اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهویژه

مشکل بیمه خبرنگاران را از دولت پیگیری می کنیم

اقتصادناب_رئیس فراکسیون پاسخگوی مجلس گفت: معتقدیم باید مشکلات افراد فاقد تابعیت یا دو تابعیتی ها توسط مجلس در یک چهار چوب حقوقی مشخص، روشن حرفه ای و کارشناسی شده حل شود.

به گزارش اقتصاد ناب علی بختیار در گفت وگو با خبرنگاران درباره فراکسیون پاسخگو و تفاوت آن با فراکسیون شفافیت گفت: فراکسیون پاسخگو با اهداف و رویکردهای جدیدی که متفاوت از فراکسیون شفافیت است ایجاد شد یکی از اهداف مهم فراکسیون پاسخگو این است که بتواند ارتباط دوسویه بین مردم و مسئولان ایجاد کند. شناسایی مسائل امروز مردم و پاسخگویی مسئولان اعم از دولت و مجلس در این فراکسیون کاری است که می خواهد نهادینه شود تا  مجالس در حوزه پاسخگویی دولت و مجلس به نخبگان، دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم بتوانند حضور موثر داشته باشند .

وی با بیان اینکه اگر امروز بهم ریختگی در اقتصاد کشور داریم حتما بخش زیادی از اقتصاددان ها برای آن راه حل دارند و حتما  منتقد به مجلس و دولت  هستند، ادامه داد: لذا فراکسیون پاسخگو می تواند در محیطی مناسب این فضا را فراهم کند که با حضور وزرا و مسئولان  درخصوص مسائل فرهنگی،اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پاسخ داده شود، لذا اگر اقتصاد کشور در اثر عدم هماهنگی میان تیم اقتصادی دولت به هم م یریزد باید تیم اقتصادی دولت در این زمینه پاسخ دهد.

نهادینه کردن پاسخگویی مجلس و دولت در فراکسیون پاسخگو

رئیس فراکسیون پاسخگوی مجلس با اشاره به اینکه گاهی ما در مجلس قانونی را به تصویب می کنیم، چنانکه CFT  را به تصویب رساندیم، حتما مردم، نخبگان و رسانه ها از ما علت آن را  سوال می کنند، اظهار کرد: ما در فراکسیون پاسخگو فضایی ایجاد می کنیم که منتقدان نظرات خود را بازگو کنند و ما در فراکسیون پاسخ کافی داشته باشیم که چرا قانونی را به تصویب رساندیم و چرا  نمایندگان قانونی را به دولت تکلیف کرده اند ما در فراکسیون پاسخگو درحال ایجاد فضایی هستیم که بتوانیم مسئولیت و پاسخگویی را در آن نهادینه کنیم .

وی همچنین درخصوص پیگیری مطالبات خبرنگاران و روزنامه نگاران در فراکسیون پاسخگو گفت: گاهی فقد قوانین،خلا قوانین یا ضعیف بودن یک قانون باعث می شود که احساس کنیم باید قانون قوی تری را به تصویب برسانیم که مساله  حقوق وبیمه خبرنگاران از آن جمله است.

بختیار افزود: سال های متوالی است که موضوع بیمه خبرنگاران را دنبال می کنیم اما به نتیجه نمی رسد که این موضوع بر می گردد به اینکه یا بار مالی ایجاد می کند یا مسائل دیگری. اما اینکه به دلیل ایجاد بار مالی نمی توانیم آن را از دولت پیگیری کنیم پاسخ من این است که بله می توانیم، زیرا این وظیفه نظارتی ما است که اگر نمی توانیم برای بیمه خبرنگاران قانونگذاری کنیم یا طرح ارائه دهیم به این دلیل که با مشکل اصل ۷۵ قانون اساسی برخورد می کند، باید مساله را از دولت بخواهیم و پیگیری کنیم و نظارت را در این حوزه تقویت کنیم .

وی همچنین درباره پیگیری درخواست افراد فاقد شناسنامه ایرانی برای دریافت شناسنامه توسط فراکسیون پاسخگو گفت:این این فراکسیون به این معنا نیست که در همه زمینه ها هر جا اعتراضی وجود داشت برویم و به آن پاسخ مثبت بدهیم ما بسیاری مواقع پاسخ منفی می دهیم اما پاسخ منفی ای که باعث اقناع افکار عمومی شود، چه بسا قانونگذاری در یک زمینه ای را برخی اقشار بخواهند اما امروز بودجه کل کشور اجازه انجام آن را به ما نمی دهد.

کار پوپولیستی نمی کنیم

رئیس فراکسیون پاسخگو با بیان اینکه ما در فراکسیون پاسخگو به دنبال انجام کارهای پوپولیستی نیستیم، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما مربوط به  بهم ریختگی موسسات اعتباری  بود که باعث اعتراض افرادی شده بود که پول خود را در این موسسات گذاشته بودند و ما باید پیگیری می  کردیم موسسات پولها را بازگردانند، اما ما دست به یک عمل پوپولیستی زدیم و  ۳۸ هزامیلیارد تومان پول چاپ  و آن را به جامعه تزریق کردیم که یکی از دلایل بزرگ بهم ریختگی اقتصادی در این روزها همین اقدام بود، این درحالیست که  ما باید بانک مرکزی را مکلف می کردیم که این را تبدیل کند به پول و اوراق و در اختیار این افراد قرار دهد اما دولت را جایگزین این موسسات کردیم که اقدامی اشتباه بود.

وی عنوان کرد: در فراکسیون پاسخگو به دنبال آن هستیم که همه گرفتاری ها را آنجا به صورت کارشناسی و حرفه ای دنبال کنیم اما کار پوپولیستی نمی کنیم یعنی ما معتقد نیستیم برای اقناع افکار عمومی حتما به آنچه که اقشاری از مردم از ما مطالبه می کنند پاسخ مثبت دهیم و بسیاری مواقع باید مسیر قانونی دیگری را پیدا کنیم.

نماینده مردم خوانسار و گلپایگان با تاکید براینکه مجلس باید به هر موضوعی که برای آن تجمعاتی در جلوی مجلس رخ می دهد رسیدگی کند، و با اشاره به موضوع ایرانیان فاقد شناسنامه اظهار کرد: براساس قوانین ما تابعیت بر اساس سیستم خون است ما یا باید سیستم خون را بپذیریم یا سیستم خاک را و اگر برای حل  افراد بی تابعیت تصمیم سریع و غیرکارشناسی بگیریم حتما به منافع و امنیت کشور خدشه وارد می کنیم، لذا حتما باید تصمیمات ما کارشناسی باشد.

مجلس باید صدای مردم گرفتار باشد

وی خاطرنشان کرد: ما به کار حرفه ای برای رفع مشکلات مردم و پاسخگویی مجلس در مقابل مطالبات مردم معتقدیم و باور داریم که مجلس باید صدای ملتی باشد که امروز با فقر، گرفتاری و سختی معیشت مواجه است و باید برای مشکلات آنها راه حل کارشناسی داشته باشد. اگر مجلس صدای ملت بود حتما مجلس موفقی خواهد بود، اما اگر صداهایی که از مجلس شنیده می شود با صداهایی که از مردم شنیده می شود، متفاوت باشد، حتما مجلس پاسخگو و موفقی نیست و باید مشکلات را با مطالعات دقیق و کسب نظر کارشناسان و خبرگان حل کند.

بختیار تاکید کرد: معتقدیم باید مشکلات عدم تابعیت یا دو تابعیتی ها توسط مجلس در یک چهار چوب حقوقی مشخص، روشن حرفه ای و  کارشناسی شده حل شود.

 

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا