اخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

اثرات تکنولوژی زنجیره بلوکی در سودآوری شرکت‌های بیمه

اقتصادناب_هر یک از شرکت‌های بیمه باید راه‌های بکارگیری زنجیره بلوکی را در فرایندهای داخلی آزمون کند و همزمان با بالغ شدن این فناوری از آن بعنوان اهرمی در جهت یادگیری و سودآوری استفاده نماید.

به گزارش اقتصادناب،پتانسیل تکنولوژی زنجیره بلوکی برای برهم زدن و تغییرات گسترده در صنعت بیمه بسیار وسوسه کننده است. این فناوری شیوه اشتراک داده‌ها، رسیدگی به خسارت و جلوگیری از تقلب را دگرگون می‌کند. اما اکنون در روزهای اولیه این اکتشاف و پیاده سازی این فناوری در رادار شرکت‌های نوآور و پیش روی صنعت هستیم و تا پذیرش کلی آن فاصله داریم. اکنون زمان آن است که صنعت بیمه به طور گسترده با استارت آپ‌ها، و خبرگان نهادن ناظر صنعت همکاری کند تا به طور فعال چالش‌های بالقوه زنجیره بلوکی را در کاربردهای واقعی صنعت بیمه رصد کند.

هر یک از شرکت‌های بیمه باید راه‌های بکارگیری زنجیره بلوکیرا در فرایندهای داخلی آزمون کند و همزمان با بالغ شدن این فناوری از آن بعنوان اهرمی در جهت یادگیری و سودآوری استفاده نماید.

زنجیره بلوکی چیست؟

زنجیره بلوکی چیزی بیشتر از یک واژه رمزآلود و روی مد است. ( Buzzword واژه ای ست که در بین گروهی از مردم مد می‌شود و معنی آن دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد.) زنجیره بلوکی اثرات گسترده‌ای بر صنعت بیمه خواهد داشت، مانند سایر صنایع و کسب و کارها. این فناوری در واقع دفترکل توزیع شده همتا به همتاست که به آن بلوک گویند که تقریباً غیر قابل تباهی و دست کاری است. هر بلوک به بلوک قبلی پیوند دارد و نشان، تاریخ و داده دارد. این فرایند به طور کامل خود مدیریت است و نیازی به هماهنگی از طریق واسطه ندرد.

چگونه زنجیره بلوکی می‌تواند صنعت بیمه را متحول کند؟

متخصصین پیش بینی می‌کنند که حوزه های متعددی وجود دارد که زنجیره بلوکی می‌تواند صنعت بیمه را دگرگون کند. از آنجائیکه بلوغ کنونی فناوری زنجیره بلوکی مشابه بلوغ شبکه جهانی وب www در سال ۱۹۹۶ است، اینها در حال حاضر فرضیه‌های اولیه ای هستند، اما خیلی واضح است که پذیرش زنجیره بلوکی منجر به تغییرات عظیم خواهد شد و اثرات قابل توجهی خواهد داشت. در اینجا محتمل‌ترین اثرات زنجیره‌ بلوکی بر صنعت بیمه مرور می‌شود.

  • بهبود اعتماد

در صنایع خدمات مالی بحران اعتماد وجود دارد. حتی در بانک‌های بزرگ، بی اعتمادی وجود دارد که باعث تسری به همه کسب و کارها می‌شود. بی اعتمادی، هزینه‌های زیاد، و ناکارآمدی شرکت های بیمه باعث به وجود آمدن این سطح بالای کم بیمه‌گی است. به طور مثال فقط ۱۷% خانوارهای کالیفرنیا بیمه نامه زلزله دارند درحالیکه ریسک زلزله در این منطقه زیاد است. زنجیره بلوکی ایجاد اعتماد در مصرف کننده را تسهیل می کند چون باعث به وجود آمدن شفافیت می‌شود.

  • افزایش کارایی

هر کسی که تا به حال شرکت بیمه خود را عوض کرده باشد، می‌داند که چقدر مراحل ورود داده و اخذ پوشش بیمه ناکارآمد است. همچنین مشتری اغلب نگران داده‌های شخصی خود است. زنجیره بلوکی راه حلی برای افزایش کارآمدی و امنیت اطلاعات فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد که داده‌های شخص تسط خود فرد کنترل شود و در عین حال تایید اطلاعات در زنجیره بلوکی ثبت می‌شود. Tradle شرکتی است که در حال توسعه راه حل‌های زنجیره بلوکی برای داده‌های مشتری (KYC) است هدف این است که داده‌های KYC تایید شود و با امنیت کامل، بدون نیاز به ورود مجدد اطلاعات و تاییدهای مکرر به شرکت بیمه ارسال شود.

بهبود فرایند رسیدگی به خسارت از طریق قراردادهای هوشمند بیمه گذار و بیمه گر هریک در حال حاضر مسائلی دارند که می‌توانند با کمک زنجیره بلوکی و قراردادهای هوشمند برطرف کنند.

بیمه شدگان اغلب بیمه نامه را طولانی و گیج کننده درک می‌کنند، در عین حال شرکت‌های بیمه دچار معضل تقلب هستند. از طریق زنجیره بلوکی و قراردادهای هوشمند، هر دو طرف از مزایای شفافیت و پاسخگویی در فرایند خسارت بهر‌مند می‌شوند. این کار از طریق ثبت و تایید قراردادها در زنجیره بلوکی آغاز می‌شود. هنگامیکه یک خسارت ارسال می‌شود، زنجیره بلوکی تضمین می‌کند که صرفاً خسارت‌های معتبر پرداخت شود. کل شبکه درباره این حادثه مطلع می‌شوند و اگر ادعای خسارت متعدد بابت یک حادثه دریافت شود، به وضوح مشخص می‌شود. هنگامیکه معیارهای معینی برقرار شد، زنجیره بلوکی پرداخت خسارت را بدون دخالت انسان انجام می‌دهد، بنابراین امنیت و سرعت پرداخت خسارت به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.

  • تشخیص تقلب و پیشگیری از آن

یکی از مهمترین دلایلی که شرکت‌های بیمه باید زنجیره بلوکی را در نظر بگیرند، پتانسیل کشف و جلوگیری از تقلب است. بر طبق FBI در امریکا پیش بینی می شود که ۱۰-۵ درصد خسارت‌های درمانی تقلبی باشند. که بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار در سال است.

اعتبار سنجی در هسته تکنولوژی زنجیره بلوکی است و می‌تواند به طور غیر متمرکز مشتری، بیمه نامه و تراکنش‌ها را تصدیق کند. برای بهره‌مندی کامل از پتانسیل زنجیره بلوکی باید همکاری گسترده‌ای بین بیمه گران، تولیدکنندگان و مشتری و سایر طرفین وجود داشته باشد تا اطلاعات بیمه‌نامه ها را به اشتراک بگذارند، خرید محصولات را ثبت کنند و گزارش پلیس را  تایید کنند. تایید بلوکی خدمتی است که به کاربران کمک می‌کند تا کالای به سرقت رفته راچک کنند و تراکنش‌های متقابلانه را با استفاده از ذخیره اطلاعات تاریخی در کل زنجیره شناسایی کند.

همه شرکت‌های بیمه باید از امروز اقدام کنند و بدانند که زنجیره بلوکی چطور کار آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درحالیکه اثر دقیق زنجیره بلوکی بر دورنمای صنعت بیمه را باید در آینده ببینیم و بعداً مشخص می‌شود، اما همه در این موضوع توافق داریم که زنجیره بلوکی تغییر دهنده صنعت بیمه خواهد بود

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا