اخبار مهماصفهاناقتصادیصنعت،معدن و تجارتویژهپیشخوان

اصفهان می‌تواند در گرجستان کارخانه‌های تولیدی تأسیس کند

سفیر گرجستان در ایران با تأکید بر اینکه کشور گرجستان در مقابل فشار برای تحریم‌ها علیه ایران عقب‌نشینی نمی‌کند، گفت: تحریم‌های ایران را می‌توانیم به‌صورت رسمی حل کنیم

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد ناب به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، ایوسب چاخواشویلی در دیدار با استاندار اصفهان اظهار داشت: از اینکه جمهوری اسلامی ایران تمامیت ارضی کشور گرجستان را به رسمیت شناخته است قدردانی می‌کنیم و ما همواره در مجامع بین‌المللی از ایران دفاع خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه تحریم‌های ایران را می‌توانیم به‌صورت رسمی حل کنیم، افزود: میدان سیاسی چهارجانبه را با ایران، ترکیه و آذربایجان آغاز کرده‌ایم و در قرارداد سه‌جانبه ایران، آذربایجان و گرجستان میدان اقتصادی جدیدی ایجاد خواهد شد.

سفیر گرجستان در ایران با تأکید بر اینکه کشور گرجستان در مقابل فشار برای تحریم‌ها علیه ایران عقب‌نشینی نخواهد کرد، افزود: به‌زودی بانک ایرانی در گرجستان تأسیس خواهد شد و با توجه به افزایش تعداد گردشگران، پروازهای مستقیم بیشتری بین شهرهای بزرگ ایران با تفلیس برقرار خواهد شد.

وی با بیان اینکه باید سیستم سرمایه‌گذاری ایرانیان در تفلیس و گرجستان پوشش داده شود تا به شکل سیستماتیک صورت پذیرد، اظهار داشت: تمام مبادلات گرجستان به‌صورت الکترونیک انجام می‌پذیرد و دولت الکترونیک در این کشور به‌صورت واقعی در حال انجام است.

چاخواشویلی بر فعال‌تر شدن اتاق‌های بازرگانی دو کشور تأکید کرد و افزود: توان و پتانسیل اصفهان به‌خصوص در بخش صنعت بسیار بالاست و می‌تواند سرمایه‌گذاری‌های بالایی در این بخش در گرجستان صورت گیرد.

وی با بیان اینکه دو کشور بایستی بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری تشویق و راهنمایی کنند، اضافه کرد: در این راستا فراهم کردن بستر لازم برای حضور سرمایه‌گذاران باید توسط حکومت و دولت و استانداری‌ها صورت گیرد و باید سرمایه‌گذاری دو طرفه را شاهد باشیم.

سفیر گرجستان در ایران با اشاره به اینکه کشور گرجستان در حال پیوستن به اتحادیه اروپاست، افزود: این امر می‌تواند در روابط ایران با اتحادیه اروپا مؤثر باشد و همچنین با توجه به تجارت آزاد گرجستان با اتحادیه اروپا می‌تواند موجب حذف تعرفه برای صادرات محصولات ایران باشد و باید ایران از این موقعیت استفاده کند.

اصفهان می‌تواند در گرجستان کارخانه‌های تولیدی تأسیس کند

محسن مهرعلیزاده در دیدار سفیر گرجستان اظهار داشت: ایران همیشه از تمامیت ارضی گرجستان دفاع کرده و می‌کند.

وی با بیان اینکه سیستم جذب سرمایه‌گذار در کشور گرجستان بسیار فعال است، افزود: سرعت ثبت شرکت‌ها و تقاضا برای سرمایه‌گذاری‌ها بسیار خوب است و هدف‌گذاری‌های مناسبی در این کشور صورت پذیرفته است و زمینه برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در گرجستان فراهم هست.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان آماده‌ ورود به کریدور همکاری‌های اقتصادی موردنظر وزارت خارجه است، افزود: می‌توانیم به شکل سیستماتیک فعالیت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ را آغاز کنیم و معتقدم اصفهان مناسب‌ترین محل و استان برای این امر است.

وی با تأکید بر اینکه اصفهان می‌تواند به‌صورت مطلوب و گسترده مراودات کاملی را با گرجستان داشته باشد، افزود: باید سرمایه‌گذاران ایرانی و گرجی مراودات مستقیم داشته باشند و اتاق بازرگانی بهترین مسیر برای رسیدن به این موضوع است، چرا که اتاق‌های بازرگانی مجلس‌های اقتصادی کوچک در کشورها هستند.

مهرعلیزاده با بیان اینکه منطقه آزاد گرجستان می‌تواند نقش مهمی در نیل به این اهداف داشته باشد، افزود: تجار و سرمایه‌گذاران با بررسی بازارها می‌توانند با سرمایه‌گذاری در گرجستان به بازارهای اروپا راه پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: اصفهان نه‌تنها می‌تواند در گرجستان صنایع بسته‌بندی داشته باشد بلکه می‌تواند در این کشور کارخانه‌های تولیدی تأسیس کند و محصولات خود را به اروپا صادر کند.

استاندار اصفهان با اشاره به شرایط خوب استان اصفهان در زمینه تأسیس کارخانجات تولیدات تجهیزات ساختمانی، صنایع فلزی و لوازم‌خانگی در گرجستان، افزود: اصفهان در این زمینه‌ها پیشتاز است و توسعه‌ روابط اقتصادی می‌تواند موجب پایداری روابط همه‌جانبه باشد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا