اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهویژهپول وسرمایهپیشخوان

معاون بیمه مرکزی اعلام کرد: جزئیات شیوه فعالیت صندوق بیمه حوادث طبیعی

اقتصادناب_معاون بیمه مرکزی گفت: برای پوشش بیمه‌ای خسارت حوادث طبیعی، شرکت‌های بیمه باید به میزان مبلغ حق بیمه دریافتی تعهد بدهند و دولت مابه التفاوت را جبران کند.

به گزترش اقتصادناب رحیم مصدق گفت: فراگیر بودن و عام بودن خسارت بیمه طبیعی یکی از مسائل مهم و ضروری در پوشش بیمه حوادث بوده و پوشش بیمه‌ای در حوادث طبیعی مستلزم مشارکت هم دولت هم حاکمیت است.
وی افزود: علاوه بر بیمه نامه‌های رایج، صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی ۱۶ سال است که در دستور قرار گرفته که به دلایل مختلف از جمله بار مالی، هنوز به سرانجام نرسیده است.
معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی تصریح کرد: شرکت‌های بیمه در سال‌های اخیر پوشش‌های بیمه حوادث طبیعی را در کنار بیمه‌های رایج، ارائه می‌کنند.
مصدق گفت: برای بیمه حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله در شهرهایی با وسعت کلان، شرکت‌های بیمه‌ای باید به میزان مبلغ بیمه ایفای تعهد کنند که دولت نیز باید در تأمین ما به التفاوت مبلغ بیمه همکاری کند.
معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی گفت: محاسبات ما در بیمه مرکزی نشان می‌دهد اگر برای هر حادثه طبیعی ۳۰ میلیون تومان حق بیمه در نظر گرفته شود حق بیمه برای خانه ۱۰۰ هزار تومان در سال خواهد بود که هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان حق دولت از سهم بیمه و هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هم برای سرمایه اولیه صندوق پیشنهاد شده است که در مجموع ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان حق بیمه حوادث طبیعی است.
عضو هیأت عامل بیمه مرکزی توضیح داد: با پیش بینی مجلس باید صندوق بیمه یک سرمایه اولیه داشته باشد که ۵۰ هزار میلیارد تومان برای سرمایه اولیه صندوق مبلغ بسیار پایین است. همچنین پیش بینی شده اگر در حادثه‌ای حوادث به حدی بود که فراتر از مبلغ صندوق بود، دولت باید تقبل کند که با توجه به تحریم ممکن است با مشکل مواجه شویم.
وی ادامه داد: شرکت‌های بیمه و تجارت بازرگانی در دنیا هم تمایل زیادی برای بیمه حوادث ندارند و برای این کار از صندوق جبران حوادث طبیعی استفاده می‌شود و شرکت‌های بیمه در کنار صندوق فعالیت می‌کنند.
مصدق خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین آمار ۶۱ هزار پرونده خسارت سیل در شرکت‌های بیمه تشکیل شده است. برخی نهادها و سازمان‌ها منازل مسکونی تحت پوشش را بیمه کرده اند و این موجب شده که بسیاری از منازل روستایی شامل بیمه خسارت شوند.
وی با بیان اینکه ۲۷ هزار پرونده تخمین خسارت شده اند، تصریح کرد: منازل بیمه شده تا سقف مشخص تا ۱۰ الی ۳۰ میلیون تومان بیمه بوده اند که شرکت‌های بیمه تا سقف مشخص شده پرداخت خسارت را تقبل می‌کند.
مصدق اظهار داشت: شرکت بیمه بر اساس ارزش روز بیمه را انجام نمی‌دهد فقط هزینه بازسازی بیمه می‌شود که برای یک آپارتمان صد متری مبلغ حدود ۲۰۰ میلیون تومان خواهد بود. در دنیا هم در حوادث طبیعی میانگین ۳۰ درصد خسارت‌ها از محل پوشش‌های طبیعی جبران می‌شود.
معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی گفت: شرکت‌ها برای پوشش همگانی بیمه در حوادث طبیعی باید اتکای مالی خوبی داشته باشد و ما به التفاوت مبلغ خسارت را دولت باید همراهی و کمک کند.
وی اعلام کرد: پیشنهاد ما به دولت برای پرداخت حق بیمه در قبض برق ماهیانه ۵ هزار تومان بوده است که منتظر جواب دولت و مجلس هستیم. مصدق با بیان اینکه صندوق بیمه در صورت تشکیل حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و طوفان را پوشش خواهد داد، اظهار داشت: تمام منازل مسکونی که در سیل خسارت دیدند ۹۰ هزار واحد بوده در حالی که آمار بیمه شدگان اختیاری از این تعداد ۱۰ درصد بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا