اخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبیمهپول وسرمایهپیشخوان

صندوق بیمه بلایای طبیعی ترکیه در مقابله زلزله اخیر چقدر کارا بود؟

 

 

اقتصادناب_صندوق بلایای طبیعی ایران اگر چه فقط به موضوع زلزله محدود نمی شود و به نوعی کلیه خطرات را تحت پوشش دارد و ساز و کار آن در ارائه خدمات حمایتی متفاوت است اما حداکثر سقف تعهد آن ۳۰۰ میلیون ریال یعنی ۲٪ حداکثر تعهد TCIP ترکیه است.

 

به گزارش اقتصادناب صندوق بیمه بلایای طبیعی ترکیه که اختصارا با عنوان TCIP شناخته می شود اگر چه طرحی اجباری برای پوشش کلیه ساختمان های مسکونی کشور ترکیه در برابر خطر زلزله است اما به دلیل شیوه اجرایی آن که بر مبنای درخواست و خوداظهاری مالکان است نتوانسته همه ساختمان های مسکونی کشور را تحت حمایت قرار دهد و به طور متوسط در ۱۰ استانی که دچار زلزله شده اند نزدیک به ۴۹٪ از ساختمان ها نسبت به تهیه پوشش اقدام نموده اند.

 

 

 

این صندوق در سال ۲۰۰۰ و در پی زلزله های فاجعه بار ازمیر و دوزجه برای ارائه بیمه اجباری زلزله به واحدهای مسکونی تأسیس شد. حداکثر پوشش برای هر واحد مسکونی برابر با ۶۴۰.۰۰۰ لیر (نزدیک به ۱۵ میلیارد ریال) است و صاحبان املاکی که دارایی آنها بیش از این مقدار ارزش دارد و مایل به پوشش کامل هستند باید برای تهیه بیمه اضافی به شرکت های بیمه مراجعه کنند.

 

صندوق بلایای طبیعی ایران اگر چه فقط به موضوع زلزله محدود نمی شود و به نوعی کلیه خطرات را تحت پوشش دارد و ساز و کار آن در ارائه خدمات حمایتی متفاوت است اما حداکثر سقف تعهد آن ۳۰۰ میلیون ریال یعنی ۲٪ حداکثر تعهد TCIP است.

 

 

 

ظرفیت مالی صندوق ترکیه با لحاظ پوشش اتکایی در گزارش جمعه ۲۱ بهمن برابر با ۶.۲ میلیارد دلار اعلام شده است.

 

تهیه و تنظیم :محسن رحیمی ، مدیر بیمه های نفت و انرژی شرکت بیمه  پارسیان

 

 

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا