اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهمناسبتیویژهپیشخوان

برنامه ای برای افزایش سهم بیمه های زندگی نداریم

به گزارش اقتصادناب دکتر تاجدار با اشاره به عملکرد ۱۰ ماهه بیمه البرز در سال ۱۳۹۷ گفت: ما در این ۱۰ ماهه ۲۱۰۰ میلیارد تومان صدور حق بیمه و ۱۴۶۰ میلیارد تومان خسارت پرداختی داشتیم. همچنین در ترکیب پورتفوی بیمه البرز ۳۴ درصد بیمه درمان، ۲۳ درصد شخص ثالث، آتش سوزی ۷ درصد، باربری ۴.۷ درصد، مهندسی سه درصد، نفت و گاز سه درصد و بیمه عمر سه درصد است.

وی در مورد تصمیم اخیر بیمه مرکزی مبنی بر راننده محور کردن بیمه شخص ثالث گفت: اساسا فرمایشات رئیس بیمه مرکزی در این مورد متین و روزآمد دنیا است، در دنیا دیگر ماشین را بیمه نمی‌کنند و حق بیمه به واسطه سابقه راننده پرداخت می‌شود. مثلا همسر یک فرد نمی‌تواند از خودروی شوهر استفاده کند مگر آنکه اطلاعات آن به شرکت بیمه داده شود و اگر سابقه مناسبی داشته باشد می‌تواند به عنوان راننده دوم استفاده کند، باید در نظر گرفت که در سال ۱۶ هزار کشته در تصادفات داریم که از این میزان تنها هشت درصد بیمه شده‌اند و راننده محور شدن می‌تواند کمک‌رسان در این راستا باشد.

مدیر عامل بیمه البرز با مقایسه عملکرد این شرکت بیمه در قبل و بعد از انقلاب گفت: اساسا فلسفه تشکیل بیمه البرز پوشش بیمه‌های باربری بوده است و قبل از انقلاب نیز معروف به این بود که صادرکنندگان و واردکنندگان بیشتر از آن استفاده می‌کنند. بیمه البرز در سال ۵۷ تقریبا ۱۵ درصد از سهم بازار را در اختیار داشته است که با توجه به وجود شرکت‌های بیمه بزرگ در آن زمان این سهم قابل توجه بوده است. بعد از انقلاب نیز با توجه به مباحثی مانند ادغام‌ شرکت‌ها، سهم ما امروزه به ۶.۷ درصد رسیده است. البته با توجه به سیاست‌های بیمه البرز به دنبال افزایش سهم خود به هر قیمتی نیستیم.

تاجدار در مورد سرمایه‌گذاری این شرکت بیمه گفت: امروزه بیمه البرز حدود ۵۴۰ میلیارد تومان در بازار بورس، ۶۲۰ میلیارد تومان به شکل سپرده‌های بانکی و ۴۰ هزار مترمربع از ۹۵ هزار متر مربع ساختمان در دست اجرا را سرمایه‌گذاری کرده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد پرداخت خسارت های سنگین این شرکت بیمه گفت : پرداخت خسارت سنگین ما شامل ۷۵ میلیارد تومان برای خسارت سانچی، ۶۳ میلیارد تومان برای کشتی الکساندر پانامکس و ۶۳ میلیارد تومان برای زلزله زدگان کرمانشاه است که مجموع آنها بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان می‌شود و کمتر شرکت بیمه‌ای توان پرداخت سه فقره سنگین را دارد.

تاجدار در مورد دلیل انصراف شرکت آلمانی از خرید سهام شرکت بیمه البرز گفت: ما تقریبا ۱۰ یا ۱۱ جلسه برای این منظور با شرکت آلمانی برگزار کردیم که منجر به نتیجه نشد و این شرکت از خرید سهام انصراف داد، سهامداران دولتی و شبه دولتی بیشترین تاثیر را در این انصراف داشته‌اند.

وی با بیان اینکه در کوتاه مدت برنامه‌ای برای افزایش سهم بیمه عمر نداریم، گفت : اعتقاد ما بر این است که در شرایط تورمی نسبت به گسترش بیمه عمر دست به عصا حرکت کنیم چون گسترش آن ریسک بزرگی را متوجه شرکت می‌کند و تمایل داریم در این موضوع آهسته و پیوسته حرکت کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا