اخبار روزاخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبانک و بورسدلار و ارزطلا وسکهپول وسرمایه

بیت‌کوین در انتظار شاخص دلارطلای جهانی در مسیر صعودی قرار گرفت

اقتصادناب_وضعیت بازار کریپتو حاکی از آن است که بیت‌کوین روند معاملاتی روز گذشته را در محدوده مثبت آغاز کرد. از این رو توانست حمایت کانال ۲۳ هزار دلاری را به دست آورده و در ساعت ۱۶ به وقت تهران رقم ۲۳ هزار دلار را به ثبت رساند.

 

به گزارش خبرگزاری اقتصادناب در این میان شیب صعودی بیت‌کوین به اتریوم نیز سرایت کرد و سبب شد دومین دارایی مهم در بازار دیجیتال در میانه کانال ۱۶۰۰ دلاری معامله شود.

 

علاوه بر بازار رمزارزها، طلا نیز به عنوان دارایی محبوب سرمایه‌گذاران روز خود را در محدوده سبز شروع کرد  و در حال نزدیک شدن به کانال ۱۹۰۰ دلاری بود، اما در ادامه این فلز گران‌بها در ساعت ذکر شده با قیمت ۱۸۷۲ دلار در بازار معامله شد. با توجه به چرخه سیاست‌گذاری در حوزه اقتصادی آمریکا، نخستین عامل اثر‌گذار در روند صعودی بازارهای جهانی را باید افت شاخص دلار دانست؛ زیرا روند دلار جهانی با روند بازارها از جمله طلا و رمزارزها در تضاد است، اما شواهد خلاف آن را نشان می‌دهد. آمارها گویای آن است که بخش طلا، بازارهای ریسکی و همچنین شاخص دلار هر سه در روند صعودی قرار گرفتند.

 

اما سوال این است که چه عاملی همسو شدن بخش‌های مذکور را به دنبال داشته است؟ این سوال را باید به استناد به دو سناریوی تحلیل‌گران ارشد بازارها پاسخ داد. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران با هجوم به بخش رمزارزها در حال دفع خطرات احتمالی در خصوص افت شاخص دلار در روزهای آتی هستند.  این موضوع بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران را نیز به دنبال داشت؛ زیرا با توجه به عملکرد بازارها در ماه‌های گذشته، با رشد ۱/ ۲ واحدی شاخص دلار، بازارهای جهانی باید روند کاهشی به خود بگیرند، اما این‌طور نبود. در این میان هرچند شاخص دلار به میانه کانال ۱۰۳ واحدی رسیده بود، دو دارایی مهم بازار کریپتو نیز رشد کردند. بیت‌کوین توانست حمایت ۲۳ هزار دلاری را به دست آورد و اتریوم نیز با رشد خود بار دیگر به میانه کانال ۱۶۰۰ دلاری رسید. بر این اساس تحلیل‌گران با بررسی در حوزه اقتصادی آمریکا و در نظر گرفتن سیاست‌های بانک مرکزی دو سناریو ارائه کردند. آنها در پی داده‌های مطلوب اداره آمار کار مبنی‌بر کاهش بی‌سابقه نرخ بیکاری و همچنین رشد اشتغال، زمینه را برای افزایش بیشتر نرخ بهره مساعد دیدند و اعلام کردند که به نظر می‌رسد کمیته بازار باز فدرال رزرو با توجه به تلاش خود در دستیابی تورم ۲درصدی، مثمر‌ثمر واقع شدن سیاست‌های پولی انقباضی و همچنین اتفاقات اخیر که نشان‌دهنده ظرفیت بازار‌ها در پذیرش نرخ‌های بالاتر است، دست فدرال رزرو برای افزایش دوباره نرخ بهره باز است. از این رو شاخص دلار واکنش مثبت از خود نشان داده و در مسیر صعودی قرار گرفته است. اما گروه دیگری از تحلیل‌گران خلاف این ادعا را قبول دارند و افزودند که رشد رمزارز‌ها و طلا در کنار دلار جهانی ناشی از سرگردانی بیت‌کوین است؛ زیرا با توقف یا کاهش سرعت نرخ بهره شاخص دلار کاهش پیدا کرده و سبب صعود بازارهای مذکور خواهد شد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

 

 

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا