اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

جزئیات بیمه شاغلان فضای مجازی

اقتصادناب_ رئیس گروه تعمیم بیمه‌های اجتماعی و انتقال حق بیمه سازمان تامین اجتماعی ساز و کار بیمه کسب و کارهای مجازی را اعلام کرد.

به گزارش اقتصادناب به نقل از پانا ،ابراهیم شهابی درباره آخرین اقدامات سازمان تأمین اجتماعی برای پوشش بیمه‌ای کسب و کارهای نوین اظهار کرد: با اتحادیه کسب و کارهای مجازی موافقت‌نامه‌ای امضا کرده‌ایم که طبق آن افرادی که در این بخش اشتغالدارند، تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند. مصوبات اجرای این برنامه نیز از هیات مدیره تأمین اجتماعی اخذ شده است و بخشنامه اجرای آن نیز صادر شده است.

رئیس گروه تعمیم بیمه‌های اجتماعی و انتقال حق بیمه سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه هنوز هیچ کسب و کار نوینی از سوی تأمین اجتماعی بیمه نشده است، گفت: هم‌اکنون منتظر اجرای سیستم‌های مکانیزه این برنامه هستیم تا در اولین فرصت اجرا شود و اولین گروهی که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند، تاکسی‌های اینترنتی خواهد بود.

وی تصریح کرد: محدودیتی برای پوشش بیمه‌ای کسب و کارهای نوین یا مجازی وجود ندارد و به محض اینکه این برنامه در واحدهای تأمین اجتماعی قابلیت اجرا داشته باشد، تمام افرادی که در این بخش اشتغال دارند طبق مکانیسمی که تعریف شده است مشمول بیمه می‌شوند.

شهابی درباره سهم بیمه کسب‌ و کارهای نوین نیز توضیح داد: درباره افرادی که کارفرما دارند، ۷ درصد از سهم بیمه از سوی بیمه‌شده پرداخت می‌شود و ۲۰ درصد را نیز کارفرما می‌پردازد و اگر فرد مشمول قانون کار باشد نیز کافرما ۳ درصد برای بیمه بیکاریپرداخت می‌کند اما در بیشتر کسب و کارهای مجازی با توجه به اینکه کافرمایی و رابطه مزدبگیری وجود ندارد، این افراد باید کل حق بیمه را خودشان پرداخت کنند.

وی افزود: حق بیمه‌ای که برای افراد شاغل در کسب و کارهای نوین تعیین شده است همان نرخ ۲۷ درصد است و چون این افراد مشمول قانون کار نیستند، ۳ درصد حق بیمه کاری را پرداخت نمی‌کنند.

رئیس گروه تعمیم بیمه‌های اجتماعی و انتقال حق بیمه سازمان تامین اجتماعی درباره زمان اجرای بیمه کسب و کارهای نوین نیز گفت: دنبال سیستم مکانیزه‌ای برای شروع بیمه کسب و کارهای نوین هستیم که در اسرع وقت اجرا شود، البته نمی‌توان زمانی را برای آن در نظر گرفت اما پایلوت آن در یکی از شعب استان تهران اجرا می‌شود و سپس در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا