اجتماعیاخبار مهماقتصادیخوزستانویژهپیشخوان

اقتصادناب_خوزستان،آتش‌سوزی هورالعظیم کانون جدید ریزگردهای خوزستان در آینده‌ای نزدیک

اقتصادناب_عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه مهمترین دلیل آتش سوزی هورالعظیم آب گیری سدهای ترکیه است ،گفت: این مناطق در آینده ای نزدیک تبدیل به کانون ریزگردها خواهند شد.

به گزارش اقتصادناب،عبدالله حاتمیان در گفت و گویی در خصوص دلایل آتش سوزی تالاب هورالعظیم در کشور عراق و ایران، گفت: شما حتما در جریان سد سازی های کشور ترکیه بر روی رودهای دجله و فرات هستید؛ کشور ترکیه مدت ها است که با سدهایی که بر روی این دو رودخانه ایجاد کرده کمر به خشک کردن هزاران هکتار از ارازی و تالاب های کشور عراق و ایران بسته است.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سد ایلیسو یکی از ۲ سد بزرگ پروژه سد سازی ترکیه است که به تازگی عملیات ساخت آن به پایان رسیده  و  خیلی زدتر از آنچه که ما فکر می کردیم آب گیری شده  که این اقدام خشکی تالاب هور العظیم را دوچندان کرده است.

وی ادامه داد: البته آتش سوزی یکی از ده ها معضلی است که بر اثر این اقدام ترکیه ایجاد شده و در آینده نیز ایجاد خواهد شد. وقتی که نی زارها خشک باشند نیازی به دخالت انسان نیست بلکه با گرمای هوا آتش می گیرند و فاجعه محیط زیستی درست می کند.

این نماینده مجلس در خصوص رها سازی آب در بخش عراقی هورالعظیم برای کنترل آتش گفت: ما آب از کجا باید بیاوریم که به بخش عراق رها کنیم، همیشه آب از قسمت عراق به ایران می آمده که آن هم توسط کشور ترکیه قطع شده است، این حرف مانند این است که بگوییم باران بیاوریم.

وی در مورد عوارض آینده آتش سوزی بیش از ۵۰ هزار هکتار از تالاب هورالعظیم، اظهار داشت: این اتفاق به تمام معنا یک فاجعه محیط زیستی است که بر مشکلات محیط زیستی این منطقه اضافه شده و مطمئن باشید در آینده ای نزدیک این مناطق تبدیل به کانون جدید گردوغبار خواهد شد و کل جنوب ایران را فرا خواهد گرفت./

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا