اخبار مهماقتصادی

احتمال تغییر در نحوه احراز صلاحیت روسای شعب بر اساس آیین نامه ۹۰

بر اساس ارایه پیشنهادات به نهاد ناظر؛

اقتصادناب_قبولی کارکنان کلیدی در مصاحبه های تخصصی بیمه مرکزی مطابق ایین نامه ۹۰ الزامی است که گویا با ارایه برخی پیشنهادات و در صورت موافقت نهاد نظارتی ، قبولی روسای شعب نیز مانند کارکنان کلیدی در مصاحبه هاو آزمونهای تخصصی بر اساس ایین نامه ۹۰ بیمه مرکزی الزامی خواهد شد.

به گزارش اقتصادناب بر اساس ارایه این پیشنهادات  و در صورت تصویب آن ، احراز صلاحیت حرفه ای روسای شعب شرکتهای بیمه مطابق با شاخص های مدیران کلیدی به لحاظ طی مصاحبه های تخصصی  توسط نهاد نظارتی کلید زده خواهد شد.

در حال حاضر در کل صنعت بیمه ۱۲۶۷ شعبه وجود دارد و از انجا که کارکرد شعب در نحوه ارتباط با نمایندگان و جذب پرتفوی های سوداور اهمیت بسزائی دارد در این راستا انتصاب روسای دارای صلاحیت و شایستگی حرفه ای اهمیت می یابد.

بالع بر ۱۲۶۷ شعبه فعال در صنعت بیمه فعالیت می کنند که بیمه ایران با ۲۰۹شعبه فعال بالاترین تعداد شعب را داراست.

پس ار بیمه ایران، بیمه آسیا با ۱۰۰ شعبه، بیمه پاسارگاد با ۸۴ شعبه ، بیمه دانا با ۷۵ شعبه، بیمه پارسیان با ۶۴ شعبه، بیمه معلم با ۶۳ شعبه ، بیمه نوین با ۵۹ شعبه ، بیمه البرز با ۵۶ شعبه، بیمه کارافرین با ۵۵ شعبه ، بیمه سینا با ۵۳ شعبه ، ده شرکت دارای بالاترین میزان شعب محسوب می شوند.

گفتنی است در حال حاضر طبق ایین نامه ۹۰ صلاحیت کارکنان شرکتهای بیمه در دوبخش کلیدی و عملیاتی مورد بررسی قرار می گیرد .
: ماده ۲ این ایین نامه تاکید می دارد افراد موضوع این آیین نامه باید از صلاحیت های عمومی و حرفه ای زیر برخوردار باشند

۱– نداشتن سوء پیشینه کیفری موثر و سابقه ارتکاب یا معاونت در یکی از جرائم ارتشاء، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی و عمومی، جعل و تزویر، تدلیس، پولشویی، تبانی و یا مداخله در معاملات دولتی و اخلال در نظام اقتصادی و جرایم موضوع ماده ۶۴ قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری.

۲– نداشتن سوء شهرت.

۳– نداشتن سابقه نقض فاحش قوانین و مقررات بیمه­ ای در صنعت بیمه به تشخیص هیئت عامل بیمه مرکزی.

۴– داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی از دانشگاه­های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.

۵–  ای مفیدداشتن مدرک تحصیلی مرتبط و حداقل تجربه حرفه­ :
۶– قبولی کارکنان کلیدی در مصاحبه تخصصی بیمه مرکزی.

همانطور که مشخص است قبولی کارکنان کلیدی در مصاحبه های تخصصی بیمه مرکزی الزامی است که گویا با ارایه برخی پیشنهادات در صورت موافقت نهاد نظارتی ، قبولی روسای شعب نیز مانند کارکنان کلیدی در مصاحبه هاو آزمونهای تخصصی بیمه مرکزی الزامی خواهد  شد.

طبق ایین نامه ۹۰ برای کارکنان عملیاتی شامل سرپرست مطثقه ، رئیس شعبه و رئیس مجتمع دارا بودن مدرک در رشته های بیمه ، امار ، اقتصاد ، حسابداری ، مالی ، مهنسی صنایع و فناوری اطلاعات کفایت می کند ، در حالیکه در بند ۶ ماده ۲ فصل دوم ایین نامه ۹۰ به ضرورت قبولی کارکنان کلیدی در مصاحبه بیمه مرکزی اشاره شده است.
پیشنهاد دهندگان معتقدند، در حالیکه تعداد زیادی نماینده  که طی دوره های اموزشی و ازمونهای ورودی برای انها ضروری است تحت مدیریت روسای شعب فعالیت می کنند در این راستا طی ازمون و مصاحبه های تخصصی برای مدیریت شعب نیز ضروری به نظر می رسد.
به نظر می رسد در صورت بررسی و در نهایت مصوب شدن این پیشنهادات، بندی در ایین نامه ۹۰ حهت ضرورت شرکت روسای شعب در ازمونهای مورد نظر بیمه مرکزی اضافه خواهد شد.
احتمالا با پذیرش این پیشنهاد از سوی بیمه مرکزی، نحوه برگزاری این ازمونها و مصاحبه های تخصصی مشخص خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا