اخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبیمهپول وسرمایهپیشخوان

تبادل ایده رفیقان اتکائی کشور در آبهای خلیج فارس در رویداد آموزشی شرکت بیمه اتکائی ایرانیان صورت گرفت

اقتصادناب_برای اولین بار در صنعت بیمه، شرکت بیمه اتکائی ایرانیان مبدع رویدادی آموزشی بود که طی آن مدیران اتکائی صنعت بیمه کشور فرصتی برایشان مهیا شد تا در جریان برنامه های آموزشی تئوری و عملیاتی گرد هم آیند و دیدگاههای خود را به اشتراک گذارند. نکته قوت این رویداد دو روزه که در جزیره کیش برگزار شد، آن بود که این گردهمائی با حضور مدیران میانی و کارشناسان صنعت بیمه در فضائی دوستانه برگزار شد. ذکر این نکته ضروری است که بازدید از اسکله و سازمان بنادر و دریانوردی کیش جهت بررسی عملیاتی ریسک کاروان دریائی کشور از دیگر نقاط قوت این رویداد دو روزه بود. بنابر گفته محمد رضا کشاورز مدیر عامل شرکت بیمه اتکائی ایرانیان این برنامه های آموزشی با روندهای جدیدتر و رویکرد های نوآورانه تداوم خواهد داشت.

 

به گزارش اقتصادناب_بیمه اتکائی ایرانیان در اقدامی نوآورانه رویداد آموزشی دو روزه مدیران اتکائی کشور را با هدف ایجاد تعامل و اشتراک ایده ها با تمرکز بر تسهیم دانش کاربردی در جزیره کیش برگزار کرد.

 

تمرکز بر تعامل با رقبا و حاکمیت داده

 

محمد رضا کشاورز مدیر عامل بیمه اتکایی ایرانیان با اشاره به اهداف برگزاری رویداد اموزشی مدیران اتکایی کشور گفت: از اهداف این همایش حضور موثر مدیران اتکایی و میانی شرکتهای بیمه برای ارتقا اموزش  و فرصتی جهت تبادل نظر مدیران این حوزه با مقامات مسئول نهاد ناظر بیمه است.

 

وی گفت: برای ما بهترین خاستگاه تحول، در واقع مدیران اتکایی شرکتهای بیمه هستند که منشا ارتقا صنعت اتکایی کشور محسوب می شوند.

 

کشاورز به رویکرد های جدید شرکت متبوعش اشاره کرد و اذعان داشت: تلاش برای توسعه بیمه گری شرکت مبتنی بر شرایط بازار ، تعامل بهتر با شرکتهای بیمه برای مدیریت مطلوب ریسک ، تسهیل گری خدمات مبتنی بر فناوری های هوشمند و تصمیم گیری مبتنی بر تحلیل دیتا و همچنین برگزاری رویداد های اموزشی جهت دریافت بازخورد به منظور بهبود فرایندها، رویکرد های بیمه اتکائی ایرانیان است.

 

هشدارهایی که تحلیل اماری  هفت ساله اخیر نشان می دهد

 

مجید تقی لو معاون اتکائی بیمه مرکزی در رویداد آموزشی مدیران اتکائی صنعت بیمه  با تاکید بر اهمیت اینگونه جلسات اموزشی به تحلیل داده های اتکایی صنعت بیمه کشور پرداخت.

 

وی گفت: یکی از چالش های موجود بحث  بدهکاران است که بیمه مرکزی با اصلاح آیین نامه ۷۶ ، اجازه ارایه نرخ به بیمه گذاران دارای بدهی بالاداده نمی شود.

 

معاون نظارت بیمه مرکزی به تحلیل داده های   اتکایی از سال ۹۶ به این سو‌ پرداخت.

 

تقی لو ادامه داد : به عنوان مثال در رشته اتش سوزی صد میلیارد تومان حق بیمه است که به بیمه مرکزی واگذار شده در واقع۱۵ درصد پذیرفته شده است.

 

تقی لو عنوان کرد:۳۸ درصد ریسکهای دریایی را  بیمه مرکزی پذیرفته است.

 

به گفته وی در واقع این امار میزان اشتهای ریسکهای پذیرفته را نشان می دهد.

 

به گفته وی در حوزه انرژی از ۳۸ میلیارد واگذاری، حدود ۳۲ میلیارد اندررایتینگ ریزالت ( نتیجه عملیات بیمه گری) داشتیم.

 

تقی لو در رویداد مدیران اتکایی کشور با اشاره به زیان برخی شرکتهای بیمه در بعضی رشته ها افزود: عموما بیمه مرکزی به ریسکهای بزرگ نرخ می دهد و انچه نزد بیمه مرکزی  place می شود چک می شود که ایا صدور با نرخ بیمه مرکزی هماهنگ بوده با نه؛ اما مواردی بوده که وقتی سمت بیمه مرکزی نیامده با یک سوم قیمت place شده است.

 

به گفته وی اگر شرکتهای بیمه رعایت نرخ را انجام ندهند، عملیات بیمه گری انها نزدیک صفر  است

 

معاون اتکایی بیمه مرکزی ادامه داد: در گام  دیگر ضمن اینکه بیمه مرکزی باید دخالت در نرخ دهی را کاهش دهد؛ اما به صورت تدریجی این انتقال  دانش و تجربه در نرخ دهی را باید به بیمه  ها واگذار کنیم

 

تقی او تاکید کرد: دنبال چانه زنی در تخفیف نباشیم، مدیران اتکایی نباید  چانه زنی در قیمت فنی داشته باشند بلکه باید روی صدور حساس باشند.

 

معاون‌ اتکایی بیمه مرکزی گفت: مسیری فراهم می شود که بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر نقش متعادل سازی  نرخ ها را به شرکتهای اتکایی منتقل کند تا رقابت سالم اعمال شود.

 

به گفته وی باید یاد بگیریم روی پای خودمان بایستیم تا وقتی تحریمها برداشته شود بتوانیم در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم ، با این نرخ و شرایط احتمال حضور در بازارهای جهانی ضعیف خواهد بود پس باید فرهنگ نرخ دهی فنی در صنعت اتکایی کشور جا بیفتد.

 

وی تصریح کرد: در سال ۹۹ در برخی رشته ها شرایط مناسبی حاکم نبوده  در این زمینه باید این هشدار ها از سوی کارشناسان اتکایی بررسی شود.

 

به گفته وی رشته آتش سوزی در سال ۹۹ وضعیت چندان مطلوبی دیده نمی شود و در سال ۱۴۰۱ همچنان این شرایط دیده می شود این امر سیگنالهایی می دهد که حاکی از ان است که مدیران اتکایی باید حساسیت بیشتری به خرج دهند.

 

‏MWS توسط بیمه گران ایرانی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد

 

آمر کارگر کارشناس ریسکهای دریایی و حوزه انرژی در رویداد اموزشی مدیران اتکایی کشور در تحلیل ریسک خسارات در پروژه های فراساحل و‌بررسی حوادث و ارزیابی مخاطره های دریایی گفت: شرکتهای خارجی در چندین سال گذشته فرایند اکتشاف را انجام داده اند در این راستا بیمه گران باید نسبت به سوابق اکتشاف از بیمه گذاران خود دیتا بخواهند و این امر مهم را بررسی کنند.

 

به گفته وی در بسیاری موارد  ، شرکتهای نفت و‌گاز در میادین مختلف اکتشافاتی انجام دادند اما به دلیل تحریمها هیچ پاسخگویی برای دیتاها ندارند  که اتفاقا این دیتاها برای بیمه‌گران در ارزیابی ریسک و نرخ دهی اهمیت دارد.

 

آمر می گوید؛ رشد و تعالی یک صنعت در گرو ارتقا استانداردهاست  و بیمه ها باید استانداردها را به نحو مطلوب تغییر دهند، اگر شرکت بیمه در مقابل قراردادهای غیر استاندارد کوتاه نیاید  و پای همه چیز بایستد ، ریسک کاهش می یابد.

 

آمر کارگر در رویداد آموزشی مدیران اتکایی صنعت بیمه کشور با اشاره به اهمیت ظرفیت ‏MWS گفت : ‏MWS  (marin warranty survivor) یک حوزه مستقلی است که ریسکها را شناسایی می کند و بیمه ها باید گزارش را از ‏MWS ها بخواهند زیرا بیمه گران پول را می دهند اما عملا ‏MWS گزارشی به انها نمی دهد.

 

دو شرکت موسسه رده بندی ایرانیان و آسیا کار MWS را انجام می دهند که عملا مطلوب نیست زیرا ذینفع هستند.

 

نرخ شکنی در صنعت بیمه خیانت به مملکت است

 

کا‌پیتان گودرزی مدیر عامل پی اند آی کیش، در رویداد اموزشی مدیران اتکایی کشور به همت بیمه اتکایی ایرانیان گفت: بعد از حادثه تایتانیک جامعه دریایی به این نتیجه رسید که باید قوانینی را در حفاظت جان ادم ها تعیین کند.

 

به گفته وی سازمان بنادر بازوی اجرایی IMO است و این استاندارد ها مینیموم است.در همین راستا به دلیل اینکه نفتی ها استانداردشان فرق دارد انجمنی ایجاد کردند که تمام کمپانی ها در اینجا قوانینی تعریف کردند و به قوانین موجود رتبه می دهند.

 

گودرزی گفت:‌وظیفه اصلی بیمه‌گران پیشگیری از خسارت است تا در نهایت خسارات هم کاهش یابد.

 

گودرزی با بیان اینکه گله زیاد دارم ، گفت: نرخ شکنی در صنعت بیمه خیانت به مملکت است.

 

 

 

اقدام منحصربفرد بیمه اتکائی ایرانیان در بازدید عملیاتی از سازمان بنادر کیش

 

در رویداد  اموزش مدیران اتکایی توسط بیمه اتکایی ایرانیان در اقدامی کاربردی و عملیاتی بازدید از سازمان بنادر کیش برای واکاوی ریسک کشتی ها و لنج ها انجام شد.

 

در همین زمینه حامدخواه مدیر کل سازمان بنادر و دریانوردی کیش و کارشناس امور دریایی، جزییات ریسک کشتی ها را برای مدیران اتکایی شرکتهای بیمه تشریح کرد.

 

وی در پاسخ به سوال ریسک نیوز مبنی بر اینکه چند درصد کشتی ها در ایران دارای ریسک بالا  هستند ، گفت:حداقل هفتاد درصد کاروانهای شناوری ایران فرسوده هستند و ریسک بالائی دارند.

 

آینده پژوهی کجای صنعت بیمه است

 

علی بنیادی معاونت طرح و توسعه بیمه مرکزی در روز دوم رویداد اموزشی مدیران اتکایی کشور  در خصوص دیجیتالی سازی بیمه های اتکایی به تشریح ابزارهای آی تی و هوش مصنوعی در حوزه بیمه اتکایی پرداخت.

 

وی به ضرورت نگاه آینده پژوهانه در عملیات بیمه ای اشاره کرد و گفت: معمولا در بیمه،  دیتاها با رویکرد گذشته نگر شناخته می شود این در حالی است که  نگاه آینده نگرانه نیز اهمیت دارد که ترکیب این دو‌ برنامه به رویکرد استراتژیک مبتنی بر سناریو می انجامد.

 

معاونت طرح و توسعه ضمن ضرورت نگاه پژوهانه گفت: باید دید در حوزه کسب و کار بیمه مثلا در ده سال آینده چه اتفاقاتی می افتد که الان دیده نمی شود  پس باید دید نگاه اینده پژوهانه با تکیه بر مگا ترندها چه مسیری را در مقابل کسب و کارها می گشاید.

 

بنیادی با بیان اینکه مگاترندها کمک می کند که بدانیم بیزینس ما در اینده چه تغییری می کند،اذعان داشت: به طور مثال هایپ سایکل ابزاری آینده پژوهانه است که نشان می دهد در اینده چه اتفاقی می افتد .

 

تابوهای سازمانی که به نادرست سنت شده است را باید شکست

 

علی بنیادی در رویداد آموزشی مدیران صنعت بیمه گفت: در اکوسیستمی کار می کنیم که ذینفعانی دارد که در تعامل این ذینفعان،  اکوسیستم رشد می کند بنابراین در صنعت بیمه نکاه اکوسیستمی جاری است .

 

وی با اشاره به اهمیت هوش مصنوعی در اکوسیستم بیمه افزود: هوش مصنوعی البته نیازمند مقدمه و موخره است از جمله زیرساختهای سخت افزاری و نرم افزاری است.

 

بنیادی افزود: مدیریت تغییر از دیگر پیش نیازهاست که در واقع مبتنی بر اگاهی بخشی به اکوسیستم است ، در ادامه بابد دانش و مهارتهای لازم برای تغییر ایجاد شود،  از طرفی تابوهای سازمانی که به نادرست سنت شده است را باید شکست .

 

در صنعت بیمه انباری از دیتا داریم ولی نمی توانیم استفاده کنیم چون مهر محرمانگی بر ان می زنیم

 

علی بنیادی در رویداد آموزشی مدیران اتکایی کشور با همت بیمه اتکایی ایرانیان با اشاره به کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت بیمه گفت: در مدیریت ریسک، رهبری هزینه ، تجربه مشتری ، بازاریابی و فروش هوش مصنوعی کاربرد دارد.

 

معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی افزود: در سفارشی سازی محصولات بر اساس استفاده و نیاز مشتری،  هوش مصنوعی می تواند تسهیل گر باشد.

 

بنیادی با بیان اینکه انبار داده های بدون استفاده از جمله چالش صنعت بیمه است، گفت : ما در صنعت بیمه انباری از دیتا داریم ولی نمی توانیم استفاده کنیم چون مهر محرمانگی بر ان می زنیم  به همین دلیل کمتر مورد کاووش قرار می گیرد

 

معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی گفت: هوش مصنوعی در حوزه داده کاوی کمک زیادی می کند اما به شرط اینکه تسهیم دیتا صورت گیرد.

 

چرا هوش مصنوعی در صنایع پیاده نمی شود؟

 

محمد رضا محتاط ، متخصص هوش مصنوعی در رویداد آموزشی مدیران صنعت بیمه کشور توسط بیمه اتکایی ایرانیان گفت:  پیش بینی های جهانی می گوید، ده شغلی که منقرض می شوند یکی از آنها کارمندان بیمه هستند.

 

محتاط با اشاره به اینکه چرا هوش مصنوعی در صنایع پیاده نمی شود، گفت: دیدگاه سنتی در خلق و کشف ارزش،  مقاومت سازمانی کارشناسان و مدیران، ضعف کیفیت و‌منابع داده، تمرکز بیش از حد فنی،  حریم خصوصی ، محرمانگی و امنیت داده ، حاکمیت و استراتژی داده ، داده جریانی و لحظه ای و خروج استعداد های داده از جمله موانع است.

 

وی با اشاره به راهکارهای حل این موانع گفت: توسعه راهکارهای بین رشته ای با تمرکز  بر توصیف ، تشخیص و پیش بینی و تجویز از جمله فرایندهایی است که کمک می کند هوش مصنوعی پیاده سازی شود.

 

به گزارش ریسک نیوز در ادامه روز دوم رویداد آموزشی مدیران اتکائی کشور بررسی کیس استادی حوادث دریائی ، نفتی و ریسکها توسط آمر کارگر کارشناس حوزه دریایی و انرژی صورت گرفت و به پرسش و پاسخ در خصوص ریسکهای حوزه کشتی پرداخته شد.

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا