اخبار مهماقتصادیبانک و بورسصنعت،معدن و تجارتویژهپیشخوان

بازدهی ۴ درصدی شاخص فرابورس در دومین ماه بهار

به گزارش اقتصاد ناب، در جریان معاملات فرابورس ایران، طی ۲۲ روز کاری اردیبهشت‌ماه به طور میانگین روزانه ۲۶۹ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۹۴۸ میلیارد ریال در بازارهای نه‌گانه فرابورس ایران نقل‌وانتقال یافته است که در این میان بیست و چهارمین روز این ماه با میزبانی از دادوستد یک هزار و ۷۴ میلیون ورقه رکورددار بیشترین حجم در بین روزهای معاملاتی اردیبهشت بود. همچنین ارزش مبادلات روزانه فرابورس در بیست‌وششم ماه جاری به بیشترین میزان طی ماه جاری یعنی ۳ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال رسید.

در مجموع در ماهی که گذشت دادوستد ۵ هزار و ۹۰۹ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۲ هزار و ۸۵۴ میلیارد ریال در ۶۹۳ هزار نوبت معاملاتی انجام شد که حاکی از افزایش ارزش معاملات و کاهش حجم آن نسبت به اردیبهشت‌ماه سال گذشته است.

بر این اساس معامله‌گران در ماه گذشته در بازار اول ۳۶۹ میلیون سهم به ارزش ۵۹۳ میلیارد ریال و در بازار دوم دو هزار و ۲۷۷ میلیارد ریال را جابه‌جا کردند.

بازار پایه نیز میزبان نقل‌وانتقال سه هزار و ۱۰۵ میلیون سهم به ارزش سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال بود و در این بازار در حالی معاملات «تابلو پایه الف» با حدود ۵۰ درصد رشد حجم و ارزش مواجه شد که در تابلو مبادلاتی «پایه ب» کاهش ۴۱ و ۷۲ درصدی حجم و ارزش معاملاتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رقم خورد.

همچنین مبادلات سهام توسط اشخاص حقوقی و سرمایه‌گذاران نهادی در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز به تغییر مالکیت ۴ میلیون ورقه به ارزش ۱۵ میلیارد ریال انجامید.

از سوی دیگر بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس با رشد ۶۵ درصدی در حجم و افزایش ۷۶ درصدی ارزش مبادلات، یک ماه کاری سبز را پشت سر گذاشت و بدین ترتیب طی دومین ماه سال جاری میزبان دادوستد ۱۵۴ میلیون ورقه به ارزش ۳۳ هزار و ۸۳۱ میلیارد ریال بود.

اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن نیز نسبت به اردیبهشت‌ماه ۹۶ با استقبال چشم‌گیری از سوی معامله‌گران روبه‌رو شدند به طوری که با دادوستد ۳۵ میلیون ورقه بدهی به ارزش نزدیک به ۳۱ میلیارد ریال حجم و ارزش مبادلات اوراق بدهی نزدیک به دو برابر شد.

همچنین افزایش ۵۷ و ۸۳ درصدی حجم و ارزش مبادلات تابلو صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در پی دادوستد ۱۱۷ میلیون ورقه ETF به ارزش یک هزار و ۶۷۶ میلیارد ریال رقم خورد.

علاوه بر این خریداران و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن به معامله ۱.۹ میلیون ورقه تسه به ارزش یک هزار و ۲۱۸ میلیارد ریال مبادرت کردند که رشد ۴۲ درصدی را در حجم و افزایش ۲۵ درصدی را در ارزش مبادلاتی این اوراق به همراه داشت.

در میان معاملات خرد بازار سهام نیز گروه محصولات شیمیایی با ثبت ارزش یک هزار و ۳۱۹ میلیارد ریالی و در نتیجه در اختیار گرفتن ۱۶ درصد از ارزش کل این معاملات، در صدر جدول ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت قرار گرفت.

در جایگاه‌های دوم تا چهارم نیز نام گروه‌های فلزات اساسی، انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و سرمایه‌گذاری‌ها به ترتیب با سهم ۱۴، ۹ و ۷ درصدی از ارزش کل به چشم می‌خورد. در مجموع ارزش معاملات خرد بازار سهام طی ماه جاری به ۸ هزار و ۳۰۵ میلیارد ریال رسید.

این گزارش می‌افزاید: شاخص کل فرابورس ایران هم در دومین ماه کاری سال ۹۷ با رشد ۴۳ واحدی و قرارگیری در ارتفاع ۱۱۰۷ واحدی، بازدهی خود را طی دوره یک‌ماهه به ۴ درصد و از ابتدای سال به یک درصد رساند.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا