اخبار مهماقتصادیمجلسویژهپیشخوان

استیضاح وزیر اقتصاد با ۵۰ امضاء کلید خورد؛

استیضاح وزیر اقتصاد با ۵۰ امضاء کلید خورد؛

عدم مدیریت مناسب بازار سرمایه و بیمه یکی از محورهای ششگانه استیضاح کرباسیان

۵۰ نماینده مجلس طرح استیضاح آقای کرباسیان وزیر اقتصاد را در ۱۶ محور به هیات رییسه تقدیم کردند که بر این اساس این استیضاح به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع خواهد شد./ عدم مدیریت مناسب بازار سرمایه، گمرک، مالیات، بیمه و خزانه‌داری کشور یکی از محورهای شانزده گانه استیضاح است.

به گزارش اقتصادناب،یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از تقدیم طرح استیضاح وزیر اقتصاد به هیات رییسه با ۵۰ امضا خبر داد.

علی‌اصغر یوسف‌نژاد  اظهار کرد: ۵۰ نماینده مجلس طرح استیضاح آقای کرباسیان وزیر اقتصاد را در ۱۶ محور به هیات رییسه تقدیم کردند که بر این اساس این استیضاح به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع خواهد شد و این کمیسیون یک هفته برای بررسی موضوع با دعوت از وزیر مربوطه و استیضاح‌کنندگان مهلت دارد.

وی افزود: پس از پایان مهلت یک هفته‌ای، کمیسیون اقتصادی نظر خود را به هیات رییسه اعلام می‌کند و اگر در این مدت حداقل ۱۰ نفر در استیضاح باقی مانده باشند، استیضاح آقای کرباسیان در اولین جلسه علنی اعلام وصول می‌شود و پس از آن هم کاهش امضاها تاثیری در طرح آن ندارد، وزیر هم موظف است ظرف ۱۰ روز برای پاسخگویی در صحن مجلس حاضر شود.

یوسف‌نژاد محورهای شانزده‌گانه وزیر اقتصاد را به این شرح اعلام کرد:

عدم توانایی در تدوین و اعمال سیاست‌های اقتصادی و مالی کشور

ناتوانی در اداره امور اقتصادی کشور

عدم اعمال تکالیف قانونی در حوزه فعالیت‌های بانکی

عدم اجرای برنامه‌های اعلامی در زمان اخذ رای اعتماد از مجلس

عدم تدبیر لازم در سازماندهی اقتصادی کشور

عدم اجرای عادلانه نظام مالیاتی کشور به نحوی که بیشترین فشار مالیاتی به واحدهای تولیدی و اقشار کم درآمد وارد می‌شود

عدم توجه به اقتصاد مقاومتی

عدم تدوین و اجرای سیاست‌های اقتصادی مناسب در حمایت از تولید داخلی

عدم توانایی در مردمی‌سازی اقتصاد و تقویت توان تولید ملی

عدم توانایی در شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد کشور

عدم توانایی در افزایش ثروت عمومی

عدم مشارکت فعال در تنظیم سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی، اقتصادی و مالی کشور

عدم مدیریت مناسب بازار سرمایه، گمرک، مالیات، بیمه و خزانه‌داری کشور

عدم نظارت مالی صحیح بر صحت جریان عملیات مبادلات اقتصادی کشور

عدم برنامه‌ریزی صحیح جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی و بی‌توجهی به آن

 همچنین پاپی زاده از نامه تعدادی از نمایندگان از طیف های مختلف سیاسی به رییس جمهور خبر داد و گفت: با توجه به مدیریت ضعیف دولت در مسائل اقتصادی مجلس بارها به رییس جمهور و تیم اقتصادی دولت تذکرهای جدی داد؛ اما متاسفانه مدیریت خوبی بر بازار ارز و سیاست های پولی مشاهده نمی شود.

نمیانده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت باید تیم اقتصادی خود را اصلاح، بازسازی و ترمیم کند، افزود: در این راستا استیضاح وزیر اقتصاد به اتفاق تعدادی زیادی نماینده از طیف های مختلف به پیش برده می شود که امضاهای آن تکمیل شده و آماده تحویل به هیئت رییسه است.

مجلس برای  استیضاح وزرا دست نگه داشته تا پاسخ رییس جمهور دریافت شود

وی با اشاره به اینکه امروز جلسه ای با حضور طیف های سیاسی و فراکسیون های مختلف در حاشیه صحن علنی مجلس برگزار شد، ادامه داد:  در جمع بندی  جلسات مقررشد که پیش از ورود به بحث استیضاح وزرا مکاتبه ای با رییس جمهور انجام شود و از رییس جمهور در خواشت ترمیم کابینه توسط وی انجام شده و از نظرات کارشناسی اقتصاددانان صاحب نظر در این راستا استفاده کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه متنی توسط طیف های مختلف سیاسی خطاب به رییس جمهور تهیه می شود که امروز به دفتر دولت ارسال  خواهد شد، یادآور شد: فعلا برای  استیضاح وزرا  دست نگه داشته شده تا پاسخ ریس جمهور دریافت شود و اگر رییس جمهور پاسخ مثبتی در جهت رفع مشکلات مردم با ترمیم و بازسازی تیم اقتصادی دولت دادند مجلس نیز در جهت بهبود وضعیت فعلی به رییس جمهور کمک می کند.

مجلس به دنبال رفع مشکلات معیشتی مردم است

وی افزود: مجلس به دنبال رفع مشکلات معیشتی مردم است و تمام طیف های سیاسی روی این موضوع تاکید دارند که اولویت مجلس رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه رییس جمهور باید با موضع گیری منطقی تصمیم صحیحی را اتخاذ کند، ادامه داد: مجلس اعلام کرده که در کنار دولت برای حل مشکلات معیشتی مردم تلاش می کند؛ اما اگر دولت بخواهد بی تفاوت به تمام سیاست های اشتباه گذشته اقتصادی به فعالیت ادامه دهد مجلس اقدامات لازم خود را انجام می دهد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مجلس در این نامه به رییس جمهور درباره تمام موضوعات اتمام حجت می کند و اگر تیم اقتصادی دولت ترمیم نشود مجلس استیضاح وزرای اقتصادی را رقم می زند.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا