانه و آسودگی خیال از مال و زندگی .

این بار مدیر بیمه های آتش سوزی شرکت بیمه پارسیان در این خصوص به سوال هایی پاسخ دادند که در ادامه خواهید خواهند.

پوشش های بیمه نامه مجتمع های مسکونی دقیقا شامل چه مواردی است؟

این بیمه نامه با توجه به الزام قانونی مدیران و هیات مدیره های مجتمع های مسکونی در قانون تملک آپارتمانها ،  به اخذ پوشش بیمه نامه آتش سوزی برای ساختمان مجتمع های مسکونی ، طراحی گردیده و پوشش های ویژه ای در آن قرار داده شده است تا مدیران و هیات مدیره های مجتمع های مسکونی ضمن برخورداری از تخفیفات قابل ملاحظه ، بتوانند پوشش های ویژه  را نیز اخذ نماید .

در این بیمه نامه علاوه بر ارائه  کلیه پوشش های عرف در رشته آتش سوزی مانند :

آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار ، زلزله ، سیل ، طوفان ، سقوط هواپیما ، ضایعات ناشی از سنگینی برف ، ضایعات ناشی از اب برف و باران ، ترکیدگی لوله آب ، سرقت با شکست حرز ، شکست شیشه ، انفجار ظروف تحت فشار ، مسئولیت ناشی از آتش سوزی  و انفجار، هزینه پاکسازی و غیره

پوشش هایی جدیدی نیز از قبیل موارد ذیل ارائه می گردد :

  • هزینه اسکان موقت
  • هزینه اجاره مالکین
  • هزینه نقل مکان ( اسباب کشی )
  • خسارات مالی ناشی از سقوط آسانسور
  • لطفا در خصوص خدمات این بیمه مثل اسکان موقت توضیح بیشتری بدهید و اینکه سقف تعهدات مالی تا چه میزان است؟ مدت زمانی تعهدات چطور؟ به طور مثال در زمان وقوع زلزله یا آتش سوزی تا چه میزان و چه مدت بیمه پارسیان خدمات ارائه خواهد کرد؟

در بیمه نامه های عادی رشته آتش سوزی ، فقط خسارات تعمیر و جایگزینی اموال آسیب دیده پرداخت می گردد لیکن معمولا  پس از وقوع حادثه ، هزینه هایی ازقبیل هزینه اسباب کشی و هزینه اسکان موقت (تا هنگام تعمیر کامل ساختمان آسیب دیده) نیز  به زیاندیدگان تحمیل می گردد که در طرح بیمه جامع مجتمع های مسکونی ، این  پوشش ها  نیز حداکثر تا سقف۱۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال تا ۴ ماه  به عنوان هزینه اسکان موقت و تا سقف ۳۰۰۰۰۰۰۰ریال  به عنوان هزینه های اسباب کشی قابل خریداری  می باشند.

طرح بیمه جامع مجتمع های مسکونی از نظر ماهوی مشابه بیمه نامه های اموال می باشد و در آن صرفاً خسارات مالی تحت پوشش قرار     می گیرد و مدیران ساختمان ها می توانند جهت اخذ پوشش جانی بیمه نامه مسئولیت جامع مدیران و هیات مدیره های مجتمع های مسکونی را که در مدیریت بیمه های مسئولیت بیمه پارسیان ارائه می گردد خریداری نمایند .

  • در مقابل سرقت چطور؟ سقف تعهدات چقدر است؟

جهت سهولت صدور  این بیمه نامه ها ، پوشش سرقت با شکست حرز نیز بدون نیاز به بازدید اولیه و فقط به شرط مجهز بودن مجتمع مسکونی به یکی از موارد ذیل تا سقف ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال برای هر واحد در مجتمع های زیر ۱۲ واحدی و  تا سقف ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ریال برای هر واحد جهت مجتمع های بیشتر از ۱۲ واحدی قابل خریداری می باشد :

الف : داشتن نگهبان ۲۴ ساعته

ب: مجهز بودن به سیستم دوربین مداربسته

ج: مجهر بودن به سیستم دزدگیر

  • به طور دقیق بفرمایید پوشش بیمه ای در چه صورتی تعلق میگرد و در چه صورتی شامل نمی شود؟

بررسی نحوه پوشش یا عدم پوشش خطرات عرف بیمه نامه  آتش سوزی ، دقیقاً مشابه با بیمه نامه های معمولی آتش سوزی و طبق شرایط عمومی و خصوصی بیمه نامه و پیوست های آن خواهد بود . لیکن جهت برخورداری از سایر پوشش های جدید مانند هزینه اسکان موقت  ، هزینه اجاره مالکین    و هزینه نقل مکان ( اسباب کشی )  لازم است میزان خسارت وارده به اعیانی ساختمان مورد بیمه بیشتر از ۴۰ درصد ارزش پیش از حادثه آن باشد .

  • به عنوان مثال آتش سوزی یا سانحه را چطور و در چه شرایطی پوشش می دهید؟

خسارت ناشی از آتش سوزی دقیقاً مشابه بیمه نامه های معمولی آتش سوزی وقتی تحت پوشش خواهد بود که حریق با شعله همراه بوده و علت آن جزو استثنائات بیمه نامه نباشد .

ولی در این بیمه نامه حوادثی تحت پوشش قرار می گیرد که نام آنها در بیمه نامه ذکر شده است ( تا سقف تعهدات بیمه شده و با لحاظ ماده ۱۰ قانون بیمه) . ضمنا ً تائید وقوع حادثه با مراجع ذیصلاح خواهد بود .

  • پوشش هزینه اجاره دریافتی مالکین چیست ؟ سقف و تعهدات به چه نحوی است؟

همانطور که مستحضرید پس از وقوع حادثه مستاجرین واحد های آسیب دیده جهت تعمیر واحد به صورت موقت یا دائم به منازل مسکونی دیگر نقل مکان می نمایند و عملاً پس از نقل مکان ، مالک واحد آسیب دیده  قادر به دریافت اجاره بها از مستاجر نخواهد بود  لذا با خرید این پوشش ، در صورت وقوع  خطرات بیمه شده در بیمه نامه و بروز خساراتی به میزان بیشتر از ۴۰ % ارزش ملک ، شرکت بیمه پارسیان هزینه های اجاره را حداکثر تا سه ماه و تا سقف مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال طبق اجاره نامه دارای کدرهگیری جبران می نماید .

روشنفکری به وسعت دید و نگاه عمیق است.افراد آینده نگر همیشه در بحران ها با توجه به مسیر بهتری که از قبل انتخاب کرده اند آسوده ترند و به فردا امیدوارتر.

با تشکر از مدیر محترم بیمه های آتش سوزی شرکت بیمه پارسیان

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا