اخبار روزاخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبانک و بورسپول وسرمایهپیشخوان

فرصت حذف دلار از مبادلات ایران و عراق

اقتصادناب_فرصت حذف دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: توقف فروش دلار مسافرتی با قیمت رسمی در عراق می‌تواند سرآغازی بر حذف دلار در تبادلات مالی دو کشور باشد.

 

به گزترش اقتصادناب در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در واکنش به توقف فروش دلار مسافرتی به مسافران عراقی گفت: عراق از چند روز گذشته در راستای سیاست‌های تنظیم‌گری بانک مرکزی خود فروش دلار با قیمت رسمی این بانک را به مسافران متوقف کرده و به نظر من این اتفاق با توجه به شمار بالای مسافرانی که با اهداف سیاحتی، زیارتی و درمانی از عراق به ایران می‌آیند برای کشور ما یک فرصت به شمار می‌آید.

 

وی افزود: در صورتی که بانک‌های مرکزی در ایران و عراق یک پیمان دوجانبه پولی برای نرخ تبدیل ریال و دینار منعقد کنند، عراقی‌ها می‌توانند دینار خود را در ایران خرج کنند و فروشنده ایرانی می‌تواند دیناری که از خریدار عراقی گرفته را با نرخ قابل قبولی از طریق تشکیل یک اتاق پایاپای به واسطه دولت عراق به بانک مرکزی این کشور بفروشد.

 

سنجابی تصریح کرد: با اجرای این راهکار رفع تعهدات ارزی صادرات به عراق نیز به آسانی صورت می‌گیرد.

 

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق خاطرنشان کرد: به نظر من عراق با توقف فروش دلار با قیمت رسمی به مسافران دورخیزی برای اجرای سیاست حذف دلار از مصارف عمومی این کشور و مردم آن پیش گرفته است.

 

وی همچنین گفت: عراق از یک سال پیش این سیاست را در دستور کار خود قرار داده و علاوه بر ایران در ارتباط با امارات و ترکیه نیز این قدم‌ها را برداشته است.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا