اجتماعیاخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

وضعیت اجرای “حاکمیت شرکتی” در صنعت بیمه یک سال پس از ابلاغ

به گزارش اقتصاد ناب همزمان با افزایش تعداد شرکت های بیمه در اوایل دهه ۸۰ و گسترش رقابت بین آنها و همین طور ورود شرکتهای بیمه با سهامداران خصوصی به بازار سرمایه، فضای کسب و کار در بازار بیمه تحت تاثیر قرار گرفت و نیاز به روشها و الزامات جدید اداره شرکتها را دو چندان کرد.

در این شرایط برخی شرکتهای نوپا از فرصت به دست آمده و خلاء قانونی، سوءاستفاده کرده و بنگاه اقتصادی خود را با اعمال سلیقه در انتخاب مدیران سفارشی و غیرتخصصی، ارائه نرخهای غیرفنی و در نظر گرفتن منافع شخصی اداره کردند؛ در حالی که شرکت بیمه با تعهدات بلند مدت مشتریان سر وکار دارد و باید ساختار محکم و ضابطه مندی داشته باشد.

این مسئله تا جایی پیش رفت که صدای سهامداران برخی شرکتهای بیمه و بیمه گزاران را درآورد و نهاد ناظر را بر آن داشت تا راهکاری در این زمینه بیاندیشد. خرداد سال گذشته بود که شورای عالی بیمه پس از بررسی وضعیت شرکتهای بیمه و برگزاری جلسات مختلف و آسیب شناسی در این زمینه، “آئین نامه حاکمیت شرکتی در موسسات بیمه” را به تصویب رساند.

طبق این آیین نامه، شرکت های بیمه دارای حداقل ۵ عضو هیئت مدیره خواهند بود که همه آنها از بین اشخاص حقیقی انتخاب خواهند شد و اکثریت اعضای آن نمی توانند در شرکت بیمه مشاغل اجرایی را عهده دار باشند. همچنین، هیئت مدیره موسسه موظف است در ساختار سازمانی موسسه بیمه، واحدهایی جهت ” حسابرسی و کنترل داخلی”، ” مدیریت ریسک” و ” تطبیق مقررات ” تحت نظر مدیر عامل موسسه ایجاد نمایند و صلاحیت حرفه ای مدیران این واحدها به تائید بیمه مرکزی برسد.

گرچه رئیس کل بیمه مرکزی چندماه پیش به این موضوع اشاره کرد که پیاده سازی و استقرار کامل و نهادینه شدن مسئله حاکمیت شرکتی در فرهنگ سازمانی شرکت های بیمه زمان بر خواهد بود، اما از خرداد ۹۶ تا امروز هیچ گزارش مشخصی از اجرای این مصوبه مهم در صنعت بیمه منتشر نشده است.

در شرایطی که همه اهالی صنعت بیمه اذعان دارند، افزایش ضریب نفوذ بیمه در جامعه رابطه مستقیمی با اعتماد مردم دارد و اعتماد بیمه گزاران تنها با ارائه گزارشهای منظم، استقرار سیستم های کنترلی و پاسخگویی شفاف، حاصل می شود، به نظر می رسد، اجرای دقیق آیین نامه حاکمیت شرکتی باید در صدر اولویتهای نهاد ناظر و بیمه گران قرار داشته باشد.

بی توجهی به مسئله حاکمیت شرکتی اگرچه در گام نخست، بیمه گزاران را با ضرر و زیان مواجه می کند اما در بلندمدت بنیان شرکتها را متزلزل کرده و آنها را به ورطه نابودی می کشاند.

سردبیر

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا