اخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبیمهپول وسرمایهپیشخوان

خدمت رسانی بیمه عمر تا پایان عمر

خدمات شرکتهای بیمه کانادایی در حوزه خدمات خاکسپاری و وداع

به گزارش اقتصادناب از آنجا که یکی از راهبردهای رسانه تولید محتوای مطلوب برای صنعت بیمه است و با توجه به اینکه طی سالهای اخیر و با اعمال  تحریم ها ، انتقال دانش به صنعت بیمه ایران با خدشه روبرو گردید در این راستا ریسک نیوز تلاش کرده تا با ارتباط با ایرانیان موفق در کشورهای توسعه یافته ، این خلل را تا حدودی جبران کند.
پیش ازین  مجموعه مقالاتی از کامبیز کیامهر یکی از بیمه گران ایرانی در کانادا منتشر شد ، در این مقالات سلسله وار تلاش گردید  تا ضمن تصویرسازی فضای واقعی صنعت بیمه کانادا ، تجارب موفق بیمه گران این کشور منتقل گردد .

کامبیز کیامهر در قسمت سی ام با ما همراه است :  

مرگ با کسی تعارف ندارد. به قول معروف شتری است که روزی در خانه هر کدام از ما خواهد خوابید و بهتر است برایش برنامه ریزی انجام دهیم. یکی از رویکردهای خوب فرهنگی که من در کانادا دیده ام این است که مرگ هراسی وجود ندارد و بیشتر مردم در دوران زندگی همانطور که برای امور روزانه برنامه ریزی می کنند، به فکر روز آخر در این دنیا هم هستند تا هم از کیفیت زندگی بازماندگان وابسته به خود مراقبت کنند و هم آن ها را کمتر به زحمت بیاندازند. البته داشتن مراسم وداع دلخواه هم برایشان مهم است.

ارائه پوشش های جدید و کاربردی به همراه بیمه های عمر،‌ یکی از دلایل اقبال مردم به این بیمه های بوده است. این پوشش ها الزما بیمه ای نیستند و در خیلی از موارد از همکاری شرکت های بیمه با سایر کسب و کارها شکل می گیرد. یکی از این موارد که به نظرم جالب است و اخیرا در چند وبینار آموزشی آن شرکت کردم، پوششی است که شرکت بیمه IVARI – از بیمه گران معروف کانادایی – با همکاری شرکت Everest Funeral Concierge ارائه می دهد و بیمه گذاران بیمه های عمر یونیورسال با داشتن حداقل سرمایه فوت ۱۰۰،۰۰۰ دلار که در بیمه های عمر مبلغ اندکی است، بدون پرداخت مبلغ اضافه از خدمات این شرکت بهره می برند.

شرکت اِورست در آمریکای شمالی بیش از ۲۵ میلیون نفر مشتری دارد و همانطور که از نامش پیدا است، شرکتی است که در حوزه خدمات خاکسپاری و وداع فعال است. خدمات این شرکت به بیمه گذاران عمر شامل موارد زیر است:

  • خدمات پشتیبانی : زمانی که بیمه شده از دنیا برود، یک کارشناس واجد صلاحیت (Licensed Funeral Director) در کنار خانواده قرار می گیرد تا کلیه امور مرتبط با وداع را برنامه ریزی و مدیریت کند و باری از دوش خانواده بردارد. حتی اگر متوفی در شهر دیگری زندگی کند، کارشناسان شرکت نسبت به تخلیه و جمع آوری لوازم منزل و انتقال پیکر به زادگاه او و سایر موارد لازم اقدام می کنند. این شرکت شبکه گسترده ای از کارشناسان در شهرها و کشورها دارد و خدمات را به صورت بین المللی و بدون تعطیلی و به شکل شبانه روزی ارائه می دهد.
  • تهیه وصیت نامه و سایر اسناد قانونی: بیمه شده می تواند از ابزار آنلاین اِورست که برای تهیه وصیتنامه و سایر اسناد قانونی لازم است و در اختیارش قرار می گیرد استفاده کند تا پس از مرگ،‌ بازماندگان بتوانند به راحتی به خواسته های او دسترسی داشته و آن ها را برآورده کنند. در این ابزار آنلاین، کلیه موارد قانونی لحاظ شده و وصیتنامه ای که تهیه می شود،‌ وجاهت قانونی داشته و لازم الاجرا است.
  • ذخیره سازی اطلاعات شخصی : اِورست با همکاری Tenzing، فضای کاملا امن و با کاربری راحت برای ذخیره سازی وصیت نامه، مدارک پزشکی، مدارک بانکی و اسناد حقوقی،‌ پسوردها ، …. در فضای ابری (Cloud)  در اختیار بیمه شده و اشخاصی که او تعیین می کند قرار می دهد تا در زمان حیات، خودش و بعد از آن بازماندگان به آن دسترسی داشته باشند.
  • بانک اطلاعاتی هزینه ها: یکی از امکانات کاربردی اِورست این است که بانک اطلاعاتی کاملی از خدمات مراسم وداع مانند سفارش و خرید گل، محل خاکسپاری، محل برگزاری مراسم،‌ پذیرایی از مشایعت کنندگان و …. دارد و این امکان را برای بازماندگان فراهم می آورد تا درآن روزهای سخت، با مشاهده قیمت ها و مقایسه آن ها، به سادگی بهترین ها را متناسب با بودجه خود و با هزینه ای مشخص و قطعی، انتخاب کنند.
  • پرداخت فوری از سرمایه فوت: برای دریافت سرمایه فوت، نیاز به تکمیل مدارک و انجام امور حقوقی است و لذا خانواده متوفی ممکن است برای پرداخت هزینه های مراسم وداع، با کمبود نقدینگی رو به رو باشند. از این رو شرکت اِورست متعهد می شود تا سقف ۲۰ هزار دلار ظرف مدت ۲ روز کاری از فوت بیمه شده از محل سرمایه فوت متوفی در اختیار خانواده او بگذارد.

به نظر من فرهنگ سازی تنها عامل توسعه ضریب نفوذ بیمه در کانادا نیست و شرکت های بیمه کانادایی نقش بسیار مهمی را در این عرصه بازی می کنند. این بیمه گران مسلط به دانش روز دنیا، از سویی با شفافیت به مردم خدمات می دهند و از سویی دیگر  با تجزیه و تحلیل دائمی نیازهای بیمه ای مردم، به صورت مستمر در حال بهبود شرایط و ارائه پوشش های جدید هستند.

 پشتوانه سرمایه گذاری بیمه های عمر به بازارهای سرمایه متصل است و هر بیمه گذاری می تواند خود و یا با کمک نماینده بیمه خود،‌ سرمایه شکل گرفته در بیمه نامه اش را بسته به شرایط بازارهای سرمایه، از صندوقی به صندوق دیگر منتقل کند تا هم از دارایی خود محافظت کند و هم بیشترین سود را به دست آورد. برای همین در دوران سخت همه گیری کرونا که دنیا را با مشکلات اقتصادی جدی روبه رو کرد، بیمه گذاران باهوش و یا آن هایی که مشاور بیمه ای و مالی مسلطی به بازار داشتند، نه تنها ضرری متحمل نشدند، بلکه با هدایت پرتفو خود به سمت بازارهای تکنولوژی و فناوری اطلاعات و خدمات آنلاین،‌ سود های خوبی هم به دست آوردند. این را مقایسه کنید با شرایط بیمه های عمر در کشور عزیزمان ایران که بیمه گذار نقشی در مدیریت سرمایه خود ندارد و در بهترین حالت و با چشمانی بسته، فقط می تواند یکی از صندوق های کم ریسک، ریسک متوسط و پر ریسک که نمی داند در آن ها چه اتفاقی می افتد و شرکت بیمه با پولشان چه می کند و چقدر سود می سازد را انتخاب کند.

برای همین است که مطابق آمار رسمی سال ۲۰۲۰، در کشوری با جمعیتی حدود ۳۷ میلیون نفر،‌ ۲۲ میلیون نفر با مجمع سرمایه ۵ تریلیون دلار، تحت پوشش انواع بیمه عمر هستند. شاید برایتان جالب باشد که در سال گذشته شرکت های بیمه در کانادا، ۱۲.۱ میلیارد دلار به مردم بابت بیمه های عمر پرداختی داشته اند که ۴.۴ میلیارد دلار آن در دوران حیات و ۷.۷ میلیارد دلار آن بابت سرمایه فوت بوده است. مبالغ هنگفتی که از امنیت اقتصادی و روانی خانواده ها و سرمایه های اجتماعی جامعه به خوبی محافظت می کند.

در قسمت های بعدی این مجموعه مقالات برایتان درباره نمونه های واقعی از دوره های آموزشی و نیز مدیریت سرمایه در بیمه های عمر یونیورسال (UL) و انواع صندوق های سرمایه گذاری (Mutual Funds) صحبت خواهم کرد.

شاد و سلامت باشید

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا