اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

تصمیم گیری در خصوص تعیین نرخ برای بیمه نامه درمان چه شد؟

موضع رئیس کل جدید چیست؟

اقتصادناب_تصمیم گیری در خصوص پیاده سازی راهکار بهینه برای کنترل نست خسارت بیمه درمان با رفتن عبدالناصر همتی عملا به بوته فراموشی سپرده شد و با آمدن رئیس کل جدید نیز همچنان موضع گیری شفافی از سوی این مقام مسئول دیده نشده است.

به گزارش اقتصادناب،سال گذشته با اقزایش نرخ شکنی ها در بیمه درمان انتقادات رئیس کل وقت بالا گرفت تا جائی که عبدالناصر همتی به شرکتهای بیمه هشدار داد که اگر  از نرخ شکنی در بیمه درمان دست نکشند محدودیت و کف قیمتی در نرخ های درمان  ایجاد خواهد کرد.

وی گفت : رقابت شرکت های بیمه در بخش بیمه های تکمیلی درمان بسیار زیاد شده است و در صورت ادامه این روند بیمه مرکزی در آینده نزدیک وارد عمل خواهد شد.

همتی بیمه های تکمیلی درمان را پاشنه آشیل صنعت بیمه دانست و گفت: شرکت های بیمه به امید جذب حق بیمه های زیاد اقدام به نرخ شکنی می کنند تا بتوانند منابع بیشتری جذب کنند.

وی گفت :  اگر سندیکا در خصوص تعادل در نرخ دهی بیمه نامه درمان توافق حاصل نکند برای بیمه نامه درمان کف قیمتی قرار می دهد.

در پی این هشدار، همتی به سندیکای بیمه گران دستور داد تا شرکتهای بیمه با هم اندیشی  در خصوص نحوه قراردادهای بیمه نامه درمان و تعیین نرخ بهینه به اتفاق نظر برسند.

در این راستا کارگروه درمان سندیکا پس از برگزاری جلسات مختلف سرانجام به یک توافقی نسبی رسید و نحوه انعقاد قراردادها و نحوه نرخ دهی در خصوص این رشته بیمه ای را به بیمه مرکزی ارایه کرد که در نهایت با بررسی در جلسات کارشناسی بیمه مرکزی ، نرخ و قرارداد ارایه شده توسط سندیکا پذیرفته نشد چرا که بیمه مرکزی معتفد بود که تعیین نرخ ممکن است شائبه دخالت بیمه مرکزی را بالا ببرد در این راستا بهتر است نهاد نظارتی روی نسبت خسارت بیمه نامه های درمان نظارت داشته باشد به طوریکه میزان صدور شرکتهای بیمه ای که در رشته درمان دارای نسبت خسارت بالا هستند کنترل شود.

اما با گذشت بیش از یکسال از هشدارهای رئیس وقت بیمه مرکزی و برخی تصمیمات نهاد ناظر در خصوص کنترل نسبت خسارت درمان ؛ اما همچنان شاهدیم که این روشها چندان کارساز نبوده به طوریکه امار ماخوذه از بیمه مرکزی بیانگر ان است که نسبت خسارت این رشته بیمه ای همچنان می تازد .

در نهایت نیز تصمیم گیری در خصوص پیاده سازی راهکار بهینه برای کنترل نست خسارت بیمه درمان با رفتن عبدالناصر همتی عملا به بوته فراموشی سپرده شد و با آمدن رئیس کل جدید نیز همچنان موضع گیری شفافی از سوی این مقام مسئول دیده نشده است.

البته لازم بذکر است که وی در اظهار نظرهای خود در بدو ورود به صنعت بیمه نسبت به بالا بودن ضریب خسارت بیمه درمان و زیان ده بودنش ابراز نگرانی کرده اما تا کنون اشهارنظر شفافی از سوی وی که نشان دهد چه موضعی در قبال این چالش خواهد داشت ، دیده نشده است.

در حالیکه بیمه گران بر زیان ده بودن رشته درمان صحه می گذارند اما همچنان شاهد انعقاد قراردادهائی با نرخ های غیر فنی هستیم که نشان می دهد سندیکا و بیمه مرکزی باید هر چه زودتر در خصوص این چالش صنعت بیمه که بدون شک پاشنه آشیل بیمه گران است چاره اندیشی کنند.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا