اخبار مهماقتصاد و داراییاقتصادیبیمهپول وسرمایهپیشخوان

قابل توجه نهاد ناظر بیمه / احتمال بازگشت بیمه میهن به ماده ۱۴۱ ؟!

به گزارش اقتصاد ناب، عملکرد شرکت بیمه میهن در سال های اخیر همواره با نوسانات زیادی همراه بوده است تغییرات مداوم مدیریتی ، چالش های سهامداری، پرتفوهای پرریسک و … سبب شده تا این شرکت از ساحل آرامش به دور باشد.

سید هادی شیخ الاسلامی در پاییز ۱۴۰۱ سکان هدایت بیمه میهن را در دست گرفت در حالیکه سابقه مدیرعاملی در صنعت بیمه نداشت.

در آن زمان بیمه میهن مشمول ماده ۱۴۱ بود و سطح پایین توانگری مالی اش، چالش های متعددی را ایجاد کرده بود.

مدیریت بیمه میهن از مسکنی کوتاه مدت یعنی فروش دارائی های ثابت برای حل چالش های ریشه دار این شرکت بهره برد و ساختمان مرکزی خود واقع در خیابان وزرا را بفروش رسانید تا مرهمی کوتاه مدت بر زخم های عمیق شرکت باشد.

اینکه نهاد ناظر بیمه ای در آن زمان چه برنامه بهبود مالی برای بیمه میهن پیشنهاد داد اطلاعی در دست نیست؛ اما به هر روی این شرکت برای حل چالش هایش از راهکار فروش دارائی استفاده کرد.

در آن زمان بیمه میهن در حساب های مالی نه ماهه خود افشا کرده بود که بالغ بر ۶۸۸ میلیارد تومان زیان انباشته دارد، این درحالی است که سرمایه این شرکت بیمه ۱۵۰ میلیارد تومان بوده و مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت بود.

پس از آن تغییرات سهامداری در بیمه میهن رخ داد ، دارائی های ثابت این شرکت جهت حل چالش ها به مزایده گذاشته شد و نهایتا این شرکت رسما اعلام کرد که از ماده ۱۴۱ خارج شده است.

در همین ایام مدیریت شرکت سرمست از شرایط موجود، ری برندینگ غیر منتظره ای را کلید زد و اینجا بود که لوگوی جدید میهن که در ان زمان مورد انتقاد بسیاری از صاحبنظران بود، بر پرده ها نمایش داده شد.

روابط عمومی بیمه میهن در مراسم رونمائی از نشان جدید تجاری این شرکت آورد:

“خروج بیمه میهن از زیان انباشته، جذب پرتفوی مناسب، بهبود جایگاه بیمه میهن در بازار صنعت بیمه و نقش آفرینی بی نظیر این شرکت بیمه ای در راهپیمایی اربعین نتایجی بود که با حضور سید هادی شیخ الاسلامی در بیمه میهن به دست آمد و این موارد از چشم ناظران و مدیران ارشد بیمه دور نماند و در مراسم رونمایی از نشان تجاری جدید بیمه میهن توسط رئیس کل بیمه مرکزی مورد اشاره قرار گرفت و از دستاوردهای مدیریتی شیخ الاسلامی تقدیر شد.”

در اردیبهشت ماه سال جاری نیز روابط عمومی این شرکت در خبری اعلام کرد که با افزایش ۱۳۹درصدی سرمایه بیمه میهن در سال ۱۴۰۲ ، سطح توانگری این شرکت به سطح یک ارتقاء یافت و سرمایه شرکت ار مرز ۳۵۹میلیارد تومان گذشت.

نکته دیگری که می تواند محلی برای تحلیل عملکرد بیمه میهن باشد این است که در این خبر ذکر شده میزان فروش بیمه میهن در سال ۱۴۰۲ معادل کل فروش این شرکت طی ۱۵ سال گذشته بوده است!

با مروری برعملکرد بیمه میهن طی حدود دو سال گذشته، در حالیکه مدیران این سازمان بیمه ای مشعوف از وضعیت شرکت متبوع خود، مشغول ری برندینگ و جذب پرتفوهای درمان هستند، شاید بد نباشد نگاهی به شرایط فعلی بیندازیم و در نهایت چند سوال از بیمه مرکزی بپرسیم.

بازگشت به عقب؟

این شرکت به تازگی گزارش عملکرد حسابرسی نشده خود برای سال ۱۴۰۲ را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش حاصل عملکرد میهن در سال یاد شده شناسایی زیان ۱۲۹ میلیارد تومانی بوده است. با شناسایی این زیان، بیمه میهن در پایان سال ۱۴۰۲ مجبور شد زیان انباشته ای معادل ۱۰۹ میلیارد تومان گزارش کند.

زیان دهی بیمه میهن در سال ۱۴۰۲ در حالی اتفاق می افتد که این شرکت در سال ۱۴۰۱ موفق شده بود پس از چندین سال زیان دهی و قرار گرفتن در شمول ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت، زیان انباشته خود را جبران کرده و وارد ناحیه سوددهی شود.

لرزش پایه های بیمه میهن با رشته درمان

بر اساس گزارش های منتشر شده در سامانه کدال، بیمه میهن در دو ماهه نخست سال جاری حق بیمه ای معادل ۸۶۵ میلیارد تومان شناسایی کرده که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۱۰ برابری همراه شده است.

بر اساس اعلام شرکت ۵۵۰ میلیارد تومان از مبلغ مربوطه به قرار داد بیمه درمان تکمیلی پرسنل قرارگاه سازندگی مربوط است. تعداد افراد تحت پوشش این قرارداد بالغ بر ۵۰ هزار نفر اعلام شده است.

شرکت بیمه میهن اقدام به انعقاد قرارداد با سازمان حج و زیارت برای پذیرش پوشش بیمه گروهی درمان، عمر، حادثه و مسئولیت حجاج ایرانی در حج تمتع سال ۱۴۰۳ کرده که مجموع حق بیمه این قرارداد ۱۹ میلیارد تومان است.

با این حال بررسی های جزئی تر نشان از آن دارد که بخش عمده ای از حق بیمه جذب شده از سوی بیمه میهن در این سال مربوط به رشته درمان بوده که رشته زیان ده و یا حداقل با سود بسیار کم است.

بر اساس گزارش یاد شده، حدود ۷۶۵ میلیارد تومان (معادل حدود ۸۸ درصد) از حق بیمه جذب شده در دو ماهه نخست سال جاری مربوط به بیمه درمان بوده است. هر چند که نمی توان براورد دقیقی از خسارات ناشی از حق بیمه دریافتی از این محل داشت مرور تاریخچه نسبت خسارت این رشته در بیمه میهن و کل صنعت در سال های اخیر نشان می دهد که نمی توان بر روی سودآوری این رشته و حق بیمه دریافت شده از آن حساب باز کرد. چه بسا انعقاد این قراردادها موجب تداوم و یا حتی افزایش زیان دهی شرکت در سال جاری را نیز فراهم آورد.

چند سوال از نهاد ناظر

با توجه به انتشار عملکرد بیمه میهن در سامانه کدال و احتمال بازگشت این شرکت به موقعیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت در آینده، این سوال ها در مورد نحوه نظارت بیمه مرکزی شکل می گیرد:

برنامه ترمیم مالی شرکت بیمه میهن بر اساس چه نسخه ای پیچیده شد؟

افزایش سرمایه نکته مثبتی در کارنامه بیمه میهن است؛ اما اگر قرار باشد برنامه ترمیم مالی که اساسا لحاظ پرتفو های سودآور به غیر از ثالث و درمان را شامل می شود، به درستی اجرائی نشود، افزایش سرمایه چه کمکی به شرکت بیمه ای که سالها تحت زیان انباشته بوده خواهدکرد؟

در برنامه های ترمیم مالی برای شرکتهای زیان ده، اصلاح ترکیب پرتفوی اهمیت بسزائی دارد، نظر بیمه مرکزی در خصوص تمرکز ۸۸ درصد پرتفوی جذب شده بیمه میهن در حوزه بیمه درمان چیست؟

بیمه میهن در خبر اخیر خود اعلام کرده میزان فروش بیمه میهن در سال ۱۴۰۲ معادل کل فروش این شرکت طی ۱۵ سال گذشته بوده است، آیا برای شرکتی که از ماده ۱۴۱ خارج شده و همچنان در دوره ترمیم  بسر می برد فروش بالا معیار مطلوبی برای ادامه راه خواهد بود؟ارزیابی ریسک،  مدیریت پرتفوی و تمرکز بر رشته های کم ریسک کجای کار است؟

نظر بیمه مرکزی در خصوص شناسایی زیان ۱۲۹ میلیارد تومانی بیمه میهن چیست؟

بر اساس این گزارش ریسک نیوز در گزارش دیگری شاخص مهم میزان ذخیره گیری نسبت به فروش را در  شرکت بیمه میهن بررسی می کند تا مشخص شود آیا بیمه میهن به اندازه ای که فروش داشته ذخیره گیری کرده است؟

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا