اخبار مهماقتصادیبیمهقزوینویژهپیشخوان

اقتصاد ناب/قزوین؛قصه تکراری خسارت و پوشش بیمه‌ای

سرمای بهاری در حالی همه ساله خسارت‌های جبران ناپذیر و فراوانی را به کشاورزان وارد می‌کند که صندوق بیمه کشاورزی به دلیل تحت پوشش نبودن بخش زیادی از محصولات، قادر به جبران همه خسارت‌ها نبوده و در عین حال نیز زندگی کشاورزان بی شماری با مشکل روبرو می‌شود.

به گزارش اقتصاد ناب، آمارهای منتشر شده از سوی مسئولان استان قزوین بیانگر وضعیت نامناسب پوشش بیمه‌ای محصولات کشاورزی است در حالی که می‌توان با کارهای ترویجی، اقتاعی، تشویقی و قانونی ضمن افزایش سطح پوشش بیمه محصولات، شاهد کاهش خسارت کشاورزان نیز بود.

فاطمه خمسه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین با بیان اینکه برف و سرمای اواخر فروردین ماه و اردیبهشت امسال به ۷۷ درصد محصولات باغی استان خسارت زده است، گفته است: از ۷۳ هزار هکتار باغ‌های بارور و غیر بارور تنها ۱۴ هزار هکتار آنها بیمه بوده که این موضوع پرداخت خسارت و تامین غرامت کشاورزان را دشوار ساخته است.

استاندار قزوین نیز با بیان اینکه تنها ۲۰ درصد اراضی کشاورزی استان بیمه بوده، پاره‌ای از دلایل این امر را نیز بیان کرد و افزود: صندوق بیمه محصولات کشاورزی در سال‌های گذشته به تعهدات خود عمل نکرده و کشاورزان نیز رغبتی برای بیمه کردن محصولات خود ندارند.

عبدالمحمد زاهدی، راه حل این مشکل را ارتقای فرهنگ بیمه دانست و ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی مرتبط باید تلاش کنند فرهنگ بیمه در میان مردم نهادینه شود تا در صورت بروز حوادث در بخش‌های مختلف نظیر سرقت، کشاورزی، سیل و زلزله دغدغه خاطر کمتری داشته باشیم.

نیازعلی ابراهیمی پاک، عضو هیات مدیره صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشور نیز که برای بررسی موضوع به قزوین سفر کرده بود، اظهار کرده است که از مجموع ۳۰ هزار هکتار باغ انگور شهرستان تاکستان در این استان تنها پنج هزار و ۱۰۰ هکتار آن بیمه هستند.

بهنام نظری، مشاور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز همانند استاندار قزوین، فرهنگ سازی در زمینه بیمه را ضروری دانسته و گفته است: در ۲۳ استان کشور موضوع خسارت سرمازدگی و پوشش بیمه اندک مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به تغییر اقلیم در برخی مناطق کشور راهی جز رفتن به سمت بیمه وجود ندارد و باید به گونه‌ای تدبیر کرد که بتوان برای جبران خسارت در کل کشور پاسخگو بود.

مسئولان امر بر لزوم افزایش پوشش بیمه از یک سو و فرهنگ سازی برای این مهم تاکید دارند اما نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که چرا کشاورزان رغبتی به بیمه محصولات خود ندارند؟

رغبت کشاورزان به توسعه در مبحث پذیرش نوآوری که از سوی متخصصان ارتباط توسعه مورد پژوهش‌های گسترده قرار گرفته قابل بررسی است و لازم است مسئولان با بهره‌گیری از دانش این متخصصان، در وهله نخست دلیل کم رغبتی را پیدا کرده و پس از آن با برنامه‌های ارائه شده سعی در رفع این مشکل کنند.

استان قزوین با حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال بیشترین آسیب سرمازدگی هفته گذشته در کشور را متحمل شد تا جایی که به گفته مسئولان این آسیب باردهی درختان گردو و بادام را حتی برای سال‌های آینده با مشکل روبرو می‌سازد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا