اخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبیمهمقالاتپول وسرمایهپیشخوان

عدم نیاز به تاسیس مرکز ملی مدیریت ریسک

 

اقتصادناب_انتشار و واکاوی اظهارات مشاور رئیس کل بیمه مرکزی در امور مدیریت ریسک در سایت خبری ریسک نیوز با محوریت تاسیس مرکز ملی مدیریت ریسک در زیر مجموعه بیمه مرکزی اهدافی را دنبال می نماید که در حیطه وظایف خدمات قابل ارائه توسط شرکت های بخش خصوصی و فعالان حقیقی این حوزه است. تاسیس این مرکز نه تنها مشکلی از مشکلات مضمن صنعت بیمه را حل نمی نماید بلکه به پیچیدگی ها و چالش های آن خواهد افزود. تاسیس این مرکز به مانند اینستکه نهادهای دولتی دیگر در صدد تاسیس مراکز مشابه با عناوینی مثل مرکز ملی مدیریت دانش، مرکز ملی مهندسی ارزش، مرکز ملی ارتباط صنعت با دانشگاه و … بر آیند. تقویت نقش بیمه مرکزی در حوزه ظرفیت سازی با محوریت مدیریت ریسک به منظور ارتقا دانایی ملی از طریق تاسیس مرکز ملی مدیریت ریسک در حالیکه پژوهشکده بیمه و نیز ظرفیت های بالقوه دیگری در کشور وجود دارد، اقدامی اشتباه و مشکل ساز است. مسئولین مرتبط در بیمه مرکزی به جای اینکه به بازبینی سیاست ها و راهبردهای بیمه مرکزی و پژوهشکده بیمه با محوریت تقویت نقش مدیریت ریسک در صنعت بیمه بپردازند به فکر تاسیس مرکزی هستند که با ارائه خدمات مشاوره ای و آموزشی نه تنها موازی کاری با پژوهشکده بیمه مرکزی و دیگر مراکز علمی و آموزشی را در پی خواهد داشت بلکه نقش فعالان بخش خصوصی در این حوزه را هم کمرنگ تر از قبل خواهد نمود. از مشاور رئیس کل بیمه مرکزی در حوزه مدیریت ریسک باید سوال شود که در کدام کشورها چنین مراکزی توسط دولت ها ایجاد شده ؟ اهداف، راهبردها و شرح وظایف آنها چیست ؟ و در پایان دستاوردهای اجرای این طرح ها (هزینه و فایده) برای بیمه گذاران و بیمه گران چه بوده ؟ باید به این مهم توجه نمود که تقویت باور و فرهنگ مردم از مقوله مدیریت ریسک با تاسیس مرکز ملی مدیریت ریسک دست یافتنی نیست و تقویت این باور پیش نیازهایی دارد که در صورت ادامه روند کنونی، صنعت بیمه قادر به پیدا نمودن راهکارها برای حل چالش ها و مشکلاتش در این حوزه نخواهد بود.

بحث در خصوص هزینه و فایده تاسیس مرکز ملی مدیریت ریسک در زیر مجموعه بیمه مرکزی برای بیمه گران و بیمه گذاران و نیز مقایسه اینگونه طرح ها در گستره بین الملل موضوع بسیار مهم و ضروری است که نگارنده این یادداشت آمادگی دارد تا در نشستی تخصصی با مسئولین مربوطه در بیمه مرکزی و مسئولین سندیکای بیمه گران ایران به آنها بپردازد و نتایج آن را بطور شفاف و دقیق به اطلاع مردم و مسئولین برساند.

مشاور رئیس کل بیمه مرکزی باید پاسخگوی عملکرد چند ساله اش در پست مدیرکلی توسعه مدیریت ریسک بیمه مرکزی باشد. جهت اطلاع مخاطبین باید عرض کنم که رییس انجمن مهندسی دریایی ایران ۳ سال پیش نامه ای در خصوص ضرورت توجه فوری بیمه گران به مدیریت ریسک در بیمه های دریایی در قالب برگزاری دوره های آموزشی توسط انجمن مهندسی دریایی ایران نوشت و تقدیم رئیس کل بیمه مرکزی نمود ایشان هم نامه را ارجاع دادند به معاون مربوطه و در نهایت مدیرکل اسبق توسعه مدیریت ریسک بیمه مرکزی. فلذا با توجه به پیگیری های مکرر انجمن، آیا تا به امروز مدیرکل سابق و مشاور فعلی رئیس کل بیمه مرکزی در امور مدیریت ریسک، پاسخی به نامه این انجمن علمی در حوزه دریا داد؟

رضا محمد علی بیگی – پژوهشگر و مدرس مدیریت ریسک و بیمه های دریایی

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا