اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهویژه

برای بیمه بیکاری چه مدارکی لازم دارید؟

 

اقتصادناب_ این روزها که حال و روز بنگاه‌های اقتصادی زیاد تعریفی ندارد، احتمال از دست‌دادن اجباری شغل هم بیشتر شده است. آخرین آمارهای اعلامی از طرف سازمان تأمین اجتماعی نشان می‌دهد که مدت اشتغال در شغل اصلی ۱۷.۶‌درصد از شاغلان سه تا کمتر از ۶‌ سال و مدت اشتغال ۱۵‌درصد بین ۱۰ تا کمتر از ۱۵‌سال بوده است. نتایج این گزارش آماری حاکی از آن است که بیشترین طول مدت ماندگاری شغلی یک فرد در شغل اصلی بین سه تا کمتر از ۶‌ سال است که ۱۷.۶‌درصد از شاغلان را به خود اختصاص می‌دهد. همچنین ماندگاری ۱۴.۲‌درصد از شاغلان در شغل اصلی خود، بین یک تا کمتر سه‌ سال و طول مدت اشتغال ۹.۲‌درصد از شاغلان کمتر از یک‌ سال بوده است. ماندگاری‌ درصد کمی از شاغلان بیش از ۲۵‌سال در شغل اصلی بوده است. بر این اساس فقط ۵‌درصد شاغلان از ۲۵ تا ۳۰‌سال در شغل خود ماندگار هستند.  این آمارها به خوبی نشان می‌دهد که امکان ترک اجباری شغل در ایران بسیار بالا بوده و در این شرایط بسیاری از افراد توانایی تأمین زندگی را نخواهند داشت. به‌طور قطع در مدت زمانی که کاری را از دست داده‌اید،  بیمه بیکاری می‌تواند کمک‌خرج کوچکی برای امرار معاش زندگیتان باشد که در ادامه به صورت اختصار  شرایط استفاده از آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بیکار کیست
قبل از توضیح بیمه بیکاری و شرایط استفاده از آن نیاز است که بدانیم از نظر قانونی بیکار به چه کسی گفته می‌شود؟ بیمه‌شده‌ای که بدون میل و اراده خود بیکار شده است اما آماده به کار باشد را بیکار می‌نامند. بنابراین بیکاری از طریق ترک کار یا استعفا مشمول بیمه بیکاری نیست. اگر بیمه‌شده بیکار موقت شناخته شود و یا به دلایلی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شود، می‌تواند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کند.
کارگران فصلی که در پایان فصل کار اخراج شده‌اند، مشمول بیمه بیکاری هستند.
بیکارشدن خود را خیلی زود گزارش کنید!
حداکثر ظرف ۳۰ روز از بیکاری خود به واحد کار و امور اجتماعی اطلاع بدهید و آمادگی خود را برای اشتغال به کار مشابه اعلام کنید.
مبلغ بیمه بیکاری از روز اول شروع بیکاری
پرداخت می‌شود.
در چه شرایطی بیمه‌شدگان بیکار، استحقاق دریافت بیمه بیکاری را دارند؟
حتما به صورت غیرارادی بیکار شده باشد.
بازنشسته یا مستمری‌بگیر نباشد.
بیمه‌شده حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه قبل از بیکار‌شدن داشته باشد.
بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند، نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری
مدت پرداخت بیمه بیکاری بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه دارد اما درنهایت مدت آن برای مجردان از ۳۶ ماه و متاهلین از ۵۰ ماه بیشتر نخواهد شد.
استثناء: افراد مسن مشمول قانون بیکاری که در زمان بیکارشدن  ۵۵‌سال یا بالاتر دارند و سابقه پرداخت ۱۰‌سال حق بیمه دارند، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده کنند.
چگونگی محاسبه مبلغ پرداختی بیمه بیکاری
میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵‌درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠‌درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان ‌سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر نباشد و از ٨٠‌درصد حقوق بیمه‌‌شده نیز بیشتر نباشد.
چگونگی محاسبه مبلغ پرداختی بیمه بیکاری
فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزیی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.
شرایط قطع‌شدن مقرری بیمه بیکاری
بیمه‌شده دوباره به کار اشتغال یابد.
بیمه‌شده از قبول شغل مشابه پیشنهادشده خودداری کند.
بیمه‌شده مستمری بازنشستگی دریافت کند و یا دچار از کار افتادگی کلی شود.
مدت زمانی که بیمه بیکاری به او تعلق می‌گیرد، پایان یابد.
بیمه‌شده فوت کند.
بیمه‌شده بدون دلیل موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی خودداری کند.
مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری
اصل و کپی یک سال آخر قرارداد کار یا رأی صادرشده
عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
اصل و کپی کارت ملی
اصل و کپی گواهی کار از شرکت
اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)
کپی صفحه اول دفترچه بیمه

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا