اخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبیمهپول وسرمایهپیشخوان

سهم بیمه در برنامه اقتصادی حزب کارگزاران، صفر!

جایگاه صنعت بیمه ایران در برنامه های اقتصادی کاندیدای 1400

اقتصادناب_مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران که از تدوین برنامه توسعه اقتصادی کشور در نزدیک انتخابات خبر می دهد، می گوید متاسفانه در این ریل گذاری و برنامه توسعه اقتصادی به صنعت بیمه بازرگانی نپرداختیم!/اینکه بانیان و تدوین گران این برنامه توسعه با چه دیدگاهی این برنامه را نوشته اند که مدیریت ریسک های همه جانبه که در دنیای امروز در سرتیتر برنامه های جامع راهبردی قرار دارد، نقشی در این برنامه اقتصادی ندارد جای سوال است؟

به گزارش اقتصادناب دیشب در شبکه اجتماعی  کلاب هاوس با همت اتاق بازرگانی ایران ، اتاقی با عنوان آینده اقتصاد ایران با حضور کرباسچی ومرعشی به نمایندگی از حزب کارگزاران برگزار شد.

سید حسین مرعشی از  فعالانِ سیاسیِ اصلاح‌طلب و سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی به همراه غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در این روم به تدوین یک برنامه توسعه ای بلند مدت بیشت ساله برای نجات اقتصاد ایران اشاره کردند.

به زعم کرباسچی ارایه این برنامه صرفا جنبه انتخاباتی نداشته و می تواند در اختیار سایر جریانهای سیاسی برای پیاده سازی قرار گیرد.

این برنامه در واقه یک ریل گذاری اقتصادی برای ارتقا جایگاه اقتصاد ایران محسوب می شود.

در این روم که حضور شخصیت ها و چهره های اقتصادی و سیاسی مختلف برگزار شد خبرگار ریسک نیوز به طرح سوالاتی در این زمینه از دو نماینده حزب کارگزاران پرداخت که البته با پاسخ های نه چندان قانع کننده مواجه شد.

مرعشی در پاسخ دبنی سوال خبرنگار ما که صنعت بیمه در این ریل گذاری اقتصادی شما چه جایگاهی دارد با توجه به اینکه طبق مفاد برنامه ششم توسعه افزایش ضریب نفوذ بیمه از دو و نیم درصد به هفت درصد تکلیف شده است، گفت:واقعیت این است که ما در این برنامه توسعه به بیمه های بازرگانی نپرداختیم!

وی افزود: تنها موردی که عنوان بحث ارزیابی طرح تحول سلامت است و انتقاد ما این است که شاید بهتر بود اقای روحانی در نظام درمان کشور بر بیمه های بیشتر متمرکز می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگر ریسک نیوز که طی سالهای اخیر کشور دستخوش حوادث طبیعی و فاجعه آمیز فراوانی از جمله سیل و زلزله بوده و از طرفی خسارات قابل توجهی به زیر ساختهای انرژی کشور چون اتش سوزی پتروشیمی بوعلی که خسارت ۹۴ میلیون یوروئی به دنبال داشت و بیمه ها پرداخت کردند در این راستا ظرفیت اتکائی بیمه ها را در برنامه توسعه چگونه ارزیابی کرده اید، گفت:متاسفانه باید بگویم که بدین مسایلی که شما عنوان می کنید نپرداخته ایم در حالیکه فاکتورهای بسیار مهمی در توسعه هستند بنابراین در ورژن جدید این برنامه توسعه که در حال انجام است حتما با مسوولان بیمه مرکزی دیداری خواهیم داشت و از دیدگاههای انها استفاده می کنیم.

مرعشی در پاسخ به سوال دیگر ریسک نیوز که جهت سامان دهی صندوق های بازنشستگی چه برنامه مشخصی دارید و در زمان ریاست همتی بر بیمه مرکزی پیشنهاد شد که صندوق های بیمه بازنشستگی ذیل بیمه های بازرگانی قرار بگیرند اینگونه پاسخ داد و گفت:انقدر بحران صندوث های بازنشستگی شدید است که بعید به نظر می رسد صنعت بیمه ضعیف الجثه بتواند انها را تحمل کند اما به عنوان یک راهکار می توان بخشی های سرمایه های دولت را وارد صندوق ها کرد تا بنیه انها قوی شود و سپس جهت انتظام بخشی با بیمه های بازرگانی ادغام شود.

اما در نهایت نکته قابل توجهی که در گفتار نمایندگان کلیدی حزب کارگزاران استخراج می شود این است که چطور می شود برای اقتصاد یک کشور برنامه راهبردی و ریل گذاری توسعه ای کرد اما صنعت بیمه که یک جزء اصلی از بال بازار های مالی کشور است و در ارتباط تنگاتنگ با ریسک های مختلف قرار دارد در این برنامه توسعه جائی ندارد و حتی بانیان این برنامه معترف می شوند که باید در بروزرسانی جدید به صنعت بیمه نیز پرداخته شود.

اینکه بانیان و تدوین گران این برنامه توسعه با چه دیدگاهی این برنامه را نوشته اند که مدیریت ریسک های همه جانبه که در دنیای امروز در سرتیتر برنامه های جامع راهبردی قرار دارد، نقشی در این برنامه اقتصادی ندارد جای سوال است؟

مسلما ساماندهی فضای اقتصادی بدون در نظر گرفتن پارامترهای ریسک و ابزار های کنترل این ریسک که در اختیار بیمه گران قرار دارد نشان می دهد این دست برنامه ها که تحت عنوان ریل گذاری اقتصاد مطرح می شود، بیشتر کارکرد انتخابی دارد چرا که تدوین برنامه های اقتصادی بدون در نظر گرفتن پارامترهای اساسی توسعه اقتصادی با نگاهی به ابزار های نوین نمره قابل قبولی نخواهد گرفت.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا