اخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

توضیحات علیپور در خصوص خروج بیمه اتکائی امین از سندیکا

اقتصادناب_دبیر کل سندیکا در خصوص نامه هشت بندی مدیر عامل شرکت بیمه اتکائی امین مبنی بر خروج از سندیکا با بیان اینکه برخی بندهای این نامه شفاف نبوده و دارای ابهام است، عدم ارسال مصوبه از جلسات سندیکا را رد کرد ./ زمان ورودم به سندیکا دو نامه برای اعضاء سندیکا نوشتم مبنی بر اینکه باید وظائف جدیدی برای سندیکا تعریف کنیم اما متاسفانه هیچ کدام از شرکتها به غیر از یک شرکت بیمه در این زمینه همفکری نکرد.

به گزارش اقتصادناب،علیپور یزدی ، دبیر کل سندیکای بیمه گران ، امروز طی یک نشست خبری که در پی نامه خروج یکی از شرکتهای بیمه از سندیکا و شفاف سازی در خصوص آن برگزار شد ، به بیان پاره ای توضیحات در خصوص عملکرد سندیکا پرداخت.

دبیر کل سندیکا در خصوص نامه هشت بندی مدیر عامل شرکت بیمه اتکائی امین مبنی بر خروج از سندیکا با بیان اینکه  برخی بندهای این نامه شفاف نبوده و دارای ابهام است، عدم ارسال مصوبه از جلسات سندیکا را رد کرد و گفت:از قدیم مصوبه ها به صورت مجموعه ای به شرکتهای بیمه ارسال می شد اما اخیرا قرار شده که هر جلسه مصوبه ها به شرکتهای بیمه ارسال شود.

دبیر کل سندیکا در خصوص بند دیگر نامه مذکور مبنی بر کوتاهی سندیکا در جلوگیری از تخلفات ، ضمن مبهم دانستن این ادعا گفت: مشحص نیست که دقیقا منظور چیست اما اگر منظور تخلفات صنعت بیمه باشد باید گفت ، سندیکا در همه جا دارای قدرت اجرائی نیست در این راستا تلاش می کند برای ایجاد توافقات انسجام ایجاد کند ؛ در برخی جاها توانسته فعال عمل کند مانند انعقاد قرارداد بیمه گران در حوزه خودروهای صفر کیلومتر که این امر توانست از بسیاری از تخلفات و تقلبات این حوزه جلوگیری کند .

علیپور در ادامه عنوان داشت: ماده ۱۲ اساسنامه سندیکا اذعان داشته، اعضای سندیکا مکلفند تصمیمات شورای عمومی را اجرا نمایند. تخلف از اجرای تصمیمات شورای عمومی از طرف هریک از اعضاء، مشمول تدابیر انضباطی مانند اخطار کنتی ف محرومیت از خدمات مشترک و اعلام تخلف به بیمه مرکزی است .

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در خصوص وظایف سندیکا اختلاف نظر وجود دارد ،گفت: زمان ورودم به سندیکا دو نامه برای  اعضاء سندیکا نوشتم مبنی بر اینکه باید وظائف جدیدی برای سندیکا تعریف کنیم اما متاسفانه هیچ کدام از شرکتها به غیر از یک شرکت بیمه در این زمینه همفکری نکرد.

دبیر کل سندیکا در ادامه با بیان اینکه تجدید نظر در خصوص وظایف سندیکا در شورای عالی بیمه معطل مانده است ، گفت:در بسیاری موارد در خصوص حدود فعالیت های سندیکا اختلاف نظر وجود دارد این در حالی است که اگر امکان تجدید نظر در وظایف سندیکا وجود داشته باشد می توان وظایف جدید تعریف کرد.

دبیر کل سندیکا در ادامه در خصوص منشاء نامه برخی مدیران عامل به وزیر افتصاد در خصوص انتخاب رئیس کل از درون صنعت بیمه گفت: متولی این نامه سندیکا نبود و مشخصا شخص دکتر عباس زادگان پیشنهاد دادند که این نامه نوشته شود و البته نامه حاوی نکات خوبی بود.

وی در پاسخ بدین سوال که ایا شخص وزیر از شما برای انتخاب رئیس کل بیمه مرکزی نظر خواهی نکردند، گفت:خیر با بنده مشورتی در این خصوص نشد، البته رئیس کل جدید شخص منطقی و موجهی هستند که با توجه به تجارب ایشان در حوزه های مختلف پیش بینی می شود تصمیمات بهینه ای اتخاذ کنند.

وی البته بر این نکته نیز تاکید که صنعت بیمه پیچیدگی ها و ظرائف خود را دارد  و بازاری فنی و حساس است در این راستا مشورت با فعالان و بیمه گران در امور مختلف و انتصابات ضرورت دارد اما متاسفانه پس از آقای گرانمایه تا کنون یک شخص کاملا بیمه ای بر مسند بیمه مرکزی انتخاب نشده است.

علیپور در ادامه در خصوص تصمیم گیری در مورد بیمه اتکائی امین جهت خروج از سندیکا گفت: طبق قانون شرکتهای بیمه مناطق آزاد اجباری در عضویت در سندیکا ندارند و بیمه امین اختیار خودش را دارد اما با این حال تصمیم گیری در این مورد به تناسب آیین نامه های موجود بر اساس نظر جمعی در سندیکا اتخاذ خواهد شد .

دبیر کل سندیکا در ادامه  اختلاف نظر در خصوص وظایف سندیکا امری ریشه ای قلمداد کرد و اذعان داشت: برای اینکه عملکرد سندیکا شفاف شود و حدود اختیارات سندیکا مشخص گردد باید ریشه ای بدین مساله نگریست به عبارتی دولت باید در مقررات صنعت بیمه تجدید نظر کند و مشخص شود که صنعت بیمه کجای اقتصاد است از سوئی باید نقش دولت در صنعت بیمه مشخص گردد چرا که یکی از آفات بزرگ صنعت بیمه در برهه فعلی حضور پررنگ دولت در شرکتهای بیمه خصوصی است که مشکلات سهامداری را ایجاد کرده است و به جرات می توان گفت بدترین نوع سهامداری را خود دولت در شرکتهای بیمه دارد.
به گفته وی وقتی مشکلات ریشه ای صنعت بیمه حل شود ان زمان در خصوص حدود اختیارات تشکلهای صنفی بهتر می توان تصمیم گرفت.

دبیر کل سندیکا در ادامه در خصوص آنچه که گفته می شود تراز مالی سندیکا شفاف نیست اینگونه توضیح داد که بودجه سندیکا سال گذشته نسبت به سال قبل از آن نصف شد و به تناسب هزینه های جاری هم کمتر شده که با وجود نصف شدن بودجه سندیکا یک ساختمان مستقل  خریداری به مبلغ پنج میلیارد تومان که در سه قسط  پرداخت می شود.

وی در پاسخ به این سوال  در خصوص اینکه با  حذف مشاورین سندیکا در دوره تحت مدیریت وی هزینه اختصاصی به این مشاوران صرف چه جاهائی شده ف توضیح داد : اولا اینکه هزینه های جاری  و بودجه سندیکا نصف شده و بودجه به تناسب در میان اعضاء اختصاص یافته است ضمن اینکه تلاش کردیم برای انجام کارهای مشاوره ای در سندیکا بیشتز از بدنه کارشناسی شرکتهای بیمه استفاده کنیم که بیش از ۳۷۰ نفر از کارشناسان و معاونین و مدیران بیمه ای با سندیکا مراودات هفتگی دارند که البته حق الجلسه به این ۳۷۰ نفر هم داده می شود اما به نسبت سالهای قبل این حق الجلسه کاهش داشته است.

علیپور در خصوص هزینه های نیروی انسانی ۷ نفر ثابت و ۷ نفر موقت  که در صورتهای مالی به طور شفاف بدان اشاره نشده ، توضیح داد که برای این ۷ نفر نیز به تناسب سابقه و وظایف حقوق متفاوت در نظر گرفته شده به طوریکه مثلا از ۲میلیون تا مثلا  ۶میلیون در نوسان است.

علیپور در مورد حق عضویت شرکتهای بیمه در سندیکا گفت: حق عضویت سالانه بر اساس عملکرد و پرتفوی سال قبل شرکتهای بیمه محاسبه می شود که یک حق عضویت ثابت وجود دارد که  حدود ۴۰ میلیون تومان در سال بوده است و یک حق عضویت متغیر که برگرفته از پرتفوی شرکتهای بیمه است.

وی اذعان داشت: بودجه سال قبل سندیکا ۳.۳ میلیارد تومان است.

دبیر کل سندیکا در ادامه در پاسخ به این سوال که عملکرد دو ساله حضور شما در سندیکای بیمه گران چگونه است ، عنوان داشت: پاسخ بدین سوال را باید بیمه گران بدهند اما من در هر جائی که حضور داشتم تلاش کردم مشکلات را به صورت ریشه ای حل کنم  تا راهکار بهینه ای برای انها اتخاذ شود  از جمله در بیمه ما ،بیمه اتکائی امین و آسیا .

وی عنوان داشت که شرکت بیمه اتکائی امین با همکاری بزرگان و شرکتهای مطرح صنعت بیمه پا به عرصه بیمه گری گذاشت که در زمان حضور من و افراد دیگری چون اقای علوی و … تلاش شد که با جهان ارتباط و تعامل دو سوئه و موفقی ایجاد شود ضمن اینکه ان دوران زمان اوج گیری شرکت بیمه اتکائی امین به لحاظ عملکرد فنی و اتکائی بود.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا