اخبار روزاخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبانک و بورسدلار و ارزپول وسرمایه

اولین قیمت دلار امروز ۱۲ آبان ۹۹ چقدر خواهد بود؟

اقتصادناب_هر افزایشی در بازار ارز با ریزشی دنبال شده است. این الگوی نوسانی دلار در هفته‌های اخیر بوده است. براساس این الگو، رشد قیمت دلار در روز یکشنبه نمی‌تواند در روز جاری ادامه پیدا کند.

به گزارش اقتصادناب، با این حال، بازار بیشتر از همیشه تحت‌ تاثیر وقایع سیاسی است و در صورتی که اخباری مبنی‌بر بالا رفتن شانس پیروزی ترامپ منتشر شود، دلار می‌تواند الگوی پیشین خود را نقض کند و به افزایش قیمت ادامه دهد. روند بازار سکه هم در روز دوشنبه به راه انتخابی دلار بستگی خواهد داشت.

روز یکشنبه، دلار راه افزایشی را در پیش گرفت تا یک بار دیگر از الگوی هفته‌های اخیر تبعیت کند. در دومین روز هفته، اسکناس آمریکایی ۷۰۰ تومان افزایش یافت و به بهای ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. این رشد در شرایطی رخ داد که بازار در روز شنبه تا کانال ۲۶ هزار تومانی هم عقب رفته بود. روند قیمتی دلار نشان می‌دهد که این ارز پس از ریزش‌های بلند، در هفته‌های اخیر با جهش کوتاهی مواجه شده است. به‌عنوان مثال، زمانی که قیمت دلار در هفته گذشته با افزایش خریدها به نزدیکی ۲۹ هزار تومان رسید، به یکباره باز هم ریزشی شد؛ اکنون ریزش روز شنبه با جهش کوتاه روز یکشنبه دنبال شده است. این روند نشان می‌دهد که نیروهای متضادی در بازار وجود دارند و به‌رغم اینکه در مجموع کاهشی‌ها دست بالا را در هفته‌های اخیر داشته‌اند، نوسان‌گیران بارها سعی کرده‌اند حداقل به صورت موقت قیمت دلار را بالاتر بیاورند. حتی پس از ساعت ۵بعد‌ازظهر، دلار قیمت‌های بالای ۲۸ هزار تومان را تجربه کرد.

از نگاه برخی فعالان، همچنان عدم‌قطعیت‌هایی در بازار وجود دارد و این موضوع موجب می‌شود که نوسانات سیر افزایشی و کاهشی شدیدی داشته باشند. با این حال، اوضاع در ۱۷ روز اخیر به‌رغم رشد روز یکشنبه به سود کاهشی‌ها بوده است و قیمت دلار از ۳۲ هزار و ۱۰۰ به سوی کانال‌های پایین تر حرکت کرده است.

به گفته فعالان، افزایش شانس ترامپ در برخی ایالت‌های کلیدی و صحبت‌های تلویحی او مبنی بر کمک گرفتن از دادگاه برای پیروزی در انتخابات تا حدی انتظارات معامله گران نسبت به نتایج انتخابات آمریکا را تغییر داد. در واقع، معامله گران سعی کردند در معادلات خود بیشتر به این موضوع توجه کنند که ممکن است ترامپ برای پیروزی دست به هر کاری بزند. این موضوع به نظر می‌رسد موجب شد که تا حدی فروشنده‌ها در بازار کمتر شوند و همزمان برخی افراد بخشی از دلارهای بالا فروش خود را جایگزین کنند.

در این میان، گروهی از فعالان رشد روز یکشنبه را تنها فرصتی می‌دانستند که نوسان‌گیران برای خود ایجاد کردند تا یک بار دیگر بتوانند در نرخ‌های بالاتر پیش از انتخابات آمریکا، ارز خود را با نرخ‌های بالاتر به فروش برسانند. اگر این صحبت درست باشد، احتمال می‌رود که امروز قیمت شاخص ارزی ارزان‌تر شود. با این حال، در صورتی که معامله گران ریسک پیروزی ترامپ را جدی گرفته باشند، احتمال رشد بیشتر اسکناس آمریکایی دور از ذهن نخواهد بود.

در این میان، سیاست‌گذار برای اینکه در میان مدت از رشد و نوسان قیمت‌ها جلوگیری کند، نیاز است که بازارهای جایگزین دیگری را به جای ارز و سکه به سرمایه گذاران معرفی کند.

در صورتی که بایدن ریاست جمهوری ایالات متحده را برعهده بگیرد، انتظار می‌رود که حداقل به صورت موقت نزول بازارها ادامه پیدا کند. سیاست‌گذار در چنین شرایطی که جذابیت بازارهای مختلف افت می‌کند،‌ می‌تواند ابزارهایی را در اختیار افراد قرار دهد که با استفاده از آن بتوانند،‌ ارزش ریال خود را تا حدی حفظ و نگرانی کمتری را نسبت به وقایع بازارهای پرریسک تجربه کنند. در شرایط کنونی بازار جایگزین جذابی برای بازار ارز، سکه و سهام وجود نداشته است؛ در نتیجه امکان اینکه سکه و دلار دوباره نوسانی شوند، وجود دارد، چرا که بار دیگر نقدینگی که بازار جذابی پیدا نکرده است، می‌تواند به بازارهای ارز و سکه بازگردد. در واقع برای اینکه بازگشت‌های افزایشی در بازار ارز و سکه کمتر شوند، جدا از وقایع سیاسی و نتایج انتخابات آمریکا، سیاست‌گذار نیاز دارد که بازار جذاب و قابل اطمینانی را به ریال داران معرفی کند.

عده‌ای اعتقاد دارند، جذاب کردن بازار سود بانکی یا بالا بردن سود صندوق‌های سرمایه گذاری می‌توانند تبدیل به جایگزین‌های کم ریسکی برای بازارهای پرریسک ارز و سکه شوند. البته عده‌ای از کارشناسان هم باور دارند،‌ بالا رفتن نرخ سود در شرایط کنونی تغییری در شرایط بازارها ایجاد نمی‌کند، چرا که سطح نااطمینانی بالاست و افراد به راحتی رضایت نمی‌دهند که سرمایه خود را به بانک بازگردانند.

منبع: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا