اخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبیمهفرهنگیمقالاتپول وسرمایهپیشخوان

بیمه شخص ثالث چیست؟

مقالات بیمه ای/حسن شاه حسینی

 

اقتصادناب_بیمه شخص ثالث در واقع از زیر شاخه های بیمه مسئولیت می باشد که همان بیمه مسئولیت دارندگان وسائط نقلیه موتوری زمینی است که البته بدلیل کاربردی بودن و فراوانی و البته اجباری بودن بهمراه بیمه بدنه اداره کل مستقلی بنام اداره کل بیمه اتومبیل در بیمه ایران کار خدمات رسانی به مشتریان را بر عهده دارند.

بیمه شخص ثالث که در گذشته به نام بیمه اجباری شخص مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی خوانده می شد از تاریخ ۲۰ اردیبهشت سال ۹۵ به بیمه اجباری خسارت وارده شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه تغییر نام یافت .

دلیل اجباری شدن بیمه شخص ثالث وجود تعداد زیاد زندانیان مقصر حوادث رانندگی بود؟؟؟

این بیمه نامه با هدف حمایت از حقوق اشخاص ثالث زیاندیده در سوانح رانندگی برای همه دارندگان وسایل نقلیه ائم از سواری، مسافری، موتورسیکلت و …بصورت یک قانون اجباری تصویب شده و یک ضرورت برشمرده میشود و دامنه مخاطبین وسیعی را در برمی گیرد.همچنین هدف دیگر آن حمایت از خانواده افراد مقصر حادثه می باشد که عموما بدون هیچ تقصیری سرپرست خانواده را از دست داده و سرنوشت این خانواده ها نا معلوم می گردید رائه گردید. از اینرو پیش از استفاده از هر نوع وسیله نقلیه می‌بایست بیمه نامه شخص ثالث و میزان اعتبار آن را برای پوشش دهی خسارت های مالی و جانی در برابر حوادث احتمالی پیشرو بررسی نمایید. منظور از شخص ثالث فرد (یا افرادی) است که توسط راننده مقصر دچار خسارت بدنی و مالی شده اند.

با توجه به محدویت منابع مالی برای هر فرد و ضرورت مدیریت هزینه در زندگی روزمره تلاش افراد حفظ کیفیت خدمات با حداقل هزینه می باشد. بیمه شخص ثالث یکی از راه کارهای ضروری و ملموس در زندگی افراد جهت جبران آسیبهای احتمالی برشمرده می شود.

بیمه شخص ثالث شامل چه پوششهائیست؟؟

به جرات می توان گفت در میان انواع طرح‌های بیمه‌ای که از جانب شرکت‌های مختلف بیمه  ارائه می‌گردد، بیمه شخص ثالث پرمخاطب‌ترین و با نفوذترین نوع بیمه نامه از میان انواع بیمه نامه بشمار می آید. شکی نیست یکی از دلایل اصلی سهم بالای بیمه شخص ثالث در بازار ایران، اجباری بودن این بیمه نامه و البته عواقب سخت نداشتن بیمه شخص ثالث است. به‌صورتی‌که اگر وسیله نقلیه‌ای تحت این پوشش نباشد، ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد که به آن خواهیم پرداخت.

اما به‌راستی بیمه شخص ثالث چه مواردی را پوشش می‌دهد و علت نامگذاری این بیمه چیست. در پوشش بیمه شخص ثالث، شخص اول مالک وسیله نقلیه یا بیمه‌گزار از یک سو و شخصیت حقوقی بنام شرکت بیمه یا بیمه‌گر از سوی دیگر و شخص ثالث فردیست که  زیان‌دیده احتمالی غیر از راننده مقصر در حادثه هستند.

برای مثال در یک حادثه رانندگی هزینه درمان، فوت و خسارت وارد شده به اموال تمامی افراد زیان‌دیده، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد. راننده مقصر نیز تحت پوشش بیمه حوادث راننده که به تازگی جزئی از بیمه شخص ثالث شده است قرار می‌گیرد. با این تفاوت که بیمه حوادث راننده تنها خسارت های جانی را پوشش می‌دهد و در برابر خسارات مالی مسئولیتی ندارد.

َ

بیمه های عمر طراحی گردیده است لیکن در زمینه ارائه خدمات اینترنتی و آنلاین بیمه شخص ثالث نیز محیطی بسیار ساده و برای کلیه کاربران ایجاد نموده است . در سایت اقتصادناب شما با تعاریف و مفاهیم بیمه شخص ثالث، قوانین بیمه های بیمه شخص ثالث ، سوالات متداول در بیمه های بیمه شخص ثالث ، پیشنهادات انواع بیمه نامه بیمه شخص ثالث ، شرایط عمومی بیمه نامه بیمه شخص ثالث، مقالات بیمه های بیمه شخص ثالث و دهها مطلب جذاب در مورد بیمه شخص ثالث خواهید دید.

 

 محاسبه آنلاین بیمه شخص ثالث

قبل از ورود به محاسبه آنلاین بیمه شخص ثالث می بایست عوامل موثر در قیمت بیمه شخص ثالث را بررسی نمود،که در بخش ذیل بطور خلاصه بررسی می نماییم:

تعهدات بیمه گر:

تعهدات مالی و جانی  که البته حداقل آن طبق مصوبات بیمه مرکزی در ابتدای هر سال محاسبه و سقف آن در اختیار شرکتهای بیمه است محاسبه و اعلام می گردد.

نوع وسیله نقلیه:

نوع وسیله نقلیه که می تواند سواری ، بارکش،کامیون،کامیونت،استیشن،اتوکار،می نی بوس،اتوبوس ، ون و موتور سیکلت تاثیر مستقیم بر روی قیمت بیمه شخص ثالث داراست.

خسارت‌های بدنی در بیمه شخص ثالث:

هرگونه آسیب و جراحتی که فرد یا افراد شخص ثالث حاضر در حادثه را به نوعی درگیر کند در گروه خسارت های بدنی قرار می‌گیرد. این خسارت‌ها شامل شکستگی، از کار افتادگی، نقص عضو، دیه فوت و … است. هزینه‌های مرتبط با معالجه و بازگشت سلامت این افراد به عهده‌ی شرکت بیمه است.در صورتیکه اتومبیلی در سالهای قبل خسارت جانی داشته یا نداشته باشد بر روی قیمت بیممه شخص ثالث تاثیر مستقیم داراست.

خسارت‌های مالی در بیمه شخص ثالث:

ضررهایی را در بر می گیرد که در جریان حادثه به اموال و دارایی‌های حاضر در محل وارد شده باشد. این عدد از هفت میلیون و هفتصد هزار تومان شروع میشود و تا چهل میلیون تومان قابل خریداری هستند.گرچه یکی از مهمترین تعهدات در بیمه شخص ثالث دیه فوت و نقص عضو میباشد که برای سرنشین ۲۱۰ میلیون تومان و برای شخص ثالث۳۰۸ میلیون تومان قابل خریداری است و قابل تغییر نمیباشد,پس تنها تعهدی که قابل تغییر است تعهدات مالی است. در صورتیکه اتومبیلی در سالهای قبل خسارت مالی داشته یا نداشته باشد بر روی قیمت بیممه شخص ثالث تاثیر مستقیم داراست.

نکته:طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث

تخفیف عدم خسارت:

ظبق قانون جدید بیمه شخص ثالث تخفیف عدم خسارت بمدت چهارده سال و سالیانه پنج در صد محاسبه و بر روی بیمه نامه اعمال می گردد.

جریمه دیر کرد:

زمان اتمام بیمه نامه نیز در قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر بسزایی دارد،همانطور که می دانیم بیمه شخص ثالث بیمه ای اجباریست و چنانچه در موعد مقرر تمدید نگردد بمدت یکسال بدون هیچ نوع پوشش بیمه مبلغ آن بصورت روزشمار محاسبه و از بیمه گزار دریافت می گردد.

گرداورنده ؛ مهندس حسن شاه حسینی /کارشناس اتومبیل

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا