آذربایجان غربیپیشخوان

اقتصادناب_گلستانه ارومیه متوقف است

اقتصادناب_احداث پل گلستانه در منطقه مرگور از توابع بخش سیلوانای ارومیه که از ۲۵ فرودین سال ۹۶ به‌دلیل سیل فرو ریخته، همچنان متوقف است و دولت در یک‌سال و نیم گذ‌شته اراده‌ای برای اتمام آن نداشته است

بدقولی دولت در ساخت یک پل روستایی؛ احداث پل گلستانه ارومیه متوقف است

به گزارش اقتصادناب از ارومیه، وقوع سیل و زلزله در هر گوشه از کشور خساراتی به‌بار می‌آورد که جبران آن نیازمند فوریت است و نباید پروسه آن را مثل سایر امورات دولتی درگیر کاغذبازی مرسوم ادارات کرد بلکه با تصمیمات سر صحنه و با تخصیص سریع اعتبارات خسارات ناشی از این دو بلای طبیعی ‌به‌سرعت جبران شوند.

راه‌اندازی مجموعه‌ای به‌نام ادارات کل مدیریت بحران در کنار ده‌ها دستگاه دولتی برای مدیریت تبعات ناشی از همین بلایای طبیعی است اما مردم بخش سیلوانا در ارومیه چنین تعریفی از مدیریت بحران را باور ندارند چراکه اکنون وقتی یک و نیم سال پس از وقوع سیل هنوز پل تخریب شده‌شان را همچنان یک مخروبه می‌بینند به این باور می‌رسند که اساساً چیزی به‌نام مدیریت بحران از بیخ و بن وجود نداشته است.

پل گلستانه که نام خود را از روستای گلستانه در منطقه مرگور از توابع بخش سیلوانای ارومیه گرفته است ۲۵ فروردین‌ماه سال گذشته بر اثر طغیان رودخانه “بنار” فرو ریخت، همزمان با آن پل “هاشم‌آباد” نیز از طغیان این رودخانه در امان نماند و عملاً دو پل مهم منطقه مرگور که نقطه اتصال و شاهراه ارتباطی چندین روستا به مرکز استان یعنی شهرستان ارومیه بودند طعمه سیلاب بهاری شدند.

از همان لحظات اولیه وقوع سیلاب و انتشار اخبار فروریختن تدریجی پل در فضای مجازی، مسئولان شهرستانی و استانی برای بازدید و عکس انداختن در محل حادثه حاضر شدند و نتیجه آن همه هیاهو پس از چند ماه استقرار یک پل فلزی بر روی پایه‌های تخریب شده پل بود که با وقوع هر طغیانی دیگر پل گلستانه مجددا فرو می‌ریخت و مسیر دسترسی مردم روستاهای اطراف به جاده اصلی را طولانی تر می‌کرد.

عملیات بازسازی پل تخریب شده گلستانه در سال۹۶ به تدریج فراموش شد و همچنان بلا‌تکلیف ماند! تا اینکه فروردین امسال مجدداً با شروع فصل بارش‌ها و طغیان رودخانه، پل فلزی نیز فروریخت، درحالیکه مدیرکل وقت راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی در ۱۲ فروردین ۹۷ از اختصاص اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای عملیات بازسازی پل اصلی و بهره‌برداری آن تا شهریورماه سال‌جاری خبر داده بود این وعده محقق نشد و اکنون در میانه‌های شهریورماه ۹۷ خبری از اتمام هیچ کدام از دو پل تخریب شده نیست!

بازدیدهای میدانی روایت می‌کنند که با گذشت این زمان طولانی فقط تعدادی میلگرد و لوله بتنی در محل آن رها شده و متاسفانه مدت‌هاست که هیچ مسئولی نگاهی به این پروژه نیانداخته و کار هر روز پیمانکار این پروژه خم‌کردن چند میلگرد بیش نیست و اساساً ساخت و سازی مداوم در آن مشاهده نمی‌شود و همه چیز به امان خدا رها شده است، این درحالی است که مردم منطقه هر روز به ناچار از روی پل جایگزین تردد می‌کنند و هر لحظه ممکن است پل فرو بریزد و باتوجه به نزدیک شدن فصل‌های بارشی شرایط تردد بر روی این پل سخت تر نیز خواهد شد.

خبر تخریب پل گلستانه، قطع شدن راه ارتباطی چند روستا و روند کند بازسازی آن همراه با بی‌توجهی مسئولان نسبت به این موضوع سبب شد که تیتر بسیاری از رسانه‌های استانی، کشوری و حتی برون مرزی را به خود اختصاص دهد.

اتمام بازسازی این پل مطالبه جدی مردم این منطقه است تا در آستانه بازگشایی مدارس شاهد قطع مجدد راه‌های ارتباطی مردم این روستاها و محروم‌شدن دانش‌آموزان از کلاس های درس نباشیم.

 

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا