اخبار مهماقتصادیصنعت،معدن و تجارتویژه

با رویه سازمان استاندارد و وزارت صنعت، تولید خودرو صفر می‌شود

اقتصادناب_بنابر وعده سازمان استاندارد، از روز گذشته طرح ارزیابی استانداردهای ۸۵گانه خودرو کلید خورد اما کارشناسان بارها و بارها اعلام کرده‌اند که این طرح قابلیت اجرایی شدن ندارد.

همانطور که رییس سازمان استاندارد به طور مکرر اعلام کرده بود که طرح ارزیابی استانداردهای ۸۵گانه خودرو از ابتدای دی ماه آغاز خواهد شد و در خصوص اجرای آن هیچ گونه تعلل و وقفه‌ای نخواهد افتاد، این طرح از دیروز کلید خورد؛ اما حالا سوال اینجا است که این روزها با وجود تحریم‌ و شرایط بد خودروسازان، آیا این طرح ضرورت دارد و یا در صورت اجراشدن چه تعداد خودرو از چرخه تولید حذف خواهند شد؟

فربد زاوه، کارشناس خودرو در گفت‌و گو با خبرنگاران در واکنشی به آغاز این طرح اظهارکرد: این استانداردها در کشور قابلیت اجرا ندارد و اصرار بر اجرای آن بیهوده و زمان‌بر است.

وی با انتقاد از این که رییس سازمان استاندارد زمان ارزیابی خودرو‌ها را یکساله اعلام کرده، گفت: این که ارزیابی خودرو طی یکسال انجام شود بی‌معنی است، سازمان استاندارد یا مدرک دارد یا ندارد بنابراین مدت زمان یک ساله برای اجرای این طرح به این معنا است که می‌خواهیم از حرفمان برگردیم.

این کارشناس خودرو درباره معایب طرح ارزیابی خودرو تاکید کرد: مسلما خودروی سه هزار دلاری این استاندارد‌ها را پاس نخواهد کرد و با این طرح کف قیمت خودرویی که دارای استاندارد است حدود ۸۰ میلیون تومان می‌شود که این یعنی بسیاری از خودرو‌ها مانند پراید و پژو از چرخه تولید حذف خواهند شد.

زاوه اضافه کرد: با توجه به این که قدرت خرید مردم در حد خرید خودروی ۸۰میلیون تومانی نیست مجددا مجبور به استفاده از پراید مدل پایین می‌شود، حالا پراید صفر کیلومتر ۳۰میلون تومانی خطرناک‌تر است یا خودروی کارکرده ولی ارزان؟

او به استاندارد نبودن تابلو‌های راهنمایی و رانندگی و نیز خط کشی‌خیابان‌ها اشاره کرد و افزود: اولین عامل تصادف عوامل انسانی و بعد جاده‌ای و در آخر خودرو است؛ ولی ما از آخر به اول شروع به استانداردسازی کرده‌ایم که این رویه کارساز نخواهد بود.

زاوه طرح استاندارد ۸۵گانه را حرکت نمایشی سازمان استاندارد اعلام کرد و گفت: این طرح فعلا در ایران قابلیت اجرایی شدن ندارد و سازمان استاندارد با اصرار بر این تصمیم به نتیجه نهایی آن که هدر رفتن پول و زمان است فکر نمی‌کند.

وی تاکید کرد: رویه‌ای که وزارت صنعت در تامین کالا و همچنین سازمان استاندارد در طرح استاندارد‌ها پیش گرفته، منجر به صفر شدن روند تولید خودرو‌های تجاری و در نهایت خودرو‌های سواری خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا