اخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبیمهپول وسرمایهپیشخوان

تجارب عینی بزرگترین بیمه گران دنیا در تولید حق بیمه وخسارت پرداختی

صنعت بیمه در 10 سال گذشته در کشورهای منتخب عضو OECD/روند رو به رشد ترکیه در بیمه های زندگی

اقتصادناب_ایالات متحده نیز تا سال ۲۰۱۹ حق بیمه تولیدی در رشته زندگی را ۴۷ درصد افزایش داده است. این در حالی است که در کشورهایی چون ژاپن و آلمان حق بیمه تولیدی در این رشته کاهش چشمگیری داشته است (ژاپن حدود ۳۰ درصد و آلمان حدود ۲ درصد نسبت به سال ۲۰۰۹). در همسایه غربی ما کشور ترکیه، نیز حق بیمه تولیدی در رشته زندگی ۷۰ درصد افزایش یافته است./در کشورهای مسن همچون بریتانیا (۲/۴۰)، ایتالیا (۳/۴۴)، آلمان (۸/۴۷) و به ویژه ژاپن (۶/۴۸) سهم رشته زندگی از خسارات پرداختی به طور قابل توجهی بالا است./ در کشور سوئیس در سال ۲۰۱۹ به حدود ۲۰۰ درصد می‌رسد. بعبارت دیگر، در کشور سوئیس میزان خسارت پرداختی در سال ۲۰۱۹ در بیمه زندگی ۲ برابر حق بیمه تولیدی است.

به گزارش اقتصادناب به نقل از نشریه بیمه داری نوین، صنعت بیمه جهان طی سال‌های گذشته دستخوش تغییرات چشمگیری شده است. در حال حاضر صنعت بیمه تنها یک صنعت برای پوشش ریسک محسوب نمی شود بلکه نقشی کلیدی در مدیریت ریسک ایفا می‌کند. در نتیجه افزایش اهمیت مدیریت ریسک در این صنعت و استفاده از متخصصان ارزیابی ریسک میزان درآمد این صنعت به طور چشمگیری در سال‌های گذشته افزایش یافته است.

در حالی که کشورهایی چون ایالات متحده و آلمان موفق عمل کرده‌اند، در کشور سوئیس نسبت خسارات به طور چشمگیری در سال‌های اخیر افزایش یافته است. در بیمه زندگی میزان خسارت به شدت وابسته به وضعیت سنی جمعیت است که نشان می‌دهد در کشورهای جوان همچون ترکیه این رشته عملکرد خوب داشته است. در زمینه هزینه‌های عملیاتی نیز کشور آلمان و ژاپن پیشرو بوده و توانسته‌اند هزینه‌های عملیاتی خود را به طور چشمگیر کاهش دهند؛ اما کشور ایالات متحده از سال ۲۰۱۳ تا کنون رشد هزینه‌های عملیاتی را تجربه کرده است.

در حال حاضر آمار دقیقی از وضعیت صنعت بیمه در جهان وجود ندارد و سازمان‌های بین‌المللی همچون بانک جهانی تنها به ارائه تصویری کلی از حق بیمه تولیدی و سهم آن از اقتصاد جهان می‌پردازند. در نتیجه در حوزه خسارات و هزینه‌ها آمار درستی در سطح جهان وجود ندارد. در این گزارش برخی از اعضای سازمان OECD مورد بررسی قرار گرفته و شاخص‌های بیمه‌ای مهم آنها در ۱۰ سال گذشته بر اساس آخرین آمارهای این سازمان ارائه شده است.

تأثیر کرونا بر آمار

گرچه همه‌گیری کرونا تأثیر قابل توجهی بر داده‌های اقتصادی در سراسر جهان داشته است؛ اما مهم‌ترین تأثیر آن را می‌توان در کاهش چشمگیر شفافیت و ارائه آمار دانست. در حال حاضر، با گذشت ۳ ماه از پایان سال ۲۰۲۰ هنوز هم بسیاری از سازمان‌های جهانی آمار دقیقی از مؤلفه‌های اقتصادی کشورها در دست ندارند. آخرین گزارش سازمان OECD از صنعت آماری در کشورهای عضو که در مارس ۲۰۲۱ منتشر شده است، آمارهای سال ۲۰۱۹ را ارائه داده است. گرچه هیچ‌گونه آمار رسمی از سال ۲۰۲۰ منتشر نشده است؛ اما به نظر می‌رسد صنعت بیمه به ویژه در رشته مسئولیت و درمان سال سختی را پشت سر گذاشته باشد.

آمارهای بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ نشان داد که در کشورهایی چون ژاپن و ایالات متحده بیمه مسئولیت ضربه سختی به صنعت بیمه وارد آورده است. امروز که شرایط اقتصادی سخت‌تر از بحران سال ۲۰۰۸ است بار سنگین بیمه درمان نیز به این رشته افزوده شده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۰ سالی سخت برای صنعت بیمه بوده است؛ اما نه به میزان سال ۲۰۰۸. زیرا در آن سال ارزش دارایی‌های شرکت‌ها به ویژه مسکن و زمین به شدت افت کرده بود.

رشد چشمگیر کره جنوبی و عملکرد قوی ایالات متحده

آخرین آمارهای سازمان OECD نشان می‌دهد که در بین کشورهای عضو این سازمان، دو کشور کره جنوبی و ایالات متحده در دهه گذشته بسیار پرقدرت عمل کرده‌اند. در رشته زندگی کشور کره توانسته است طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ میزان حق بیمه تولیدی خود را نزدیک به ۷۰ درصد افزاش دهد. ایالات متحده نیز تا سال ۲۰۱۹ حق بیمه تولیدی در رشته زندگی را ۴۷ درصد افزایش داده است. این در حالی است که در کشورهایی چون ژاپن و آلمان حق بیمه تولیدی در این رشته کاهش چشمگیری داشته است (ژاپن حدود ۳۰ درصد و آلمان حدود ۲ درصد نسبت به سال ۲۰۰۹). در همسایه غربی ما کشور ترکیه، نیز حق بیمه تولیدی در رشته زندگی ۷۰ درصد افزایش یافته و از حدود ۷۴/۱ میلیارد دلار به ۴/۲ میلیارد دلار رسیده است (شکل ۱).

در رشته غیر زندگی بیشترین رشد در حق بیمه تولیدی باز هم در کشور کره با رشد بسیار چشمگیر ۱۴۰ درصدی مشاهد شده است. کشور آلمان و ایالات متحده در این زمینه در صدر جدول قرار دارند؛ اما نوسانات چشمگیری در حق بیمه تولیدی سالانه را تجربه کرده‌اند. این در حالی است که حق بیمه تولیدی در رشته‌های غیر زندگی در ایتالیا کاهش بسیار چشمگیر ۲۴ درصدی را تجربه کرده است که به واسطه مشکلات عدیده صنعت بیمه در این کشور است. این امر منجر شده است تا شرکت‌های بیمه خارجی در سال‌های اخیر ورود به بازار این کشور را غنیمت شمارند و رقابت شدیدی را با شرکت‌های داخلی داشته باشند (شکل۲).

سهم بیمه زندگی از کل حق بیمه تولیدی کشورها نشان می‌دهد که کشور ترکیه با سهم کمتر از ۲۰ درصد در ۱۰ سال گذشته بیشترین پتانسیل را در افزایش این رشته در پورتفوی صنعت بیمه دارد. البته این کشور توانسته است حق بیمه تولیدی این رشته را از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ حدود ۱۰۰ درصد افزایش دهد. بیشترین سهم رشته زندگی از حق بیمه تولیدی در ژاپن با سهم نزدیک به ۷۲ درصد و ایتالیا با سهمی نزدیک به ۷۶ درصد است. در کره جنوبی و آلمان سهم حق بیمه تولیدی در رشته زندگی روندی نزولی را تجربه کرده است (شکل ۳).

ژاپن، موفق‌ترین کشور در کاهش خسارات

آمار خسارات پرداختی در کشورهای عضو نشان می‌دهد که کشور آلمان توانسته است روندی نزولی را در خسارات پرداختی در پیش بگیرد؛ اما ژاپن و ترکیه به ترتیب با کاهش ۲۵ و ۲۷ درصدی در خسارات پرداختی رشته زندگی توانسته‌اند موفق‌تر عمل کنند، به ویژه اینکه ترکیه توانسته است حق بیمه تولیدی خود را در سال‌های اخیر افزایش دهد. در ایالات متحده خسارت پرداختی رشته زندگی افزایش ۴۵ درصدی را تجربه کرده است؛ اما کشور سوئیس بیشترین افزایش خسارت را به ویژه در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ تجربه کرده است. در این کشور خسارت پرداختی در کل دوره ۱۲۶ درصد افزایش یافته است (شکل ۴).

در رشته‌های غیر زندگی نیز کشور ژاپن توانسته است میزان خسارت پرداختی را از سال ۲۰۱۱ تا کنون کاهش دهد. خسارت پرداختی در سال ۲۰۱۱ احتمالا می‌تواند مربوط به بحران مالی سال ۲۰۰۸ باشد. در سال ۲۰۱۱ در ایالات متحده آمریکا نیز خسارات بسیار قابل توجه بیش از سه هزار میلیارد دلار در رشته‌های غیر زندگی پرداخت شده است با این حال، در حالت عادی میزان خسارت پرداختی سالانه در ایالات متحده بیش از هزار میلیارد دلار است، در حالی که در کشور آلمان بیشترین میزان خسارت پرداختی تنها کمی بیشتر از ۱۵۰ میلیارد دلار بوده است. در بریتانیا نیز خسارت پرداختی در رشته‌های غیر زندگی از سال ۲۰۱۴ روندی نزولی داشته است؛ اما در کره جنوبی و سوئیس روند صعودی قابل توجهی مشاهده می‌شود (شکل ۵).

در حوزه خسارات پرداختی نیز سهم زندگی تقریباً مشابه حق بیمه تولیدی است. با این تفاوت که نسبت سهم بیمه زندگی از حق بیمه تولیدی در ایالات متحده به مراتب بیشتر از خسارت پرداختی است. این امر نشان می‌دهد که بیمه زندگی در این کشور از رشته‌های بسیار پرسود محسوب می‌شود. میانه سنی جمعیت (سنی که نیمی از جمعیت سنی بیشتر از آن دارند و نیمی از جمعیت سنی کمتر از آن) آمریکا ۱/۳۸ سال است. در کشورهای مسن همچون بریتانیا (۲/۴۰)، ایتالیا (۳/۴۴)، آلمان (۸/۴۷) و به ویژه ژاپن (۶/۴۸) سهم رشته زندگی از خسارات پرداختی به طور قابل توجهی بالا است (شکل ۶).

ایتالیا، کم خسارت‌ترین کشور

مهم‌ترین شاخص‌های تعیین میزان پرداخت خسارت در صنعت بیمه ضریب خسارت و نسبت خسارت هستند. در این گزارش محاسبه نسبت خسارت نشان می‌دهد که کشور ایتالیا پایین‌ترین نسبت خسارت را در بین کشورهای منتخب دارد. نسبت خسارت در این کشور در رشته زندگی و در سال ۲۰۱۹ در حدود ۲۱ درصد محاسبه شد. این در حالی است که نسبت خسارت در کشور سوئیس در سال ۲۰۱۹ به حدود ۲۰۰ درصد می‌رسد. بعبارت دیگر، در کشور سوئیس میزان خسارت پرداختی در سال ۲۰۱۹ در بیمه زندگی ۲ برابر حق بیمه تولیدی است. نسبت خسارت در کشورهای پیشرفته همچون آلمان، ژاپن، بریتانیا و سوئیس نسبت خسارت در بیمه زندگی بسیار بالا است. این در حالی است که در کشور ایالات متحده این نسبت تنها در حدود ۴۰ درصد است. ترکیه نیز توانسته است نسبت خسارت در بیمه زندگی را از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به طور چشمگیری کاهش دهد (شکل ۷).

در رشته‌های غیر زندگی، برخلاف رشته‌های زندگی، نسبت خسارت منطقی‌تر و معقول‌تر به نظر می‌رسد. باز هم میزان نسبت خسارت در ایتالیا به مراتب کمتر از سایر کشورها بوده و در حدود ۱۸ درصد بوده است. بریتانیا نیز توانسته است نسبت خسارات غیر زندگی را به طور چشمگیری کاهش داده و از حدود ۵۷ درصد به ۲۸ درصد برساند. سوئیس اما در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نسبت خسارت بسیار بالایی را تجربه کرده است. آلمان نیز نسبت خسارت را از حدود ۹۶ در سال ۲۰۰۹ به ۴۴ درصد در سال ۲۰۱۸ رسانیده است؛ اما در سال ۲۰۱۹ با افزایش چشمگیر خسارات مواجه شده است (شکل ۸).

آلمان، پیشرو در کاهش هزینه‌های عملیاتی

هزینه‌های عملیاتی جزو مهمی از سود و زیان بیمه را تشکیل می‌دهد. بسیاری از کشورهای پیشرفته با وجود رشد چشمگیر در حق بیمه‌های تولیدی توانسته‌اند هزینه‌های عملیاتی را تا حدود قابل توجهی کنترل کرده است و حتی آن را کاهش دهند. در ایالات متحده هزینه‌های عملیاتی در رشته زندگی روند افزایشی بسیار کندی داشته است و در ژاپن نیز تقریباً ثابت و در حدود ۴۰ میلیارد دلار است. این در حالی است که در کشور کره جنوبی هزینه‌های عملیاتی به طور چشمگیری افزایش یافته و از حدود ۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ به ۳۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است. کشور آلمان یکی از معدود کشورهایی بوده که توانسته است هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهد. ترکیه نیز که تا سال ۲۰۱۴ افزایش هزینه‌های عملیاتی را تجربه کرده، توانسته است در عین حالی که حق بیمه تولیدی را افزایش می‌دهد، هزینه‌های عملیاتی را در این رشته به طور چشمگیر کاهش دهد (شکل ۹).

در رشته‌های غیر زندگی نیز کشور آلمان توانسته است هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهد. بیشترین کاهش هزینه‌های عملیاتی در این کشور در سال ۲۰۱۲ رخ داده است که نشان‌دهنده بازبینی قابل توجه صنعت در این سال است. کشور ترکیه نیز توانسته است هزینه‌ها عملیاتی خود را کاهش دهد. در این بین، بیشترین هزینه عملیاتی متوجه ایالات متحده است که با روندی ثابت و شیبی تند در حال افزایش است. در حالی که در کشور ژاپن در سال ۲۰۱۹ هزینه‌های عملیاتی در حدود ۳۱ میلیارد دلار بوده است، این هزینه‌ها در ایالات متحده در حدود ۳۵۰ میلیارد دلار برآورد شده است (شکل ۱۰).

تغییر در مدل‌ها، تنها راه تضمین رشد در آینده

در سال‌های اخیر صنعت بیمه در بسیاری از کشورها دوران طلایی خود را طی کرده است؛ اما کشوری همچون ایتالیا می‌تواند نمونه‌ای از کشورهای ناموفق قلمداد شود. در این کشور به واسطه عدم اصلاح مدل‌های عملیاتی بسیاری از شرکت‌های خارجی وارد صنعت این کشور شده و به شدت بازار را از شرکت‌های داخلی ربوده‌اند.

بنابراین، این کشور را می‌توان آینده تمام کشورها در دورانی دانست که صنعت بیمه‌داری به وضعیت صنعت بانکداری برسد. اکنون محیط اقتصادی کم سود تأثیر شدیدی بر درآمد بانک‌ها داشته است و بیمه‌ها نیز باید مدل‌های عملیاتی خود را برای رخداد چنین دورانی در آینده خود آماده کنند. در حال حاضر آلمان موفقیت‌های چشمگیری در کاهش هزینه‌های عملیاتی تجربه کرده است. بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز توانسته‌اند با ورود به حوزه پیشگیری از ریسک، خسارات را به طور چشمگیر کاهش دهند که نتیجه آن در پورتفوی شرکت‌ها منعکس شده است.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا