اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهصنعت،معدن و تجارتویژهپیشخوان

آیا دژ پسند ، دژی مستحکم در مقابل سیستم غیر شفاف خواهد شد؟

اقتصادناب_یک درخواست از وزیر اقتصاد:رسانه ها در مجمع بیمه ایران حضور یابند.وزیر اقتصاد در گام اول پیاده سازی شفافیت در شرکتهای دولتی و جهت عمل به وعده هایش می تواند به دلیل نزدیکی مجمع عمومی بیمه ایران شفاف سازی را از تنها شرکت دولتی صنعت بیمه اغاز کند و نشان دهد که بر خلاف وزراء پیشین عزمی جزم در تحقق وعده هایش دارد.

به گزارش اقتصادناب،طبق اخبار موجود مجمع بیمه ایران با تاخیر چندین ماهه قرار است هفته آینده برگزار شود اما اکنون که وزیر اقتصاد طی برنامه های راهبردی اش شفافیت اطلاعات را مورد توجه اکید قرار داده شاید فرصت مغتنمی باشد که جامعه رسانه ای از وزیر اقتصاد بخواهد تا در راستای اطلاع رسانی شفاف رسانه ها نیز در مجمع بیمه ایران حضور بهم رسانند.

چند وقت پیش بود که پور ابراهیمی ، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه ای تاکید کرد  بدون برگزاری مجمع بیمه ایران که بالاترین سهم را در صنعت بیمه دارد صنعت بیمه  نمی تواند از شفافیت لازم برخوردار باشد و شفافیت صنعت بیمه در گرو شفافیت بیمه ایران است.

این گفته های پورابراهیمی دلیلی است بر این مدعا که چگونه می توان انتظار داشت شرکتهای بیمه شفاف باشند ، وقتی نیمی از صنعت بیمه شفاف نیست.

سالهاست که بیمه ایران با زیان انباشته بیش از ۶۰۰۰ میلیاردی ، کسری ذخائر ، چالش مطالبات معوق و کاهش معنادار سطح توانگری مالی روبروست که بدون شک اگر عزمی بر شفافیت در زمان دولتهای مختلف وجود داشت، ازین چالش ها باید کاسته می شد.

فرهاد دژ پسند ، وزیر اقتصاد ، همچنین در خصوص شفافیت اطلاعات شرکتهای مختلف صراحتا اعلام کرده که در خصوص شرکت های دولتی نیز اصل بر افشای عمومی اطلاعات مالی از طریق سامانه کدال بورس خواهد بود ،در این جا این سوال مطرح می شود که آیا وزیر پیشنهادی وزارت اقتصاد مقید و معتقد به افشاء صورتهای مالی بیمه ایران است؟ اگرچه اشاره مستقیمی به این شرکت بیمه ای نداشته اما ذکر شرکتهای دولتی این استنباط را ایجاد می کند که در زمان وزارت دژپسند باید انتظار داشته باشیم که صورتهای مالی شرکتهای دولتی اعم از بانک و بیمه افشاء شود.

وی تصریح کرده ایجاد شفافیت، در بازارسرمایه برای شرکت های بورسی و فرابورسی و همچنین شرکت های دولتی و تابعه نهادهای عمومی غیردولتی می تواند به عنوان عامل کلیدی در کاهش سوء استفاده و کنترل تضاد منافع عمل کند.

البته لازم بذکر است که کدال سامانه ای برای افشاء صورتهای مالی و اطلاعات شرکتهای خصوصی است و باید دید منظور دقیق وزیر اقتصاد چه بوده است.

به هر روی به نظر می رسد ، وزیر اقتصاد در گام اول پیاده سازی شفافیت در شرکتهای دولتی و جهت عمل به وعده هایش می تواند به دلیل نزدیکی مجمع عمومی بیمه ایران شفاف سازی را از تنها شرکت دولتی صنعت بیمه اغاز کند و نشان دهد که بر خلاف وزراء پیشین عزمی جزم در تحقق وعده هایش دارد.

البته لازم بذکر است که شورای عالی بیمه به استناد ماده ۱۷ و در اجرای مواد ۵، ۴۳، ۵۵ ،۵۹ و ۶۳ قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری، قانون تجارت، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و آیین نامه اجرایی آن و مقررات مربوط در آیین نامه‌های مصوب شورای عالی بیمه و به منظور استقرار نظام حاکمیت شرکتی در صنعت بیمه، در جلسه مورخ ۲۵/۰۹/۱۳۹۳، «آیین نامه گزارشگری و افشای اطلاعات مؤسسات بیمه» را مشتمل بر ۱۲ ماده  تصویب کرد.
در راستای این مصوبه بیمه ایران نیز مانند سایر شرکتهای بیمه خصوصی موظف به اطلاع رسانی صورتهای مالی خود است که تا کنون این ایین نامه به طور کامل در صنعت بیمه  اجرائی نشده است.

گفتنی است ، بیمه ایران هر ساله با توجه به آنچه که در مجمع تصویب می شود ملزم به انتشار برخی اطلاعات خود در روزنامه رسمی است در این راستا اطلاعاتی از این شرکت بیمه ای در روزنامه اطلاعات ۲۵ مرداد سال ۹۶  منتشر شده است،  ؛ اما تاکید می شود که آنچه مد نظر این نوشتار است صورتهای مالی به همراه پیوستها و توضیحات تکمیلی  است که شامل سرفصلهای مختلف و گزارش حسابرس می باشد، مانند انچه که شرکتهای بیمه خصوصی در کدال منتشر می کنند،تنها در این زمان است که می توان در نحوه عملکرد واقعی این شرکت بیمه ای إظهار نظر کرد.

این روزها رسانه ها و شبکه های اجتماعی توانسته اند نقش بی بدیلی در الزام دولتمردان به پیاده سازی شفافیت ایفاء کنند که نمونه آن در خصوص ضرورت افشاء اسامی اعضاء هیات مدیره شرکتهای زیر مجموعه شستا مشاهده شد که در نهایت به اعلام اسامی از سوی وزارت کار انجامید.

همچنین بنیاد مستضعفان نیز در پی فشار رسانه ها اقدام به انتشار صورتهای مالی مجموعه های خود کرد پس چه خوب است که این اقدامات که با هدف شفاف سازی و جلوگیری از فساد انجام می شود در سایر شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی نیز تسری یابد.

در این راستا از شرکت بیمه ایران و سایر شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که صورتهای مالی شان انتشار عمومی نمی یابد، می خواهیم صورتهای مالی خود و در گام بعد یادداشتهای همراه را (با رعایت فقط و فقط ملاحظات امنیتی و تحریمی) منتشر کنند.

اکنون وقت عمل است و باید دید فرهاد دژپسند ، دژی مستحکم در مقابل سیستم غیر شفاف خواهد شد؟

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا