اخبار مهماقتصادیبیمهویژهپیشخوان

صنعت بیمه ۲۱۱.۲ هزار میلیارد خسارت پرداخت

رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران حق بیمه تولیدی در سال ۱۳۹۶ را ۳۳۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: پارسال شرکت های بیمه حدود ۲۱۱ و ۲۰۰ هزار میلیارد ریال خسارت پرداخت کردند. به گزارش شنبه تارنمای بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران،
به گزارش اقتصادناب، عبدالناصر همتی گفت: رشد حق بیمه تولیدی و رشد خسارت پرداختی در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل از آن به ترتیب ۲۱.۱ درصد و ۱۶.۴ درصد بود.
رییس کل بیمه مرکزی اعلام کرد پارسال نسبت خسارت بازار با ۲.۵ واحد کاهش در مقایسه با سال ۱۳۹۵ به ۶۲.۹ درصد رسید و حدود ۶۱میلیون بیمه نامه صادر و به حدود ۴۸ میلیون و ۱۰۰ هزار فقره خسارت پرداخت شد.
«بیمه نامه ‌های صادر شده ۱۱.۹ درصد و موارد خسارت پرداختی ۵۱.۱ درصد بیشتر از سال ۱۳۹۵ بود؛ همچنین سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه به ترتیب ۶۷.۸ درصد و ۵۸۸ درصد شد».
همتی گفت: سهم رشته های بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب ۳۷.۴ درصد، ۲۳.۳ درصد و ۱۴.۴ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار است. همچنین سهم بیمه های غیراجباری (کل رشته های بیمه بجز شخص ثالث و حوادث راننده) از حق بیمه تولیدی بازار بیمه به ۵۷.۵ درصد رسید.
رییس شورای عالی بیمه افزود: شرکت های بیمه ایران، آسیا، دانا، دی، البرز، پارسیان، پاسارگاد، معلم و کوثر هر یک بیش از سه درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده اند (در مجموع ۸۱ درصد) و ۱۹ درصد باقیمانده بین ۲۰ شرکت دیگر توزیع شده است.
همتی گفت: شاخص حق بیمه سرانه در سال ۱۳۹۶ به حدود چهار میلیون و ۲۰۰ هزار ریال رسید که در مقایسه با سال ۱۳۹۵، ۱۸.۴ درصد رشد کرد و پیش بینی می شود شاخص ضریب نفوذ بیمه در سال ۱۳۹۶ دستکم به ۲.۳ درصد برسد.
وی ادامه داد: انحصار بازار بیمه بر اساس شاخص «هرفیندال- هیرشمن» معادل ۱۴۰۴ واحد است که در مقایسه با سال پیش از آن ۳۶۲ واحد، معادل ۲۰.۵ درصد کمتر شده و بهبود یافته است.
شاخص هرفیندال- هیرشمن مفهومی اقتصادی است که به طور کلی در قانون رقابت و ضدانحصار و همچنین مدیریت فناوری استفاده می شود.
این مفهوم از حاصل جمع مربع سهم بازار ۵۰ شرکت بزرگ فعال یا جمع همه شرکت‌های فعال در یک صنعت در صورتی که کمتر از ۵۰ عدد باشند، به دست می‌آید.
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا