اجتماعیاخبار روزاخبار مهماقتصادیسیاسیویژه

دغدغه تجار در بازسازی سوریه

اقتصادناب_دغدغه تجار در حمایت از شرکت های دانش بنیان

دبیرکل سابق اتاق بازرگانی تهران با اشاره به شرایط سخت پیش روی ایران با تحریم های هوشمندانه آمریکا گفت: شرایط تحریم سخت است اما راهکارهایی برای مدیریت آن وجود دارد.

به گزارش اقتصادناب، به نقل از پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، محمد مهدی راسخ در نشست تشکل های کارآفرین ملی گفت: شرایط پیش روی اقتصاد ایران سخت بوده و اگر چه تجربیاتی نسبت به دور قبلی تحریم ها وجود دارد اما به هر حال این بار تحریم هایی متفاوت از دوره گذشته برای ایران اعمال شده است.

وی افزود: در دوره گذشته، ایران برای هر بخشی از تحریم های اعمال شده ترفندهایی را بکار می برد تا بتواند شرایط تحریمی را مدیریت نماید و در مقابل برای اینکه تحریم کنندگان ترفندهای ایران در مدیریت تحریمی را شناخته و بیابند حداقل ۶ ماه زمان به طول می انجامید.

راسخ گفت: در دور گذشته تحریم ها، آمریکایی ها کشورهای طرف قرارداد ایران را تهدید می کردند که هر فردی با ایران کار کند جریمه های سنگینی بر او مترتب خواهد شد در حالی که بسیاری از شرکت های خارجی این تهدید را جدی نمی گرفتند و متحمل جریمه های سنگین شدند اما در دور جدید تحریم ها آنها احتیاط بیشتری نسبت به کار کردن با ایران را دارند.

به گفته راسخ، البته ایرانی ها نیز راهکارهای تحریمی طرف مقابل را می شناسند چرا که در دنیا ما اولین و تنها ترین کشوری هستیم که تحریم مالی شده ایم اما به طور قطع برای مدیریت این تحریم ها، راهکارهایی وجود دارد.

عضو ستاد تدابیر ویژه اقتصادی در دور قبلی تحریم ها گفت: در دور جدید تحریم ها اتاق های بازرگانی می توانند فعالان تر عمل کرده و در قالب همکاری با اتاق های بازرگانی مشترک اثرات تحریم ها را کم کنند. بخش های خصوصی در دنیا بسیار علاقه مند به حضور در ایران و سرمایه گذاری هستند اما اکنون اغلب نگاه سیاسی بر اقتصاد حاکم است.

وی در خصوص حضور اقتصادی ایران در بازسازی سوریه گفت: در مورد کشورهای همسایه، ایران می تواند حضوری جدی داشته باشد و البته همین کشورهای همسایه نیز می توانند در دور زدن تحریم ها موثر باشند.

وی تصریح کرد: هم اکنون کشورهایی از جمله  عربستان و ترکیه برای حضور در پروژه های بازسازی سوریه اعلام آمادگی کرده و برخی کشورهای اروپایی نیز دفاتر تجاری خود را در لبنان دایر کرده اند و این در شرایطی است که ایران باید سرعت عمل بیشتری برای حضور در این پروژه ها داشته باشد.

دبیر کل سابق اتاق بازرگانی تهران گفت: نگران این هستیم در سوریه که تمام هزینه های آن از طرف ایران پرداخت شده، نتوانیم حضور جدی در اقتصاد داشته باشیم و این در حالی که حجم پروژه های بازسازی سوریه ۴۰۰ میلیارد دلار است.

همچنین در این نشست احمدرضا سیفی عضو اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران نیز گفت: از جمله مهمترین مسئولیت های فعالان اقتصادی است که اتاق بازرگانی نیز باید در این میان فعالانه عمل کند و این در حالی است که طی ۴ سال گذشته هزار و ۷۶۰ جلسه با بخش خصوصی برگزار شده که نتیجه چندان چشمگیری نداشته است.

وی تصریح کرد: هم اکنون ۱۵ کشور هم مرز ایران هستند که واردات آنها هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار است و ایران می تواند از این کشورها  سهم بازار به خود اختصاص دهد. ضمن اینکه باید کشورهای همسایه را در مراودات تجاری جدی گرفت.

محمدرضا کمپانی عضو اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران نیز افزود: تنها راه نجات اقتصاد کشور تقویت شرکت های دانش بنیان است که می توانند ارزآوری بسیار بالایی هم داشته باشند و این در حالی است که ارزش هر تن کالای وارداتی ایران هزار و ۴۰۰ دلار و کالاهای صادراتی آن ۳۴۰ دلار است که به نظر می رسد باید با تقویت شرکت های دانش بنیان بتوان درآمد صادراتی را به صورت جهشی افزایش داد.

وی گفت: شرکت های دانش بنیان می توانند اقدامات مفیدی را در حوزه ارزآوری داشته باشند.

همچنین عبدالرضا رضایی هنجنی رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئد نیز گفت: اتاق های بازرگانی دارای اندوخته های جدی هستند که در قالب سپرده گذاری در بانکها فقط سود می گیرند در حالی که به نظر می رسد باید برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و ارزآوری تلاش کرد و بر این اساس صندوقی را تشکیل داد که بتوان از این سرمایه ها در جهت حمایت از شرکت های دانش بنیان استفاده کرد.

وی ادامه داد: بسیاری از بنگاههای تولیدی در ایران تجربه کافی برای کار اقتصادی را ندارند و برندسازی و بازاریابی را به خوبی نمی شناسند. پس در نتیجه جذب سرمایه گذاری هم بلد نیستند. پس باید کمیته ای مناسب برای مدیریت این فرایند تعریف کرد.

همچنین محمد پارسا در این نشست نیز گفت: ایران ظرفیتی بالای ۲۰۰ میلیارد دلار در حوزه زیرساخت ها دارد که بر این اساس وزیر عراق به ایران پیشنهاد داده تا پولی را که ایران  نمی تواند نقل و انتقال دهد در صندوقی مشترک با دولت عراق سرمایه گذاری کرده و مورد استفاده قرار دهند.

وی افزود: عراق نیز موافقت کرده تا به همین میزان از منابع مالی به این صندوق تزریق نمایند که این راهکار مناسبی در شرایط تحریم است.

همچنین ضیاءالدین خرمشاهی عضو اتاق بازرگانی ایران نیز گفت: اگر چه برجام کار بسیار مهمی در اقتصاد ایران به شمار می رود اما فعالان اقتصادی نتوانستند هدایت لازم برای ماندگاری شرکت های خارجی در ایران را صورت دهند و به همین دلیل متاسفانه اکنون باحجم عمده ای از شرکت های مواجه هستیم که ایران را ترک کرده و غرامتی نپرداخته اند. اتاق های بازرگانی باید در این میان نقش آفرینی می کردند.

لازم به ذکر است که علاوه بر پیشکسوتان اسامی افراد جوان و بانوان توانمند در عرصه اقتصادی به چشم می‌خورد که می‌تواند جزو امتیازات این گروه و تشکل باشد.
در زیر لیست کاندیداهای ائتلاف تشکل ها و کارآفرینان اقتصاد ملی به تفکیک بخش آمده است.

بخش صنعت

نام و نام خانوادگی    کد
سید علی نقی سید خاموشی    ۴۶۲
محمد مهدی راسخ    ۴۵۷
محمد احمدی    ۴۱۶
غلامرضا امیرشقاقی    ۴۲۳
کیوان ارجمند حسابی    ۴۱۹
رویا دهقانی کهنگی    ۴۵۲
سیدعلی رضوی    ۴۵۸
ایرج رهبر    ۴۵۹
فاطمه شعبانی    ۴۶۳
علیمردان شیبانی    ۴۶۸
محمد رضا کمپانی    ۴۸۳
سعید مهذب ترابی    ۴۹۱
مهدی نجار دیسفانی    ۴۹۳
نازیلا نورفردی    ۴۹۸

بازرگانی

نام و نام خانوادگی    کد
یحیی آل اسحاق    ۱۳۲
مسعود دانشمند    ۱۷۳
مرجان آقاجان زاده هوشیار    ۱۲۷
محمد علی امانی همدانی    ۱۳۴
ساقی باقری نیا    ۱۴۲
سعداله بهمنش نیا    ۱۴۸
پرویز حسابی    ۱۶۳
سیدضیاء الدین خرمشاهی    ۱۶۹
پیمان دفتری    ۱۷۵
عبدالرضا رضائی هنجنی    ۱۸۴
مریم سلطانی    ۱۸۹
ویدا سینا    ۱۹۵
ایرج طهرانی زاده جبه    ۲۱۷
نازنین فلاحتی    ۲۳۹
سید احمد مقیمی    ۲۵۷
مهوش نیک پور نزهتی    ۲۷۱
کشاورزی

نام و نام خانوادگی    کد
عوض محمد پارسا    ۸۱۴
کاظم اکبرپور    ۸۱۲
ایرج حسابی    ۸۱۷
محمدعلی رضائی کمال آباد    ۸۲۱
جلال مقصودی    ۸۳۶
سعید مقیسه    ۸۳۷
معدن

نام و نام خانوادگی    کد
سید موسی آقای لنکرانی    ۶۱۲
سیدعلی ابوئی مهریزی    ۶۱۳
عارفه ملائی    ۶۲۳

انتخابات اتاق بازرگانی هر چهار سال یکبار صورت می‌گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا