اخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

ضرورت ورود تکنولوژی های جدید به صنعت بیمه

اقتصادناب_رییس پژوهشکده بیمه با اشاره به ورود بازگیران جدید به صنعت بیمه گفت: اینشورتک‌ها در حال ورود به صنعت بیمه است و فعالان صنعت بیمه باید آماده باشند زیرا در غیر اینصورت غافلگیر خواهند شد.

به گزارش اقتصادناب، به نقل از تسنیم امیر صفری رییس پژوهشکده بیمه در نشست خبری بیست و پنجمین همایش ملی بیمه و توسعه که با محوریت “صنعت بیمه، نوآوری و فناوری اطلاعات” برگزار می شود، گفت: محور اصلی همایش امسال اینشورتک ها هستند، زیرا چالش اصلی صنعت بیمه ایران و جهان فناوری اطلاعات است.

وی با بیان اینکه فناوری اطلاعات صنعت بانکداری و بازار سرمایه را نیز دستخوش تغییرات اساسی کرده است، افزود: نیروهای جدیدی که وارد صنعت بیمه می شوند، از فناوری اطلاعات بهره مند هستند و روش های سنتی دیگر جوابگوی نیازهای بیمه گذاران نیست.

رییس پژوهشکده بیمه جوانان خلاق و با تحصیلات مرتبط با فناوری اطلاعات صنایع مالی را با تغییرات مهم و چشمگیری مواجه کرده اند، ادامه داد: آثار اینشورتک ها روی زنجیره ارزش بیمه اثرات زیادی داشته و هیچ بخشی از این زنجیره نیست که تحت تاثیر این موضوع قرار نگیرد.

صفری خاطرنشان کرد که طی سال های آینده تخصص های سنتی جای خود را به فناوری اطلاعات خواهند داد. اینشورتک ها در حال ورود به صنعت بیمه است و فعالان صنعت بیمه باید آماده باشند زیرا در غیر اینصورت غافلگیر خواهند شد.

وی به عنوان نمونه اظهار داشت می توان از طریق پهپادها می توان ارزیابی خسارت از زلزله، سیل و آتش سوزی را داشت. رییس پژوهشکده بیمه ادامه داد: از فناوری بلاکچین و ارزهای رمزنگار می توان در صنعت بیمه استفاده کرد و شرکت‌ها می توانند قراردادهای خود به ویژه در زمینه اتکایی بین المللی برای اجتناب از تبادل ارز فیزیکی استفاده کنند.

صفری از رگ تک ها از دیگر ایشورتک‌ها نام برد که شرکت ها می توانند مقررات فراوان را ارزیابی کرده و سیستم انحراف از عدم تطابق ها را هشدار دهد. رییس پژوهشکده بیمه اظهار داشت بیمه مرکزی قصد دارد تا در همایش امسال بداند چگونه می توان از استارتآپ ها در صنعت بیمه استفاده کرد و خلاهای قانونی آن کدام هستند.

وی افزود: برخی از شرکت های بیمه داخلی از اینشورتک‌ها برای ارزیابی ریسک و برآورد نرخ متفاوت بیمه برای هر بیمه گذار بهره برداری می کنند. صفری با بیان اینکه بیش از ٢� � مقاله به همایش امسال رسیده است، گفت: امسال ٢٣ درصد رشد ارسال مقالات به همایش را نسبت به سال قبل داشتیم و چهار داور بدون مشخص بودن نام ارسال کنندگان، مقالات را بررسی کرده اند.

وی خاطرنشان کرد که امسال در کنار غرفه شرکت های بیمه، برخی استارت‌آپ ها نیز غرفه دارند و محصولات خود را به نمایش می گذارند. بیست و پنجمین همایش ملی بیمه و توسعه قرار است با محوریت “صنعت بیمه، نوآوری و فناوری اطلاعات” در روز ١٣ آذرماه و روز بیمه در برج میلاد تهران با حضور وزیر اقتصاد و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شود.

**فعلا امکان استفاده از رمزارزها برای مبادلات اتکایی نیست

صفری در پاسخ به سوالی درباره استفاده از ارزهای دیجیتال برای مبادلات اتکایی و اینکه آیا طرف های خارجی تمایل به دریافت حق بیمه خود به رمزارزها هستند یا نه؟ گفت: بانک مرکزی هنوز ضوابطی برای استفاده از ارزهای دیجیتالی اعلام نکرده، اما با این حال خود به دنبال تولید اولین ارزرمز ملی است.

وی با بیان اینکه شاید بانک مرکزی به دنبال جا انداختن رمزارز ملی برای انجام مبادلات با طرف های تجاری خود است، تصریح کرد: طرحی را در پژوهشکده بیمه اجرا کردیم که آیا می توان از رمزارزها برای عملیات اتکایی استفاده کرد یا نه؟

رییس پژوهشکده بیمه ادامه داد: تحقیقات ما نشان داد که برای استفاده از رمزارزها در عملیات اتکایی چالش های مختلفی وجود دارد که از جمله آنها تمایل طرف خارجی به دریافت حق بیمه خود است.

صفری با بیان اینکه به هر حال باید فضای دوردست تر و افق دورتر را ببینیم، افزود: شاید روز اولی که بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتالی عرضه شد کسی فکر نمی کرد که به سرعت این ارزها جای خود را باز کنند تا جایی که امروز بیش از ١۶� � رمزارز وجود دارد.

وی با بیان اینکه نتایج تحقیقات پژوهشکده بیمه در زمینه استفاده از رمزارزها برای عملیات اتکایی خارجی بزودی منتشر خواهد شد، اظهار داشت: نتایج تحقیقات ما نشان داد که در حال حاضر امکان استفاده از رمزارزها برای مبادلات اتکایی نیست.

رییس پژوهشکده بیمه همچنین از تشکیل کارگروه بررسی مقررات و قوانین فعالیت استارت آپ ها در صنعت بیمه خبر داد. وی افزود: در این کمیته از صاحبنظران دانشگاهی، شبکه فروش و مدیران ارشد بیمه ای دعوت به همکاری شده است.

 

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا