اجتماعیاخبار مهمدلار و ارزصنعت،معدن و تجارتویژه

دغدغه های تولیدکنندگان پوشاک در غیاب رقیب خارجی

صنعت پوشاک کشور در حالی خود را برای بازار شب عید آماده می کند که هرچند با ممنوعیت واردات، محصولات خارجی از میدان رقابت خارج شده اند اما تولیدکنندگان داخلی برای تامین بازار نیاز به یاری دولت در تامین مواد اولیه و نقدینگی واحدهای تولیدی دارند.

به گزارش اقتصادناب به نقل از ایرنا، تیرماه امسال دولت با هدف صرفه جویی ارزی، واردات ۱۳۳۹ ردیف کالایی شامل ۱۴۰۰ قلم کالا و ۶ گروه کالایی را ممنوع کرد؛ پوشاک نیز جزو اقلام کالاهای ممنوعه بود و بر اساس اعلام گمرک ایران، از آن تاریخ اجازه اظهار و واردات رسمی این کالا به کشور داده نشده است.
بنا بر آمارها، گردش مالی سالیانه بازار پوشاک ایران ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار برآورد می شود که کمتر از نیمی از آن با تولید داخل تامین می شود و تا پیش از ممنوعیت واردات، به شکل واردات رسمی یا قاچاق به بازار ایران راه می یافت به شکلی که ۹۵ درصد از پوشاک وارداتی به شکل قاچاق و یا تجارت چمدانی وارد کشور می شد.
در شرایطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت دورنمای بازار ۲۵ میلیارد دلاری را برای صنعت پوشاک ایران در سال ۲۰۲۵ متصور است و واردات این کالا هم به کشور ممنوع شده، انتظار تولیدکنندگان کمک دولت برای تامین مواد اولیه و نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی است تا نه تنها نیاز بازار داخلی را به طور کامل پوشش دهند بلکه بازارهای صادراتی خود را نیز گسترش دهند.
در این رابطه و با وجود اینکه صنعت پوشاک جزو اولویت های دولت است و در ماههای گذشته کارگروهی برای تامین مواد اولیه تشکیل شده، تولیدکنندگان همواره تامین مواد اولیه و نقدینگی را مهمترین مساله این صنعت می دانند و برخی از آنها معتقدند اگر این رویه ادامه یابد بازار شب عید با مشکل مواجه می شود.
چنین مشکلاتی در حالی پیش روی تولیدکنندگان پوشاک قرار دارد که این صنعت در دنیا به عنوان یک صنعت راهبردی مطرح است که می تواند بسیاری از مشکلات مانند بیکاری را برطرف کند و حتی عاملی برای جهش اقتصادی و رشد تولید و درآمد ناخالص ملی باشد مشروط بر این‌که سازوکارهای آن فراهم شود و همگی آن را به‌ عنوان یک صنعت باور داشته باشند.
آمارها گویای آن است که سرانه صادرات پوشاک در ایران ۸۹ سنت و همین شاخص در چین ۸۰ دلار و در ترکیه ۱۴۰ دلار است و از این رو از اوایل امسال طرح توسعه تولید پوشاک با هدف اشتغالزایی و جلوگیری از واردات بی رویه، قاچاق و توسعه صادرات آن در سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران کلید خورد تا اشتغال های خرد را در این رشته توسعه دهد.
با توجه به اهمیت توسعه صنعت پوشاک در کشور، ششمین نمایشگاه بین المللی پوشاک تهران در هفته دوم آذرماه گشایش یافت؛ «افسانه محرابی» مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت در آیین گشایش این رویداد تجاری اعلام کرد که در هفت ماهه امسال صادرات پوشاک و صنایع نساجی ۴۰ درصد از نظر وزنی رشد داشته است که از جمله می توان به رشد ۱۷۷ درصدی صادرات نخ و رشد ۳۶درصدی صادرات پوشاک اشاره کرد.
مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت مشکل تولیدکنندگان صنعت پوشاک را سرمایه در گردش و منابع ارزی تامین مواد اولیه بیان کرد که در صورت حل آن، این صنعت وضعیت خوبی خواهد داشت.
برگزاری نمایشگاه پوشاک فرصت بود تا ایرنا در گفت و گو با تولیدکنندگان و فعالان در این عرصه، دیدگاه این بخش را در خصوص وضعیت صنعت پوشاک و چالش های فراروی آن جویا شود.
** تولید پوشاک ۵۰ درصد زیرقیمت شرکت های چینی و ترکیه ای
«حسین منیعی» تولیدکننده پوشاک زنانه درگفت و گو با ایرنا، پوشاک را نیاز روزمره و اساسی دانست و افزود: تولیدات ما از نظر قیمت و کیفیت با محصولات خارجی برابری می کند اما برای شناساندن محصولات خود نیاز به تبلیغات گسترده داریم.
وی افزود: اکنون فرصت خوبی برای تامین بازار داخل و صادرات برای تولیدکنندگان فراهم شده است اما نیازمند، مواد اولیه با کیفیت و ماشین آلات به روز هستیم.
این فعال صنفی که از سال ۱۳۷۲ فعالیت خود را در این صنعت آغاز کرده است، گفت: نیازمند بستر فرهنگی مناسب هستیم تا کالای خود را معرفی کنیم.
وی افزود: در شرایطی که به دلیل افزایش نرخ ارز قاچاق پوشاک مقرون به صرفه نیست، باید علاوه بر اشباع بازار داخل به کمک گردشگرانی که به ایران سفر می کنند، تولیدات خود را به دنیا معرفی کنیم.
منیعی با تاکید بر اینکه کشور پتانسیل خوبی برای تولید پوشاک دارد، گفت: حقوق کارگر در ترکیه ماهی ۴۵۰ دلار اما در ایران روزانه یک دلار است؛ این مزیت رقابتی خوبی است، در صورتی که زیرساخت های لازم نیز فراهم شود.
به گفته این تولیدکننده، تولید پوشاک ایرانی ۵۰ درصد زیر قیمت شرکت های چینی و ترکیه ای است.
منیعی گفت: تولیدکنندگان ما باید از تولید مداری به مشتری مداری حرکت کرده و متناسب با بازار تولید کنند و این امر مستلزم توجه به سیاست ها و عملکرد رهبران بازار ایران یعنی کشورهای ایران و چین است.
وی درخصوص تامین پوشاک در شب عید، گفت: به دلیل نبود مواد اولیه، قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد و اگر راهکاری برای این منظور اندیشیده نشود، سال آینده مشکلات ما بیشتر می شود.
این تولیدکننده، تشکیل کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک را کاربردی ندانست و گفت: بازار پوشاک ایران، مدرسه نیست که پارچه یکسان در اختیار تولیدکننده قرار گیرد و همه یکدست لباس بپوشند.
وی افزود: تولیدکننده باید در انتخاب پارچه آزاد باشد و براساس مد و نیاز بازار مواد اولیه خود را تامین کند و این اقدام وزارت صنعت خوب نیست.
کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک در تهران با همکاری اتاق اصناف، هیات امنای بازار، پنج اتحادیه مرتبط با صنعت پوشاک و وزارت صنعت، معدن و تجارت اواخر شهریورماه امسال، به منظور حذف واسطه ها و با ارائه قیمت مناسب (زیر نرخ بازار) تشکیل شد و مرحله نخست توزیع حواله پارچه مورد نیاز تولیدکنندگان ۲۴ آبان ماه در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفت و مرحله دوم نیز در مرحله آماده برای عرضه قرار دارد.
** شب عید مشکلی در تامین پوشاک نداریم
«ناصر افتخاری» که سابقه ۲۰ سال فعالیت در صنعت پوشاک دارد به ایرنا گفت: تامین مواد اولیه، تخصیص ارز، قاچاق، طولانی بودن پروسه ترخیص کالا از گمرک و برندهای تقلبی و متخلف مشکل اصلی صنعت پوشاک کشور است.
وی افزود: با توجه به اینکه پارچه های مورد نیاز پوشاک، متناسب با فصل ها متفاوت است، بنابراین گمرک باید با فوریت مواد اولیه مورد نیاز این صنعت را ترخیص کند.
این تولیدکننده اظهارداشت: باید پارچه از گروه سه کالایی خارج شود و برنامه ریزی دولت در زمینه پوشاک باید تغییر کند.
گروه سه کالایی شامل آن دسته از کالاهایی است که ارز دولتی به آنها تعلق نمی گیرد و باید ارز مورد نیاز خود را از سامانه نیما و نرخ آزاد تامین کنند.
وی درباره قاچاق پوشاک نیز گفت: اینکه می گویند با گران شدن دلار قاچاق کم شده را قبول ندارم بلکه معتقدم اکنون شکل آن تغییر کرده و اگر در گذشته قاچاق درجه یک و ۲ را شاهد بودیم حالا به سمت پوشاک درجه ۲ و ۳ حرکت کرده و سود بیشتری نصیب قاچاق چیان می شود.
به گزارش ایرنا، «مجید نامی» عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران جمعه گذشته در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که سالیانه سه میلیارد دلار پوشاک قاچاق وارد کشور می شود.
افتخاری درخصوص تامین پوشاک شب عید نیز گفت: در این سال ها درصد اندکی از تولید داخل وارد بازار می شود، بنابراین به هیچ عنوان مشکلی در بازار نخواهیم داشت.
این فعال اقتصادی افزود: برخی با شایعه پراکنی درخصوص وجود مشکل در تامین پوشاک نمی خواهند تولیدکننده داخلی فعالیت کند در حالی که قیمت محصولات ما ۳۰ درصد پایین تر از برندهای خارجی و بسیار باکیفیت است.
افتخاری با بیان اینکه برخی تولیدکنندگان مقصر اصلی مشکلات بازار پوشاک هستند، گفت: با توجه به استقبال مصرف کننده از پوشاک خارجی متاسفانه برخی تولیدات خود را با ۲ نشان، یکی داخلی و دیگری خارجی وارد بازار می کنند.
وی افزود: این کار لطمه بزرگی به تولید داخل می زند و باید وزارت صنعت به صورت جدی با این مساله برخورد کند.
** حضور در بازارهای بین المللی دور از دسترس نیست
«رحیم چگینی» یکی دیگر از تولیدکنندگان باسابقه در زمینه کت و شلوار مردانه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: مردم باید باور کنند که پوشاک داخلی از کیفیت خوبی برخوردار است و مدیران نیز تلاش مضاعفی داشته باشند؛ زیرا رقبای قدرتمندی داریم.
وی با بیان اینکه این شرکت در حال مذاکره با روسیه و عراق برای صادرات است، افزود: حضور در این بازارها دور از دسترس نیست زیرا از نظر تکنولوژی مشکلی نداریم و سعی داریم برند خود را به آنها معرفی کنیم.
این تولیدکننده که به گفته خود ۴۰ سال است در بازار پوشاک فعالیت می کند و ۴۰۰ نیروی مستقیم و یکصد فروشگاه در سراسر کشور دارد، معتقد است پوشاک کشور با مشکل خاصی مواجه نیست و مسائلی که در این حوزه وجود دارد باید حمایت دولت و مردم برطرف می شود.
چگینی تشکیل کارگروه تامین مواد اولیه را نیز اقدام مناسبی دانست و گفت: اینکه دولت پای کار بیاید خوب است و با اقدام های این چنینی مسائل مربوط به تامین مواد اولیه برطرف می شود و قیمت ها رقابتی می شود.
وی همچنین درخصوص تامین بازار شب عید، گفت: مشکلی برای تولید پوشاک شب عید نیست و این فضاسازی ها نیز توسط قاچاقچیان است تا در بازار التهاب ایجاد کنند.
** نقدینگی مشکل اصلی تولیدکنندگان پوشاک است
«منصور الیاسی» مدیرعامل شرکت تولیدکننده پوشاک مردانه در گفت و گو با ایرنا، کمبود مواد اولیه، سرمایه در گردش و نقدینگی را مشکل اصلی تولیدکنندگان بیان کرد و گفت: در سه ماه گذشته ۲۲۰ تن از کارکنان بیکار و ۱۲۰ فروشگاه تعطیل شده است.
این تولیدکننده افزود: پیش از این می توانستیم با اعتبار خود و ۲۰ میلیارد تومان نقدینگی در بازار خرید کنیم، اما اکنون باید ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان نقدینگی داشته باشیم تا بتوانیم به فعالیت خود در بازار ادامه دهیم.
وی تاکید کرد: الان تولیدکنندگان ما ۲۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند و نیاز به سرمایه در گردش دارند.
الیاسی تشکیل کارگروه تامین مواد اولیه را نیز خوب ارزیابی کرد و افزود: این ایده خوبی بود اما باید زمانی انجام می شد که کارخانه ها پیشرفت می کردند.
این تولیدکننده ادامه داد: برخی ناهماهنگی ها موجب کدورت شده و باید قبل از تشکیل این کارگروه نظر همه فعالان در این حوزه اخذ می شد.
وی درباره تامین پوشاک شب عید نیز گفت: تنها ۲۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز ما تولید داخل است و چنانچه برنامه ای برای تامین مواد اولیه مورد نیاز نداشته باشیم، دچار مشکل می شویم.
گزارش از فرزانه سلامت بخش
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا