اخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

تعهدات سنگین رئیس کل بیمه مرکزی در اولین نشست خبری؛

اقتصادناب_سلیمانی امیری به دنبال رفع موانع قانونی برای واگذاری سهام بیمه ایران است/ رقم کسری ذخائر بیمه ای از نگاه رئیس کل جدید بیمه مرکزی چقدر است؟

وی در پاسخ بدین سوال که شرکت بیمه ایران ۱۰۰ درصد دولتی است و واگذاری سهام آن مشروط به اصلاح اصل ۴۴ قانون اساسی است، گفت:در راستای توسعه بخش خصوصی می خواهیم مقداری از سهام بیمه ایران را به صورت بلوکی در بازار عرضه کنیم که البته این امر در صورت رفع موانع قانونی انجام خواهد شد./وی در مورد اینکه برخی مدعی اند در حال حاضر چندین شرکت بیمه توسعه بالقوه در صنعت موجود است ، این ادعا را بی اساس خواند و گفت: وضعیت شرکتهای بیمه خوب است .

به گزارش اقتصاد ناب؛در اولین دیدار غلامرضا ، سلیمانی امیری ، رئیس کل جدید بیمه مرکزی با رسانه ها در حالیکه انتظار می رفت برنامه های رئیس کل جدید اعلام شود در ابتدای این نشست خبری رئیس کل بیمه مرکزی به ارایه امار چهار ماهه اول سال ۹۷ پرداخت.

در ادامه رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به سوال ریسک نیوز در خصوص ضرورت اعلام برنامه های بیمه مرکزی در دوره جدید مدیریتی گفت: متاسفانه سهم صنعت بیمه نسبت به سایر بازار مالی در افتصاد ناچیر است به طوریکه نسبت آن به GDP(جی دی پی)، ۲.۳ درصد است که عدد پایینی است و  طبق برنامه ششم توسعه نیز باید افزایش یابد.

وی با بیان اینکه  در برنامه های جدید بیمه مرکزی در نظر داریم این رشد را به بالای ۳درصد برسانیم، گفت:  البته خیلی سخت است اما باید تلاش شود تا رشد ۲.۳ درصد به ۳.۲ درصد برسد.

سلیمانی با بیان اینکه افزایش صدردصدی حق بیمه سرانه از دیگر برنامه های من است، اذعان داشت: از دیگر برنامه های من این است که بتوانم میزان بیمه های زندگی را به بیست درصد برسانم که البته دو برابر کردن سهم بیمه های زندگی کار راحتی نیست و تعهد سنگینی برای من است.

وی در ادامه به افزایش سهم بیمه های خصوصی در بازار بیمه اشاره کرد و گفت:به دنبال راهکاری هستم که هم سهم دولت را کاهش دهم و هم بخشی از سهام بیمه دولتی ایران را در بازار عرضه کنم البته  این امر فرایند خاض خود را دارد و باید قانون اصلاح شود .

وی در پاسخ بدین سوال که شرکت بیمه ایران ۱۰۰ درصد دولتی است و واگذاری سهام آن مشروط به اصلاح اصل ۴۴ قانون اساسی است، گفت:در راستای توسعه بخش خصوصی می خواهیم مقداری از سهام بیمه ایران را به صورت بلوکی در بازار عرضه کنیم که البته همانطور که گفتم این امر در صورت رفع موانع قانونی انجام خواهد شد.

رئیس کل بیمه مرکزی هدف از عرضه سهام بیمه ایران را شفافیت و اصلاح صورتهای مالی ان دانست و در خصوص زیان انباشته و توانگری مالی  پایین  این شرکت دولتی گفت: برای اصلاح ساختار بیمه ایران جلساتی را در وزارت اقتصاد برگزار کردیم البته بهبود وضعیت بیمه ایران تنها راهکارش افزایش سرمایه نیست.

سلیمانی با بیان اینکه علاقمند هستیم که شرکتهای بیمه خصوصی سهم بیشتری در صنعت بیمه داشته باشند، اذعان داشت: اگر بتوانیم سهم بخش خصوصی را به۶۵ تا ۷۰ درصد برسانیم یک عدد مناسبی خواهد بود.

وی از دیگر دغدغه های خود به افزایش توانگری شرکتهای بیمه اشاره داشت:فرصت قانونی به شرکتها دادیم که توانگری خود را بهبود ببخشند در غیر این صورت مقام ناظر با آنها برخورد قانونی خواهد کرد.

رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص احتمال ادغام شرکتهای بیمه نیز گفت:با ادغام شرکتهای بیمه کوچک و کم توان موافقم و پیشنهاد ادغام داده شده که در صورت موافقت سهامداران ادغام عملیاتی می شود ضمن اینکه أسامی شرکتهای مورد نظر به زودی اعلام  می شود.

وی  در حالی از احتمال ادغام شرکتهای بیمه کم توان خبر داد که در عین وضعیت فعلی شرکتها را مناسب ارزیابی کرد و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی مدعی اند در حال حاضر چندین شرکت بیمه توسعه بالقوه در صنعت موجود است ، این ادعا را بی اساس خواند و گفت: من این ادعا را قبول ندارم و وضعیت شرکتهای بیمه خوب است که البته باید بهبود پیدا کند.

سلیمانی امیری در ادامه در پاسخ به سوال دیگر ریسک نیوز در خصوص نظر بسیاری صاحبنظران بیمه ای درزمینه کسری بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومانی ذخائر و ضرورت اعلام رقم دقیق کسری ذخائر شرکتهای بیمه ،صراحتا اعلام کرد: برخی ارقام اعلامی صحیح نیست  در این راستا باید بگویم کسری ذخیره در حوزه بیمه نامه شخص ثالث کلا ۵۵۰ میلیارد تومان بوده که اعلام شد برای  سال ۹۶، ۴۰ درصد ان پوشش داده شود که اگر این روند ادامه پیدا کند ، ۶۰ درصد نیز تا سال اینده  پوشش داده می شود .

البته رئیس کل بیمه مرکزی به میزان کسری ذخائر در سایر رشته های بیمه ای اشاره ای نداشت.

رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت قعلی ارزو  تاثیر ان در قیمت بیمه نامه ها گفت: با توجه به ارائه بسته جدید ارزی که دیروز از سوی رییس کل بانک مرکزی اعلام شد، قطعا افزایش حق بیمه خواهیم داشت که با گسترش پوشش بیمه ای سعی بر کنترل آن داریم.

وی همچنین در خصوص اختلاف نگران کننده حق بیمه های وصولی و صادره خبر داد که معاونت نظارت بیمه مرکزی در این خصوص وارد عمل شده و شرکتها را مورد بررسی قرار خواهد داد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا