اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

محاسبه حق بیمه شخص ثالث برای انواع خودرو + جزییات تخفیف عدم خسارت

اقتصادناب_حق بیمه پایه برای خودرویی مثل پژو ۲۰۶ یک میلیون و ۵۶۴هزار تومان تعیین شده است. البته باید به این رقم مبلغ ۱۸۹ هزار تومان هم برای بیمه حوادث راننده اضافه کنید. سپس به عدد به دست آمده باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه کنید. با این حساب مبلغ نهایی بیمه شخص ثالث یک میلیون و ۸۱۵هزار تومان می‌شود. این حق بیمه در سال ۹۷ مبلغ یک میلیون و ۳۷۳ هزار تومان بوده

به گزارش اقتصادناب نرخ پایه حق بیمه شخص ثالث برای خودرو‌هایی مثل پراید، پیکان و سپند امسال یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان است و بقیه خودرو‌های چهار سیلندر باید یک میلیون و ۵۶۴ هزار تومان برای بیمه شخص ثالث خود پرداخت کنند. اغلب ماشین‌های ایرانی چهار سیلندر هستند و ماشین‌های خارجی زیرمجموعه ماشین‌های شش سیلندر قرار می‌گیرند که حق بیمه پایه شخص ثالث آن‌ها یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان اعلام شده است.
حق بیمه پایه برای خودرویی مثل پژو ۲۰۶ یک میلیون و ۵۶۴هزار تومان تعیین شده است. البته باید به این رقم مبلغ ۱۸۹ هزار تومان هم برای بیمه حوادث راننده اضافه کنید. سپس به عدد به دست آمده باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه کنید. با این حساب مبلغ نهایی بیمه شخص ثالث یک میلیون و ۸۱۵هزار تومان می‌شود. این حق بیمه در سال ۹۷ مبلغ یک میلیون و ۳۷۳ هزار تومان بوده که نشان دهنده افزایش ۴۴۲ هزار تومانی در سال جدید است.
بیاید یک مثال دیگر را بررسی کنیم حق بیمه پایه برای خودرویی مانند پراید یک میلیون و ۳۳۱ هزار تومان تعیین شده است. به این رقم مبلغ ۱۸۹هزار تومان بابت بیمه حادثه راننده اضافه می‌شود. عدد بدست آمده از این محاسبه با در نظر گرفتن ۹درصد مالیات و عوارض بر ارزش افزوده، یک میلیون و ۵۷۳هزار تومان می‌شود که مبلغ نهایی بیمه شخص ثالث در سال ۹۸ است. این حق بیمه در سال ۹۷ مبلغ یک میلیون و ۱۹۳ هزار تومان بوده که حاکی از افزایش ۳۸۱ هزار تومانی آن در سال جدید است.
در کنار همه این‌ها باید توجه داشته باشید که مبلغ حق بیمه برای وسایل نقلیه سواری با کاربری آژانس، تاکسی، کرایه و مسافرکش شخصی درون شهری، ۱۰ درصد و سواری کرایه و مسافرکش شخصی برون‌شهری، ۲۰ درصد بیشتر از حق بیمه وسایل نقلیه سواری مشابه است. بر این اساس حق بیمه سالانه برای تاکسی‌های درون‌شهری پراید تقریبا یک میلیون و ۷۳۰ هزار تومان هزینه دارد. حق بیمه تعیین شده در سال ۹۸ برای جبران خسارات جانی تا سقف ۳۶۰ میلیون و خسارات مالی تا سقف ۹ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

تخفیف‌های متنوع بیمه شخص ثالث
اغلب شرکت‌های بیمه‌ای تا جایی که بیمه مرکزی به آن‌ها اجازه می‌دهد برای مشتریانشان تخفیف می‌گذارند. سقف تخفیف بیمه‌نیمه شخص ثالث که بیمه مرکزی آن را تعیین کرده، ۲.۵ درصد است. برای همین اغلب شرکت‌های بیمه قیمت‌ها را ۲.۵ درصد پایین‌تر از مبلغ نهایی بیمه شخص ثالث محاسبه می‌کنند. به همین خاطر حق بیمه نهایی پراید که یک میلیون و ۵۷۳ هزار تومان است، مشمول تخفیف ۲.۵ درصدی شده و به یک میلیون و ۵۳۴ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

یک تخفیف دیگر برای سال‌های متمادی استفاده از بیمه شخص ثالث است. به طوری که هر سال خرید بیمه شخص ثالث تخفیف پنج درصدی به همراه دارد. به طور مثال برای پراید که هزینه بیمه شخص ثالث آن یک میلیون و ۵۳۴ هزار تومان است، اگر راننده‌ای یک سال سابقه پرداخت حق بیمه شخص ثالث داشته باشد، مشمول پنج درصد تخفیف شده و به یک میلیون و ۴۵۶ هزار تومان می‌رسد. حالا اگر سابقه پرداخت حق بیمه بیشتر از یک سال و به طور مثال چهار سال باشد، هزینه بیمه شخص ثالث شامل ۲۰ درصد تخفیف شده و به یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.
تخفیف دیگر در نظر گرفته شده برای بیمه‌نامه شخص ثالث، تخفیف حوادث راننده است. طوری که به ازای هر سال استفاده از بیمه حوادث راننده، پنج درصد دیگر به مجموع تخفیف‌های اعمال شده بیمه شخص ثالث اضافه می‌شود. با این حساب کسی که چهار سال از بیمه شخص ثالث و بیمه حوادث راننده استفاده کرده باشد، دو بار تخفیف ۲۰ درصدی دریافت خواهد کرد. با این حساب حق بیمه شخص ثالث برای پراید با احتساب این تخفیف به یک میلیون و ۲۰۵ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

جریمه‌های بیمه شخص ثالث
بیمه شخص ثالث فقط تخفیف ندارد. کلی جریمه در تک تک بند‌های بیمه‌نامه آمده. شما هر بار که از بیمه شخص ثالث استفاده می‌کنید مشمول جریمه می‌شوید. حالا این استفاده می‌خواهد صرفا در مورد بیمه حوادث راننده باشد، یا در مورد خسارات مالی یا به خصوص خسارات جانی. به هر صورت هر بار که دستتان به سمت بیمه‌نامه شخص ثالث برود دفعه بعد کلی به هزینه‌ها اضافه می‌شود. به طور مثال هزینه بیمه شخص ثالث پراید، برای کسی که یک بار برای خسارت مالی و یک بار برای خسارت حوادث راننده از بیمه‌نامه شخص ثالث استفاده کرده باشد، به یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان می‌رسد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا